نگرانی درباره وضع سه آمریکایی زندانی در ایران

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption سه آمریکایی 31 ژوئیه گذشته در مرز عراق دستگیر شدند

دو بلژیکی که سه ماه در زندان اوین حبس بودند، درباره وضع سه آمریکایی محبوس در اوین نگرانند. دولت آمریکا احتمال 'وخیم' بودن شرایط این سه نفر را مطرح کرده است.

دو گردشگر بلژیکی می گویند، سال گذشته برای دوچرخه سواری به ایران رفته بودند و به اتهام جاسوسی بازداشت و بین ماه های سپتامبر و دسامبر 2009 در اوین محبوس بودند، اما در نهایت بدون اینکه محاکمه شوند آزاد شدند.

این دو که ایدزبالد فاندن بوش و وینسنت بون فالر نام دارند روز سه شنبه (26 ژانویه) در بیانیه ای گفتند که در اوین با سه آمریکایی تماس هایی داشته اند.

دو بلژیکی می گویند تا تاریخ آزادی یعنی 8 دسامبر گذشته، سه آمریکایی در سلول انفرادی نگهداری می شدند.

به گفته آن ها، فشار روحی بر خود آنان در دوره سلول انفرادی و زمان بازجویی ها بسیار شدید بوده است و بر همین اساس تصور می کنند که سه شهروند آمریکا نیز در دوره حبس انفرادی تحت فشار روحی شدیدی قرار بگیرند.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد 31 ژوئیه سال 2009 میلادی توسط ماموران ایرانی به دلیل ورود غیرمجاز به این کشور دستگیر شدند.

مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه تن مطرح کرده اند. به گفته منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، حکم دادگاه یکی از این سه نفر به زودی صادر خواهد شد.

در پی انتشار ابراز نگرانی دو گردشگر بلژیکی، دولت آمریکا نیز گفت بطور جدی درباره وضعیت سه شهروند خود نگران است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت عدم موافقت ایران با ملاقات دیپلمات های سوئیسی با سه آمریکایی نشان می دهد که این سه تن احتمالا در شرایط وخیمی بسر می برند.

او گفت که حدود سه ماه است که دیپلمات های سوئیسی در تهران که به عنوان حافظ منافع ایالات متحده عمل می کنند، نتوانسته اند که با سه آمریکایی ملاقات کنند. وی این اقدام دولت ایران را مایه انزجار و مغایر با قوانین بین المللی دانست.

خانواده های این سه جوان می گویند که فرزندانشان برای تفریح و راهپیمایی به کردستان عراق سفر کرده بودند و بطور اشتباهی وارد خاک ایران شدند.

حدود 80 شخصیت برجسته از کشورهای مختلف در اوایل ماه دسامبر گذشته با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رسما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کردند که سه جوان آمریکایی محبوس در این کشور را آزاد کند.

جسی جکسون، از رهبران آفریقایی تبارهای آمریکا، فرناندو کاردوزو، رئیس جمهوری پیشین برزیل، الا گاندی، نماینده سابق پارلمان آفریقای جنوبی، هاورد زین تاریخدان آمریکایی و ژان جولیارد، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز، از جمله این افراد بودند.

نوام چامسکی، متفکر و نویسنده برجسته آمریکایی نیز روز ششم ژانویه امسال خواهان آزادی سه آمریکایی شد.

مطالب مرتبط