مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 6 بهمن

تیترهای اول

"هشدارها و انتقادهاي اصلاح طلبان در يک کنگره حزبي" عنوان اصلی اعتماد است، "کوچه بن بست بود، فتنه گران دنده عقب گرفتند" تیتر اول کیهان است، مردم سالاری همین گزارش را با عنوان "لوئ جرگه کوچک در کنگره مردم سالاری" منعکس کرده و رسالت از زبان نایب رییس مجلس نوشته "موسوی و کروبی از سران فتنه اند".

"این بودجه به مصلحت کشور نیست" از قول نمایندگان مجلس تیتر اول جهان صنعت است،"زمان و مبلغ پرداخت یارانه نقدی هنوز مشخص نیست" عنوان اصلی افتاب یزد است، ایران "هدفمندی یارانه ها محدود به خوشه بندی نیست" را برای همین گزارش برگزیده، جوان نوشته "خوشه بندی خانواده ها تغییر می کند" دنیای اقتصاد پرسیده "یارانه نقدی چگونه توزیع می شود" و "دستور رئیس جمهور برای تغییر شیوه خوشه بندی خانوارها" عنوان اصلی خراسان است.

"تغییر نظام آموزشی تصویب شد" تیتر ابتکار است، ابرار از "اعلام نحوه ثبت نام و خرید اینترنت پرسرعت مخابرات" خبر داده، تهران امروز از "پس لرزه‌هاي يك‌سقوط" نوشته، جام جم از "حراج های فصلی رونق می گیرد" نوشته، آرمان از "استعفا یا برکناری محتشمی پور" و بهار از "احضار مدیرکل مطبوعات داخلی به دادستانی" خبر داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول آژانس یهود در تیتر اول خود نوشته "احساسات ضد صهيونيستي به بالاترين حد خود پس از جنگ جهاني دوم رسيده است".

گزيده مقالات

لوی جرگه کوچک

مردم سالاری در سرمقاله خود در مورد جلسه کنگره حزب مردم سالاري که به صحنه مناظره تبديل شده نوشته مهم ترین رویداد این که هنگام سخنراني هيچ يک از اين افراد، هيچ يک از حاضران، کوچکترين اعتراض يا انتقادي مطرح نکردند و همگان در فضايي آزاد، نظرات خود را با لحني محترمانه مطرح کردند بدون آنکه مشکلي ايجاد شود يا حتي شاهد ايجاد دلخوري نزد آنها باشيم.

به نوشته این روزنامه آنچه ديروز در کنگره هشتم حزب مردم سالاري رخ داد، چند نکته در دل خود داشت. نخست آن که نشان داد مي توان بدون تهمت و توهين و تهديد هم مناظره کرد و تفاوتي ندارد اين مناظره، بين کانديداهاي انتخاباتي پيش از انتخابات رياست جمهوري باشد يا مناظره هايي پس از انتخابات باشد. دوم اينکه نشان داد اگر مناظره ها در صدا وسيما هم کمرنگ شود، از هر مجال ديگري مي توان براي مناظره- ولو از نوع غير مستقيم و پيش بيني نشده- بين فعالا ن سياسي استفاده کرد.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده اين حضور مشترک زير يک سقف، در سال هاي گذشته چندان عجيب نبود اما اکنون که قطب بندي سياسي در فضاي پس از انتخابات بسيار شديدتر از گذشته است تبادل نظر فعالان سياسي اصلاح طلب و اصولگرا در کنگره سراسري يک حزب اصلاح طلب نشان مي دهد ايده اي که حزب مردم سالاري براي تشکيل مجمع ملي نخبگان يا چيزي شبيه همان لويي جرگه ايراني براي حل اختلافات موجود مطرح کرده بود، نه تنها عملي است بلکه مي تواند در شرايط فعلي بهترين راهکار براي بازگشت آرامش به جامعه باشد.

معترض سرسخت

حسام‌الدين كاوه در سرمقاله تهران امروز نوشته پس از گذشت هشت ماه از برگزاري انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري، بالاخره يكي از سرسخت‌ترين معترضان به نتايج اين انتخابات – حجت‌الاسلام كروبي- رئيس دهمين دولت جمهوري اسلامي را به رسميت پذيرفت.

