اعتراض ایران به آمریکا در رابطه با ترور مسعود علی‌محمدی

Image caption آمریکا اتهام دخالت در ترور این فیزیکدان اتمی را مضحک دانسته و رد کرده است

دولت ایران گروهی بنام تندر که به گفته این دولت فعالیت های تروریستی دارد و در آمریکا فعال است را با ترور مسعود علی‌ محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران مرتبط دانسته و از طریق دولت سوئیس بطور رسمی به آمریکا اعتراض کرده است.

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه (25 ژانویه) لیویا آگوستی، سفیر سوئیس در تهران که به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران عمل می کند، را فراخواند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، یک مقام ارشد ایران در این فراخوان به فعالیت گروه "تندر" در خاک آمریکا اعتراض کرده است.

ایرنا می نویسد: "مديرکل آمريکاي شمالی وزارت امورخارجه در اين ديدار با اشاره به سرنخهای بدست آمده از ارتباط اين گروهک تروريستی با شهادت دکتر "علی محمدی"‌ انديشمند ايرانی، خواستار استرداد اعضای اين گروهک تروريستی برای محاکمه در جمهوری اسلامی ايران شد."

در پی کشته شدن مسعود علی‌ محمدی در اثر انفجار بمبی در تهران، دولت ایران ترور او را محکوم کرد و آن را به "عوامل" آمریکا نسبت داد.

آمریکا در واکنش دست داشتن در قتل مسعود علی محمدی را رد کرد و اتهام های مطرح شده از سوی ایران را "مضحک" خوانده بود.

مسعود علی محمدی صبح روز سه شنبه در مقابل خانه اش در قیطریه تهران به هنگام سوار شدن به اتوموبیلش در اثر انفجار بمب کشته شد.

خبرگزاری های حامی دولت ایران و واحد مرکزی خبر (متعلق به سازمان صدا و سیما) آقای علی محمدی را "دانشمند فیزیک هسته ای" و "استاد متعهد و انقلابی" معرفی کرده و قتل او را نتیجه "اقدام تروریستی عناصر ضد انقلاب و استکبار" دانسته اند.

اما امضای او در پای نامه حمایت گروهی از استادان دانشگاه از نامزدی میرحسین موسوی دیده می شود و برخی دانشجویان او در وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی نوشته اند که او سرسختانه از جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" حمایت می کرد.

جسد وی روز پنج شنبه (14 ژانویه) در گورستان امامزاده علی اکبر در محله چیذر تهران به خاک سپرده شد.