احکام جدید برای مطبوعات ایران

تصویر روزنامه های چاپ ایران که روی هم قرار گرفته اند
Image caption مطبوعات ایران در ماه های اخیر بیش از همیشه تحت فشار بوده اند

در تازه ترین احکام صادره برای مطبوعات ایران، مدیران مسئول دو نشریه به سه ماه حبس تعزیری و مدیر مسئول روزنامه "صدای عدالت" به جزای نقدی محکوم شدند، اما مدیر مسئول روزنامه "همشهری" از اتهامات وارده تبرئه شد و حکم لغو امتیاز "فرهنگ آشتی" هم "معلق" شد.

شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران روز چهارشنبه هفتم بهمن (۲۷ ژانویه) مدیران مسئول دو نشریه "بانگ" و "جامعه پرستاری" را به نود و یک روز حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیر مسئول همشهری توسط این دادگاه تبرئه، اما مدیر مسئول صدای عدالت به پرداخت جزای نقدی محکوم شده است.

نشریه جامعه پرستاری که متعلق به سازمان غیر دولتی به همین نام است، با حکم قاضی سیامک مدیر خراسانی به اتهام "توهین" و "افترا" در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری محاکمه شده بود.

بنا بر حکم صادر شده صمد صداقتی، مدیر مسئول جامعه پرستاری، به خاطر توهین به ۵۰۰ هزار ریال و به جرم افترا به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین خبرگزاری فارس از صدور حکم ۹۱ روز حبس تعزیری برای محمد رضا پهلوان، مدیر مسئول نشریه بانگ خبر داده است.

آقای پهلوانی به اتهام آنچه "نشر مطالب خلاف" توسط شعبه ۷۶ دادگاه کیفری خوانده شده است، به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده، اما از اتهام "افترا" تبرئه شده است.

همچنین روزنامه صدای عدالت نیز پس از رسیدگی به اتهام آن که "نشر مطالب خلاف واقع" عنوان شده بود، به پرداخت "جزای نقدی بدل از حبس" محکوم شده است.

به موجب این حکم که تا ۱۰ روز قابل اعتراض است، مصطفی کزازی، مدیر مسئول صدای عدالت به خاطر نشر خبری تحت عنوان "طرح دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر از اصلاح طلبان و انتقال اعضای جبهه مشارکت به نقطه نامعلوم" به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

در همین حال، آقای مدیر خراسانی، قاضی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران، روزنامه همشهری را در اتهام "نشر مطالب خلاف واقع" مجرم نشناخت و علی اصغر حکمی، مدیرمسئول این روزنامه را از اتهام وارده تبرئه کرد.

آقای حکمی به خاطر انتشار خبری تحت عنوان "این آب را به احشام هم ندهید" و با شکایت مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب اهواز به دادگاه فراخوانده شده بود.

روزنامه همشهری در دی ماه گذشته نیز به خاطر چاپ عکسی از معبد بهائیان در یک آگهی صفحه نخست خود به دادگاه فراخوانده شده بود، اما هیات نظارت بر مطبوعات این روزنامه را از اتهام وارده تبرئه کرده بود.

تعلیق "لغو امتیاز" یک روزنامه

همزمان با انتشار احکام جدید برای مطبوعات ایران، خبر تعلیق حکم لغو امتیاز از روزنامه فرهنگ آشتی نیز روز چهارشنبه هفتم بهمن منتشر شد.

سایت کلمه، با انتشار این خبر و به نقل از مدیر مسئول این روزنامه آورده است که "تعلیق تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات در رابطه با لغو پروانه این روزنامه را امروز دریافت کردیم که انتشار آن بلامانع دانسته شده است و به هیات نظارت بر مطبوعات و معاونت امور مطبوعاتی ارشاد ابلاغ شد."

محمدمهدی امامی ناصری، مدیر مسئول روزنامه فرهنگ آشتی، چهارشنبه (۷ بهمن) به ایسنا گفت: "علت توقیف روزنامه انتساب صریح به عنوان هوادار ضد انقلاب طبق تبصره ۸ ماده ۹ قانون مطبوعات به جهت درج بخشی از یک بیانیه‌ی سیاسی اعلام شد. هرچند ما بیانیه را کاملا انتقادی کار کردیم اما ماده ۹ آیین اجرایی قانون مطبوعات این اجازه را به نشریات می‌دهد که حتی بیانیه مخالفان اسلام را منتشر کنند به شرط آن که تبلیغ نباشد."

به گفته آقای امامی ناصری که روزنامه تحت مدیریت او در مهرماه توقیف شده بود، با پیگیری های حقوقی و قانونی، دادسرا ایراد هیات نظارت بر مطبوعات را وارد ندانسته است و بدین ترتیب قرار منع توقیف برای فرهنگ آشتی صادر شده است.

مطالب مرتبط