جبهه پیروان خط امام و رهبری خواهان برکناری مشایی شد

اسفندیار رحیم مشایی
Image caption اظهارات آقای مشایی بارها مورد انتقاد روحانیون و مراجع تقلید شیعه در ایران قرار گرفته است

جبهه پیروان خط امام و رهبری طی نامه‌ای به محمود احمدی نژاد با انتقاد شدید از رفتار و گفتار اسفندیار رحیم مشایی خواستار استفاده‌نكردن از وی در پست‌های حساس مانند مسئولیت كنونی شده است.

در این نامه که آن را محمد رضا باهنر ،نایب رئیس این جبهه و نایب رئیس دوم مجلس ایران امضا کرده، آمده است: "در جلسه اخیر شورای مركزی جبهه پیروان خط امام و رهبری مواردی در جهت تذكر به دولت مطرح شده كه ضرورت دارد به استحضار جنابعالی برسد، یكی از این موارد رفتار و گفتار و مواضع آقای اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر جنابعالی است." در ادامه این نامه آمده است كه آقای مشایی"در حالی كه دارای تحصیلات رسمی غیردینی می‌باشد مصرانه و مكرر درباره موضوعات و مسائل حوزه دین و سایر عرصه‌ها از مواضع یك مقام دولتی و با امكانات رسانه‌ای در اختیار اظهارات عجیب، هتاكانه و موهنی را ابراز داشته كه نه تنها عمقی ندارد بلكه با سطح نازل خود انحراف فكری محسوب می‌شود و موجب بازتاب‌ها و واكنش‌های خسارت بار داخلی و خارجی گردیده است." آقای باهنر در این نامه خطاب به آقای احمدی نژاد نوشته است: "قابل توجه است كه حفظ آقای مشایی در سمت‌ها و صحه گذاشتن بر اعمال اشتباه وی، اقشار متدین و اصول‌گرا، حوزه‌های علمیه، روحانیت معظم و ائمه جمعه، بسیج و اكثریت قریب به اتفاق مردمی را كه به جنابعالی در انتخابات رای داده‌اند، نگران و ناراحت كرده است." در پایان این نامه جبهه پیروان خط امام و رهبری به آقای احمدی نژاد پیشنهاد کرده است که "چنانچه رابطه جنابعالی با مشارالیه صمیمی است، ترتیبی دهید كه نظرات نسنجیده ایشان در محافل عمومی مطرح نشود و در پست‌های حساس مانند مسوولیت كنونی از ایشان استفاده نگردد، البته ایشان می‌توانند در امور دیگری كه حساسیت نداشته باشد به شما كمك كنند تا بیش از این موجبات خسارت، توهین و هتك حرمت مقدسات دینی و ریزش حامیان جنابعالی را فراهم نیاورد."

جبهه پیروان خط امام و رهبری که از چند گروه اصولگرا تشکیل شده و دبیر کلی آن برعهده حبیب الله عسگر اولادی است، در جریان انتخابات ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد حمایت کرد.

"احمدی‌نژاد به من بگوید كه حرف نزن، من حرف نمی‌زنم"

Image caption در پی سخنان آقای مشایی در خصوص دوستی با مردم اسرائیل آیت الله خامنه ای، سخنان او را اشتباه خواند

همچنین در خبر دیگری اسفندیار رحیم‌ مشایی، مشاور و رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران که در جلسه هفتگی جامعه اسلامی وعاظ برای پاسخگویی به سوالات روحانیون این تشكل حاضر شده بود، به برخی از انتقادها در خصوص اظهارات جنجال برانگیزی که در ماه های اخیر کرده بود، پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری فارس او در واكنش به انتقادها نسبت به اظهاراتش گفت: "برخی‌ها گفته‌اند كه من چرا حرف می‌زنم، برخی‌ها گفته‌اند كه نباید در اموری كه سررشته ندارم وارد شوم، هر كسی كه حرف می‌زند از سر ادعای فضل و فضیلت نیست ما از پیامبر اسلام نقل می‌كنیم، از معصوم نقل می‌كنیم. كسی ادعای امامت و معصومیت نمی‌كند. اگر قرار باشد كه هر كسی كه برای100 نفر صحبت می‌كند، آن 100 نفر بشنوند و حرف‌های حقیقت را به دیگران منتقل نكنند، كار به جایی نمی رسد."

اظهارات و عملکرد آقای مشایی بارها مورد انتقاد روحانیون و مراجع تقلید شیعه در ایران قرار گرفته است، به طوری که زمانی که محمود احمدی نژاد در دور دوم ریاست جمهوری اش او را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد با واکنش مراجع تقلید و چهره های شاخص اصولگرایان رو به رو شد و کار به آنجا کشید که به دستور آیت الله خامنه ای، آقای احمدی نژاد او را از معاونت اولی رئیس جمهوری کنار گذاشت و به ریاست دفترش منصوب کرد.

