تاکید آمریکا و ایتالیا بر مقابله با برنامه اتمی ایران

فرانکو فراتینی
Image caption وزیر امور خارجه ایتالیا بر اتحاد قدرت های بزرگ در قبال برنامه اتمی ایران تاکید کرد

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا، برنامه اتمی ایران را نه فقط مشکلی برای غرب بلکه چالشی برای کشورهای عرب دانسته و خواهان پررنگ شدن نقش این کشورها در قبال برنامه اتمی ایران شده است.

این در حالیست که بر اساس گزارش ها، دولت فرانسه نیز از اتحادیه اروپا خواسته است که برای تشدید تحریم ها علیه ایران آماده شود.

فرانکو فراتینی روز دوشنبه (25 ژانویه) در یک کنفرانس خبری مشترک با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید کرد.

هیلاری کلینتون نیز گفت، دولت ایران باید نگرانی جامعه بین المللی درباره برنامه اتمی خود را برطرف کند و به "سرکوب و آزار و اذیت" مردم این کشور خاتمه دهد.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و ضمن رد موضع کشورهای غربی، برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

اما هیلاری کلینتون گفت، "ایران باید بین انزوا یا عمل کردن به تعهدات بین المللی اش، یکی را انتخاب کند."

همتای ایتالیایی او نیز بر گسترش دامنه مشورت ها با تعدادی از کشورهای همسایه ایران درباره چگونگی برخورد با برنامه اتمی ایران تاکید کرد.

فرانکو فراتینی در این خصوص به کشور خاصی اشاره نکرد، اما برنامه اتمی ایران را چالشی برای کشورهای عرب منطقه دانست.

مقام های ایرانی بارها چنین نظراتی را بی اساس دانسته اند و گفته اند که فعالیت های اتمی این کشور شفاف و غیرنظامیست.

فرانکو فراتینی همین طور بر اهمیت حفظ موضع واحد قدرت های بزرگ در برابر برنامه اتمی ایران تاکید کرد.

به گفته او، "آن هایی که می خواهند اتمی شوند تلاش خواهند کرد از اختلاف ها بهره برداری کنند. ما نمی توانیم اجازه این کار را بدهیم."

هشدار فرانسه

در همین رابطه، خبرگزاری فرانسه گزارش داده که پیر للوش، وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت فرانسه روز دوشنبه در بروکسل از کشورهای اتحادیه اروپا خواست که "پروسه تحریم ها" علیه ایران را آماده کنند.

او گفت: "ما شش سال است که گفتگو کرده ایم. تمام پیشنهادهای غرب رد شده است و حال اگر به سخنگوی دولت ایران گوش کنید، آن ها در حال رسیدن به غنی سازی 20 درصدی اورانیوم هستند."

دولت ایران گفته است، اگر غرب سوخت اتمی راکتور تحقیقاتی تهران را تامین نکند، مجبور خواهد شد که غنی سازی اورانیوم را از سطح پنج درصد به بیست درصد افزایش دهد.

اورانیوم با غلظت حدود 90 درصد در ساخت سلاح اتمی کاربرد دارد.

پیر للوش در عین حال تاکید کرد در صورتی که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران قطعنامه تحریمی صادر نکند، اتحادیه اروپا بطور یک جانبه تحریم هایی علیه تهران در نظر نخواهد گرفت.

گروه 1+5 متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت و آلمان روند بررسی تحریم های احتمالی علیه ایران را آغاز کرده است.

اما چین تاکید دارد که شورای امنیت نباید در اعمال مجازات های بیشتر علیه ایران شتابزده عمل کند.

مطالب مرتبط