اتهامات تازه ایران علیه دیپلمات‌های آلمانی و مشاور موسوی

حوادث عاشورای تهران
Image caption اعتراضات مخالفان دولت در روز عاشورا در تهران به خشونت کشیده شد

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید که دو دیپلمات آلمانی متصل به سرویس امنیتی این کشور در ناآرامی‌های روز عاشورای تهران دست داشته‌اند و یکی از مشاوران نزدیک میرحسین موسوی هم به ارسال اطلاعات محرمانه به خارج از کشور اعتراف کرده است.

معاون وزارت اطلاعات ایران (که در گزارش های خبری نام او ذکر نشده است) روز چهارشنبه ۷ بهمن (۲۷ ژانویه) در یک کنفرانس خبری گفت که دو دیپلمات آلمانی که در صحنه حوادث روز عاشورای تهران حضور داشتند و توسط پلیس بازداشت شدند، با سرویس اطلاعاتی آلمان مرتبط هستند و در سازماندهی اعتراضات روز عاشورا دست داشته اند.

او همچنین یکی از مشاوران بازداشت شده میرحسین موسوی را، بدون این که از او نام ببرد، به ارسال اطلاعات محرمانه به خارج از کشور متهم کرده و گفته است که او به داشتن ارتباط با "سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای اروپایی" اعتراف کرده است.

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات روز عاشورا (۶ دی) در تهران، عده زیادی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی و مشاوران رهبران مخالفان دولت ایران بازداشت شدند که بسیاری از آنها هنوز در بازداشت به سر می برند.

معاون وزارت اطلاعات ایران می گوید که محاکمه بعضی از آنها، از جمله مشاور آقای موسوی که به داشتن ارتباط با سرویس اطلاعاتی خارجی متهم است، هفته آینده برگزار می شود.

او در مورد دو دیپلمات آلمانی گفت که آنها از نام های مستعار "یوگی" و "اینگور" استفاده می کرده اند و از طریق ایجاد ارتباطات دوستانه با جوانان ایرانی، از آنها اطلاعات می گرفتند و به آنها برای شرکت در ناآرامی ها مچ بند و تی شرت می دادند.

به گفته معاون وزیر اطلاعات ایران، گروهی از زنان و مردان جوان ایرانی با این دو دیپلمات مرتبط بودند و با شرکت در مهمانی ها و محافل خصوصی آنها، "به طور روزانه" با آنها تبادل اطلاعات می کردند.

این مقام اطلاعاتی ایران گفت که این دو دیپلمات در جریان ناآرامی های روز عاشورا دستگیر شده اند، اما روشن نکرده است که آیا هنوز در بازداشت هستند یا خیر.

او گفت: "فیلم ها و تصاویر ارتباط دیپلمات های آلمانی با این گروه از جوانان موجود است که سفارت آلمان باید پاسخگوی ارتباط خارج از شئون دیپلماتیک پرسنل خود با شهروندان ایرانی باشد".

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان به بی بی سی فارسی گفت که این کشور اتهامات مذکور را رد می کند.

او گفت که نمی تواند بازداشت دیپلمات های آلمانی در جریان حوادث روز عاشورای تهران را تأیید کند.

مطالب مرتبط