پاسخ حزب اعتماد ملی به حمله کیهان به کروبی

مهدی کروبی
Image caption آقای کروبی از سخنگویان معترضان بوده است

حزب اعتماد ملی ضمن پاسخگویی به حمله شدید کیهان به مهدی کروبی دبیر کل این حزب، حکومت ایران را برای برگزاری انتخابات آزاد به چالش گرفته است.

حزب اعتماد ملی طی بیانیه ای که یکشنبه در وبسایت "سحام نیوز" منتشر شد خطاب به حکومت ایران نوشته است که اگر اجازه برگزاری انتخابات یا تجمعی آزاد و امن داده شود، مردم حکومت را "بیدار خواهند کرد."

اعتماد ملی پس از انتخابات با محدودیت های شدیدی روبرو شده است. از جمله دفتر این حزب اواخر تابستان گذشته در تهران بسته شد که پس از توقیف روزنامه "اعتماد ملی" بود. به علاوه شماری از اعضای ارشد حزب در حوادث پس از انتخابات دستگیر شده اند و "سحام نیوز"، پایگاه خبری این حزب نیز، مکررا مجبور به تغییر آدرس شده است.

مهدی کروبی دبیر کل اعتماد ملی علیرغم این فشارها در هفت ماه و 13 روزی که از انتخابات می گذرد جایگاه خود را به عنوان یکی از مهم ترین سخنگویان حرکت اعتراضی مخالفان موسوم به "جنبش سبز" تثبیت کرده است.

آقای کروبی نیز همچون میرحسین موسوی دیگر نامزد اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، پیروزی محمود احمدی نژاد را ناشی از تقلب می داند؛ اتهامی که دولت رد کرده است.

او پنجشنبه گذشته در دیدار با خانواد علیرضا بهشتی که در زندان به سر می برد و خانواده اش از سکته قلبی او در زندان خبر داده اند، گفت: "برای اولین بار بعد از انقلاب پل ارتباطی ما با سیستم برای حل مشکل زندانیان قطع شده است."

روزنامه کیهان روز شنبه در واکنش به این اظهارات نوشت: "کروبی ظاهراً از یاد برده ارتباط با سیستم و امکان رایزنی مربوط به دوره ای بود که آلوده به پول های حرام امثال شهرام جزایری نشده بود تا زیر علم عناصر معاند و لجوجی سینه بزند که خون به دل حضرت امام کردند. آن روزها آقای کروبی تبدیل به بلندگوی بی اختیار دستگاه های جاسوسی اسرائیل و آمریکا و انگلیس نشده بود تا در عمل به معارضه با قانون اساسی و ولایت فقیه برخیزد و حیثیت خود را به حراج بگذارد."

شهرام جزایری که یکی از بزرگترین مجرمان اقتصادی چند دهه اخیر ایران لقب گرفته است، راه کلاهبرداری های خود را از طریق رشوه دادن به مقام های جمهوری اسلامی باز کرده بود. او هم اکنون حکم 11 سال زندان خود را سپری می کند.

آقای کروبی در جریان مبارزات انتخاباتی در واکنش به اتهامات مشابه محمود احمدی نژاد، دریافت پول از شهرام جزایری را تایید کرده اما آن را "کمک" هایی خوانده بود که در ازای آن کاری برای جزایری انجام نداده است.

"اعتماد ملی" در بیانیه تازه خود در پاسخ به این مطلب کیهان نوشت: "آن کسانی خوابند و هنوز بیدار نشده اند که جمعیت 3 میلیونی مردم را در 25 خرداد ندیدند و سکوت با معنای آنها را نشنیدند."

اعتماد ملی در این بیانیه همچنین حکومت را برای برگزاری انتخابات آزاد به چالش می گیرد: "انتخابات آزاد برگزار کنید یا اجازه برگزاری یک تجمع آزاد و امن به هواداران آقایان کروبی و موسوی بدهید تا ببینید مردم چگونه بیدارتان می کنند. پس لازم است بدانید که آقای کروبی محکم و استوار ایستاده و برای تمامی سخنان خود سند دارد."

آقای کروبی در ماه های اخیر بارها تهدید به محاکمه شده و هدف برخی حملات هواداران دولت نیز قرار گرفته است.

بدترین این حملات مربوط به 17 روز قبل بود که در جریان آن تیراندازی صورت گرفت.

در شامگاه 17 دی ماه زمانی که آقای کروبی در قزوین به سر می برد گروهی از هواداران دولت به سوی اتومبیل حامل وی تیراندازی کردند که او در آن آسیبی ندید.

مطالب مرتبط