آمریکا اتهام ایران درباره ترور مسعود علی‌محمدی را رد کرد

Image caption ایران از طریق سفارت سوئیس رسما به آمریکا اعتراض کرده است

دولت آمریکا این اتهام ایران که گروهی فعال در ایالات متحده در ترور یک استاد فیزیک دانشگاه تهران دست داشته است را رد کرد.

دولت ایران گروهی بنام تندر که به گفته این دولت فعالیت های تروریستی دارد و در آمریکا فعال است را با ترور مسعود علی‌ محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران مرتبط می داند و از طریق دولت سوئیس بطور رسمی به آمریکا اعتراض کرده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه (26 ژانویه) این اتهام را رد کرد و آن را مایه انزجار خواند.

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه (25 ژانویه) لیویا آگوستی، سفیر سوئیس در تهران که به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران عمل می کند، را فراخواند و رسما به آمریکا اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): "مديرکل آمريکاي شمالی وزارت امورخارجه در اين ديدار با اشاره به سرنخهای بدست آمده از ارتباط اين گروهک تروريستی با شهادت دکتر "علی محمدی"‌ انديشمند ايرانی، خواستار استرداد اعضای اين گروهک تروريستی برای محاکمه در جمهوری اسلامی ايران شد."

در پی کشته شدن مسعود علی‌ محمدی در اثر انفجار بمبی در تهران، دولت ایران ترور او را محکوم کرد و آن را به "عوامل" آمریکا نسبت داد.

آمریکا پیشتر نیز دست داشتن در قتل مسعود علی محمدی را رد کرد و اتهام های مطرح شده از سوی ایران را "مضحک" خوانده بود.

مسعود علی محمدی صبح روز سه شنبه در مقابل خانه اش در قیطریه تهران به هنگام سوار شدن به اتوموبیلش در اثر انفجار بمب کشته شد.

خبرگزاری های حامی دولت ایران و واحد مرکزی خبر (متعلق به سازمان صدا و سیما) آقای علی محمدی را "دانشمند فیزیک هسته ای" و "استاد متعهد و انقلابی" معرفی کرده و قتل او را نتیجه "اقدام تروریستی عناصر ضد انقلاب و استکبار" دانسته اند.

اما امضای او در پای نامه حمایت گروهی از استادان دانشگاه از نامزدی میرحسین موسوی دیده می شود و برخی دانشجویان او در وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی نوشته اند که او سرسختانه از جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" حمایت می کرد.

جسد وی روز پنج شنبه (14 ژانویه) در گورستان امامزاده علی اکبر در محله چیذر تهران به خاک سپرده شد.