در انتظار محصولی تازه از اپل: انقلابی در فن آوری یا محتوا؟

اپل
Image caption آیا اپل می‌تواند موفقیت‌های پیشین خود را تکرار کند؟

همه چشم ها در دنیای فن آوری امشب به اپل دوخته شده تا ببینند چه محصول تازه ای را به بازار عرضه می کند. آیا شایعه قوی عرضه یک لوح - رایانه یا Tablet توسط این شرکت صحیح از آب در خواهد آمد؟ و مهمتر از همه آیا این ابزارک جدید می تواند موفقیت پیشین اپل در عرضه آیفون را تکرار کند؟

مسولین اپل در روزهای گذشته بدون ارایه هرگونه اطلاعات بیشتر، صرفا از عرضه محصول مهم تازه ای سخن گفته اند که در موردش "بسیار هیجان زده" هستند. در مقابل، سایت ها، وبلاگ ها و کارشناسان دنیای فن آوری از ماه ها پیش با کنار هم گذاشتن هر نشانه کوچک سعی کرده اند سر از کار این شرکت جنجالی - که مخفی کاری، به یکی از سیاست ها بازاریابی اش تبدیل شده - در آورند.

آنچه بسیاری را نسبت به عرضه یک لوح - رایانه از سوی اپل متقاعد کرده، هیچکدام از عکس ها و تصاویر عموما دستکاری شده و غیر واقعی از این محصول فرضی نیستند بلکه توان این شرکت در پر کردن فاصله موجود بین دو رده از ابزارک های رایانه ای است.

در دو سال گذشته و خصوصا در پی بحران اقتصادی بسیاری از شرکت های رایانه سازی به ساختن رایانه های کوچکی روی آوردند که به نت بوک معروف شدند. رایانه های ارزان قیمتی که صرفا برای مرور اینترنت و برقراری ارتباط از طریق آن طراحی شده اند. این نت بوک ها عموما از قدرت و سرعت کمی برخوردارند، امکان استفاده از لوح فشرده یا سی دی رام را ندارند و حدود 500 دلار قیمت گذاری می شوند.

این رایانه ها کوچک با استقبال بسیاری از سوی مشتریان روبرو شدند. مشتریانی که گاه نه فقط به دلیل مشکلات اقتصادی، بلکه به دلیل امکان حمل و نقل ساده تر، آن ها را می خرند.

همزمان با رواج نت بوک ها، پدیده دیگری هم به سرعت فراگیر شد. کتاب های الکترونیک یا ای بوک ها از جمله خبرسازترین ابزارک هایی بودند که ناشران را به نجات از بحران فروش کتاب امیدوار کردند. این کتاب های الکترونیک از فن آوری جوهر الکترونیک بهره می برند که برخلاف نمایشگرها رایج بدون بازتاب نور کار کرده و خواندن طولانی متن را ممکن می سازند.

با موفقیت نسبی این دو محصول طی سال گذشته، بسیاری منتظر پاسخی از طرف اپل بودند. اما استیو جابز مدیر عامل این شرکت به صراحت اعلام کرد نه علاقه ای به ورود به بازار رایانه های "ضعیف و بی خاصیت" دارد و نه امیدی به موفقیت کتاب های الکترونیک.

با این حال به باور بسیاری از کارشناسان، بین رایانه ها دستی (Notebook) و تلفن های هوشمند (Smart phone) شکافی وجود دارد که باید بوسیله یک دستگاه تازه پر شود، دستگاهی که می تواند برای سازنده اش سود تجاری قابل ملاحظه ای هم به همراه داشته باشد.

شرکت اپل همه مشخصه های لازم را برای پر کردن این شکاف فرضی دارد. این شرکت در سال های اخیر صدها فن آوری را به ثبت رسانده که حتی استفاده تعداد کمی از آنها هم در یک دستگاه می تواند تحولی تازه محسوب شود. از سوی دیگر تجربه آی فون در استفاده از نمایشگر لمس پذیر می تواند این محصول را از نمونه ها مشابه متمایز کند. از همه این ها گذشته اپل برای ادامه بقا هم که شده باید برگ تازه ای رو کند.

Image caption تلفن های همراه آی فون از موفق ترین محصولات اپل بوده است

به همین دلیل است که در عرصه فن آوری تقریبا کسی را در این روزها نمی توان پیدا کرد که شکی در عرضه لوح - رایانه توسط اپل داشته باشد. و به همین دلیل بازار پیشگویی در زمینه امکانات و توانایی های این ابزارک تا آخرین دقایق اعلام رسمی آن ادامه دارد.

اما آنچه شاید بیش از فن آوری مورد استفاده در این دستگاه می تواند انقلابی باشد محتوایی است که قرار است به آن راه یابد. بسیاری از کارشناسان معتقدند اپل قطعا سعی خواهد کرد نشریات، مجلات و کتاب را از طریق نرم افزار آی تیونز - که در حال حاضر برای خرید و پیاده سازی موسیقی، فیلم و سریال های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد - عرضه کند. این کار نه تنها ممکن است تجربه موفق اپل در زمینه موسیقی را تکرار کند، بلکه به ناشران کوچک هم امکان خواهد داد با میلیون ها کاربر آی تیونز مستقیما مرتبط شوند.

اپل همواره نشان داده که موفقیت یک ابزار تازه را صرفا در بکارگیری برترین فن آوری هایش نمی داند و بخوبی آگاه است که فراهم کردن محتوا برای چنین دستگاه هایی اگر نه بیشتر، که به همان اندازه اهمیت دارد.

تجربه اپل در عرضه مستقیم برنامه برای آی فون، بسیاری از ناشران کوچک و نویسندگان را امیدوار کرده که شاید برای نخستین بار بتوانند بدون عبور از مراحل پیچیده مرسوم برای عرضه کتاب و نوشته، آثارشان را به معرض فرشو گذاشته و بخت خود را در این زمینه بیآزمایند.

از همین رو شاید خبر انقلابی که اپل قرار است اعلام کند، نه لزوما عرضه آی فونی با ابعاد بزرگتر که روشی تازه برای دستیابی به متون چاپی باشد.