به نوشته این تحلیلگر مبتني بر عقلانيت و مصلحت‌سنجي است كه كنشگران عرصه سياست، شيوه‌ها و روش‌هاي فعاليت و حضور در صحنه را برآورد مي‌كنند. گرچه گاه ممكن است در برآوردها خطا و اشتباهي رخ دهد، اما اين بدان معنا نيست كه در سياست به كارگيري از روش آزمون و خطا، روا و جايز شمرده مي‌شود.

اشتباهات موسوی

امیر محبیان در سرمقاله رسالت اشتباهاتی برای میرحسین موسوی نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری برشمرده و از جمله نوشته تلاش براي تسخير خيابانهاي قبلا تسخير شده خطا بود چرا که با نظامي که برآمده از انقلاب است و هنوز توان بسيج نيروها و تسخير خيابانها را دارد؛ نمي توان از طريق روش اشغال خيابانها وارد چانه زني شد.

نویسنده روزنامه جناح راست توقع غلط از طبقه متوسط را خطای دیگر میرحسین موسوی دانسته و نوشته طبقه متوسط در تاريخ ايران محرک انقلابات هست ولي بدون توان طبقات پايين (فقير) جامعه حداکثر کار آن غرغر دائم و حضور انتخاباتي براي اصلاحات است. ذات طبقه متوسط محافظه کاري است. توقع حرکت هاي تند انقلابي از آنها عدم شناخت ماهيت اين طبقه و خصلت طبقاتي آنهاست. آنکه چيزي براي باختن دارد در حيطه محافظه کاران است به دستهاي پرش بايد نگريست نه به شعارهاي خالي اش!

نکته دیگری که به نظر نویسنده سرمقاله رسالت رسیده این است که با هويت خود نمي توان مبارزه کرد و پيروز بود؛ موسوي در بستر انقلاب اسلامي (و تند ترين جريانات آن) باليد و هويت يافت؛ مبارزه موسوي با باورهاي اين نظام، مبارزه موسوي با هويت خود بود.

عقلانیت جامعه

ابتکار از تحولات این چند روز نتیجه گرفته: در جامعه ايران مردم از مشخصه هاي عقلانيت برخوردارند چرا که مشارکت فعال آنان در سرنوشت و اعتماد به نفس آنها در ميدان هاي مختلف گواه خوبي بر بهره مندي آنان از عقلانيت مي باشد اما مطالعه رفتار نخبگان و دولتمردان در اتفاقات اخير فاصله آنها را با شاخصه هاي عقلانيت نشان مي دهد.

به نوشته سرمقاله این روزنامه تجلي اصل گفتگو به جاي کاربست اجبار و قوه قهريه،حاکميت عقل تخصصي جمعي و در نتيجه غير شخصي شدن سياست، باعث مي شود تا بي ثباتي نا استوار سياسي از جامعه رخت بربندد و اگر هرکدام از عوامل سه گانه با التزام به عقلانيت شيعي،کارکرد لازم را در جامعه ايفا نمايند و سطوح سه گانه بر اساس عقلانيت با هم تعامل نمايند آنگاه شاهد پيامدهاي آن در توسعه همه جانبه خواهيم بود.

وزنه برداری ویرانه

آرش راهبر در گزارشی در تهران امروز نوشته اين روزها نزديك به سالروز مرگ محمود نامجو اما در كمال تاسف وزنه‌برداري ايران به جاي آنكه شاهد قدرت‌نمايي جانشين‌هاي او باشد، دچار طاعون سياه دوپينگ شده و يك‌يك جوانان برومند خود را از كف مي‌دهد.

به نوشته این روزنامه نايب‌رئيس جديد فدراسيون وزنه‌برداري ايران چنان فاتحانه از لغو محروميت ايران از رقابت‌هاي بين‌المللي سخن رانده كه گويي مدال‌هاي از دست رفته ايران در مسابقات جهاني اخير را نيز بازستانده است انگار توطئه‌اي جهاني عليه جوانان اين مرز و بوم را خنثي كرده‌اند.

