اخبار ضد و نقیض از تلفات تیراندازی به اتوبوس زائران ایرانی در عراق

گزارش ها حاکی است که تیراندازی افراد ناشناس به دو اتوبوس حامل زائران ایرانی در بغداد تعدادی کشته و مجروح به جا گذاشته است.

در حالی که خبرگزاری های بین المللی به نقل از مقامات عراقی از کشته شدن دست کم یک زائر ایرانی در حادثه تیراندازی صبح امروز (چهارشنبه ۷ بهمن-۲۶ ژانویه) در غرب بغداد گزارش داده اند، مقامات ایرانی به خبرگزاری های داخلی این کشور گفته اند که هیچ زائر ایرانی در این حادثه کشته نشده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی عراق از کشته شدن یک زن زائر ایرانی در این حادثه خبر داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقامات پلیس عراق نوشته است که یک زائر زن و راننده یکی از اتوبوس ها در تیراندازی کشته و پنج زائر دیگر مجروح شده اند.

اما عبدالله نصیری، مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت ایران به خبرگزاری مهر گفته است که تنها راننده عراقی یکی از اتوبوس ها در این حادثه کشته شده و دو تن از زائران ایرانی به نام های فاطمه کریمی و محمد علی اکبری، هر دو از اهالی تربت جام مجروح شده اند.

در این حال حسین اکبری، معاون سازمان عتبات عالیات سازمان حج و زیارت ایران گفته است که تعداد مجروحان ایرانی ۴ نفر بوده است، اما از آنجا که مسافران یکی از اتوبوس ها از طریق این سازمان اعزام نشده بودند، اطلاعی از نام دو مجروح دیگر ندارد.

او گفته است که یکی از این دو مجروح "تحت عمل جراحی" قرار گرفته است.

مسئولان پلیس عراق به آسوشیتدپرس گفته اند که افراد ناشناس از درون خودرویی که به سرعت از کنار اتوبوس ها حرکت می کرد، به سوی آنها تیراندازی کرده اند.

این حادثه در منطقه سنی نشین حی العدل در حالی اتفاق افتاد که زائران ایرانی سوار بر دو اتوبوس به سوی کاظمین، مدفن یکی از امامان شیعه در حرکت بودند.

جلال خالدی، خبرنگار ساکن بغداد به بی بی سی فارسی گفت که پلیس بلافاصله پس از وقوع حادثه، منطقه را محاصره کرده و به برای یافتن حمله کنندگان در حال بازرسی است.

او گفت که با وجود اظهارات مقامات امنیتی و انتظامی عراق، مقامات بیمارستانی تنها کشته شدن راننده عراقی را تأیید می کنند.

به گفته این منابع، در جمع مجروحان هم تنها دو نفر ایرانی هستند و بقیه به جمهوری آذربایجان تعلق دارند.

روشن نیست که آیا شهروندان جمهوری آذربایجان همراه زائران ایرانی سفر می کردند یا خیر.