معاون سیاسی دفتر احمدی‌نژاد به حبس محکوم شد

محمدجعفر بهداد
Image caption آقای بهداد در حال حاضر معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران است

مدیر عامل پیشین خبرگزاری رسمی دولت ایران و معاون فعلی دفتر رئیس جمهوری این کشور از محکومیت خود در دادگاه خبر داده است، محکومیتی که به گفته دادستان تهران شامل حبس می شود.

به گزارش ایرنا، محمدجعفر بهداد گفته است که دادستان تهران به عنوان مدعی العموم سه شکایت علیه او مطرح کرده که دو موردش به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی مربوط می شود و یک مورد به اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان رهبری.

آقای بهداد خبرنگار پارلمانی کیهان بود که در دولت نهم به مدیریت خبرگزاری ایرنا منصوب شد و اخیرا به عنوان معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری مشغول به کار شده است.

او گفته است که عباس دولت آبادی، دادستان تهران «به نحو عجیب و با اصرار» مشغول پیگیری شکایاتی است که به عنوان مدعی العموم علیه وی مطرح کرده است.

یکی از این شکایت ها به مقاله ای مربوط می شود که به گفته آقای بهداد فقط ۵۰ دقیقه روی خروجی خبرگزاری قرار گرفته و سپس خودش شخصا آن را حذف کرده است. آقای بهداد گفته است که در مقاله دوم نیز «نه به تصریح و نه تلویحا» نام کسی را نبرده است.

وی در یکی از این مقاله ها با عنوان "آنهایی که جوانان ما را به کشتن دادند"، کسانی را مقصر دانسته که "بعد از ظهر روز رأی گیری در تماس تلفنی با میرحسین موسوی پیروزی وی در انتخابات را تبریک گفته و توقع توهم آمیز او را تشدید و اراده اش را برای تحریک افراد به شورش و اغتشاشکری تقویت کردند".

برخی سایت های هوادار دولت ایران در روزهای بعد از انتخابات اخیر نوشته بودند که علی لاریجانی عصر روز انتخابات در تماس تلفنی به میرحسین موسوی تبریک گفته است.

دادستانی: شاکی خصوصی لازم نیست

از سوی دیگر عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در خصوص کیفرخواست علیه مدیرعامل سابق ایرنا گفته که دادگاه در یکی از سه فقره شکایتی که علیه آقای بهداد مطرح است، او را به حبس محکوم کرده است.

آقای جعفری دولت آبادی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اهانت به سران سه قوه و مسئولان ارشد نظام را جرم دانسته و گفته است که این قبیل موارد چون جنبه عمومی دارد مستلزم شکایت خصوصی نیست.

وی از احضار مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد به دادسرا نیز خبر داده است.

دلیل این احضار بی توجهی ارشاد به دستور دادستانی برای توقیف نشریه همت بوده است.

نشریه همت به دلیل آنچه دادستان تهران "نشر اکاذیبی علیه مسئولان و برخی نهادهای کشور" ذکر کرده، توقیف شده بود اما این نشریه بدون توجه به این دستور، اقدام به انتشار چاپ دوم آخرین شماره خود کرد. عباس جعفری گفت: "دادسرا مایل نیست به توقیف مطبوعات رو آورد مگر اینکه رسانه ها از قانون تخطی کنند".

مطالب مرتبط