در پایان گزارش تهران امروز آمده وزنه‌برداري ايران با شرايط فعلي در شرف نابودي است اما كسي نمي‌داند كه مسئولان آن روي ويرانه‌هاي به‌جامانده به دنبال چه چيزي هستند؟

جشنواره عجیب

استراتژي مشخص نداريم عنوان مقاله علي روئين تن که در باره جشنواره فجر در اعتماد نوشته بايد بگويم در طول تاريخ برگزاري جشنواره فيلم فجر ما با چنين برنامه مدون و رويکرد قاطعي در زمينه برگزاري جشنواره روبه رو نبوده ايم. دبير جشنواره در حضور اهالي و اصحاب رسانه نشست مطبوعاتي برگزار مي کند و مي گويد اسامي داوران جشنواره امسال را در مراسم اختتاميه اعلام مي کنيم. بعد نيم ساعت ديگر، مدير روابط عمومي اعلام مي کند نخير اسامي داوران در روز افتتاحيه اعلام خواهد شد.

به نوشته این منقد جشنواره فيلم فجر يک وديعه ملي است اما حرمت و وقار آن تا حدي پايين آمده که هيات انتخاب آثار هر کدام يک حرفي مي زنند و به طور کلي نمي دانند مثلاً فلان فيلم هم در جشنواره حضور دارد يا خير. با چنين وضعيتي واقعاً انتظار داريم سينماي ايران به کجا برود؟ اصلاً چه چشم اندازي براي آن متصوريم؟

در ادامه این مقاله آمده اعمال مديريت بايد يکسري برنامه هاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت داشته باشيم. چيزي که ما هيچ رد و نشاني از آن نمي بينيم. اين از هم گسيختگي، عدم انسجام و تصميم گيري براي سينماي ايران خوب نيست. حتي يک استراتژي مشخص از سوي مديران براي سينما وجود ندارد.

هشداری برای اقتصاد ‌ايران

محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد به عنوان هشداری برای اقتصاد ایران نوشته بانک جهانی در حالی در روزهای اخیر گزارش سالانه خود را ارائه کرد که‌اين گزارش دو چشم‌انداز مهم را در برابر دیدگان‌ايرانیان قرار مي‌داد.

به نوشته این اقتصاددان از یک سو گزارش نشان از بهبود سریع اقتصاد جهانی در سال آتی دارد و در عین حال متاسفانه نشانگر کاهش رشد اقتصادی کشور ما در سال جاری و سال آينده است. بر‌اين مبنا مي‌توان‌اين گزارش را به نوعی هشداری برای اقتصاد‌ ايران تلقی کرد؛ هشداری که اهداف مطلوب سند چشم انداز و سندهای بالادستی را بیش از پیش دور از ذهن مي‌نماید و اقتصاد‌ ايران را نه تنها به صورت نسبی رو به جلو تصویر نمي‌کند بلکه عقب‌گرد قابل پیش‌بینی را در اقتصاد کشور نشان مي‌دهد.

زد و خورد در مجلس

اعتماد نوشته جلسه کمیسون عمران مجلس که دیروز به زد و خورد کشید موضوعش این بود که چرا مسافران توربوترن مشهد به تهران به جاي رسيدن به مقصد بر مرگ بوسه زدند و اين‌گونه بود كه كميسيون عمران مجلس از بعد از يكشنبه پذيراي مسئولان هوايي و زميني بود تا پاسخگوي مجلسيان باشند. اما ظاهرا پس لرزه‌هاي تورهاي مرگ در آسمان و زمين چنان بود كه حتي مسئولان راه و ترابري را به جان هم انداخت.

به گزارش این روزنامه رئيس سازمان هواپيمايي در حضور نمايندگان مجلس پس از يك تنش كلامي شديداللحن به سوي رئيس شركت هواپيمايي تابان خيز برداشته و سيلي محكمي را بر گونه او نواخته و البته متقابلا سيلي هم دريافت كرده است تا سرانجام با وساطت مجلسيان دعواي راه و ترابري‌ها پايان يابد.