آقای مشایی که در نخستین دوره دولت آقای احمدی نژاد، ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را برعهده داشت، در یکی از جنجال برانگیز ترین اظهاراتش از دوستی ایران، با مردم اسرائیل سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس او در توضیح این سخنانش گفت: "من در این سخنرانی گفتم كه ما با همه مردم دنیا حتی مردم آمریكا و اسرائیل دوست هستیم كه ابتدا برخی‌‌ها گفتند چرا گفتی ملت اسرائیل، من احساس كردم كه شاید خطا كرده باشم. فردای آن روز خبرنگاران در این خصوص از من سئوال كردند. اما باید بگویم كه واژه ملت در ادبیات سیاسی با مردم فرق می‌كند. ملت به ازای دولت شمرده می‌شود."

او افزود: "من اگر جمله خود را در خصوص اسرائیل بد می‌دانستم آن را تكرار نمی كردم، اما من بر این اساس این مسئله را گفتم كه اگر اسرائیل را امروز دنیا یك كشور می‌شناسند، یك كشوری است كه با یك سیلی حذف می‌شود. حال اگر بخواهیم بدانیم كه چرا حذف نمی‌شود به خاطر اینكه نفوذ در بسیاری از كشورها دارد و افكار عمومی را به نفع خود و علیه ما بسیج می‌كند."

در پی سخنان آقای مشایی در خصوص دوستی با مردم اسرائیل در سال 1387 ، آیت الله خامنه ای، سخنان او را اشتباه خواند و گفت: " این موضع دولت جمهوری اسلامی هم نیست."

اما آقای مشایی در سخنرانی خود در جامعه وعاظ از روحانیون حاضر در جلسه خواست کهسخنان آیت الله خامنه ای در خصوص خود و معترضانش را مورد بازخوانی قرار دهند و گفت: "اصل بحث آقا (آیت الله خامنه ای) این بود كه این مسئله چیست كه شما این قدر آن را كش می‌دهید، بعد فرمودند كه مردم اسرائیل دوست ما نیست و حرف بنده را نفی فرمودند و توضیح دادند."

او گفت: "تعریفی كه بنده از ولایت فقیه دارم این است كه به محض اینكه معلوم شد نظر ولی فقیه چیزی دیگری است تكلیف روشن است."

آقای مشایی همچنین در خصوص اظهارات خود درباره نحوه مدیریت نوح پیامبر و ناتوانی او در برقراری 'عدالت' در طول عمر ۹۵۰ ساله اش که بار دیگر با واکنش گسترده روحانیون رو به رو شد، گفت: " به چه كسی جایزه می‌دهند كه اگر بخواهد مدیریت حضرت نوح را زیر سئوال ببرد؟"

او باز هم در این جلسه در خصوص مدیریت پیامبران صحبت کرد و گفت: "آیا حضرت عیسی كه پیامبر بود مدیر هم بود؟ حضرت عیسی كجا مدیر بود، حضرت عیسی كه از اینجا به آنجا فرار می‌كرد، حضرت عیسی در تهدید قتل بود، در مضیقه بود، در محدودیت بود ما نباید حساب جامعه دوران حضرت مسیح را به پای حضرت بنویسیم."

آقای مشایی افزود: "من در سخنرانیم گفتم كه فرض كنید حضرت عیسی را نمی‌كشتند كسی می‌توانست بگوید حضرت عیسی 300 سال پیامبری نمی‌كرد، حضرت موسی می‌توانست 500 سال پیامبری كند."

به گزارش خبرگزاری فارس سخنان آقای مشایی بارها از سوی حاضران به دلیل اینکه او از پاسخ دادن به سئوالهای آنها طفره می رود، قطع شد.

بنا بر این گزارش یكی از روحانیون معترض به سخنان آقای مشایی خطاب به او گفت: "شما مدعی هستید از سن 13 سالگی سخنرانی می‌كنید . آقای رحیم مشایی این درست است كه با سخنان شما روزنامه‌ها و مردم حساس شوند و در این وضعیت شرایط برای دولت سخت شود. آیا فقر و بیكاری مشكلات مردم حل شده است كه شما با این اظهارات خود بر سر راه دولت و نظام مانع درست می‌كنید؟ من به شما دوستانه می‌گویم و به شما پیشنهاد می‌دهم كه یك سال در خصوص این موضوعات سخن نگویید، شما رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور هستید و كار خودتان را انجام دهید."

Image caption رحیم مشایی: آقای احمدی‌نژاد می‌گوید كه برخی‌ها می‌خواهند كه تو حرف نزنی.

آقای مشایی در بخشی از سخنرانی اش گفته بود که به عنوان كسی كه از بچگی پای درس علما و روحانیون بوده است، اعتقاد دارد که "خداوند نور ایمان را از دوران كودكی" در او قرار داده و از سن 13 سالگی در مساجد و به دستور روحانیون مساجد سخنرانی می‌كرده است.

آقای مشایی در پاسخ به اعتراض این روحانی گفت: "برخی‌ها به من می‌گویند كه اظهاراتم موجب حمله برخی‌ها به احمدی‌نژاد می‌شود، حالا باید گفت كه اگر احمدی‌نژاد به من بگوید كه حرف نزن من حرف نمی‌زنم، من كه ماموریت فردی ندارم و به طور طبیعی اگر از دولت بیرون آمده‌ام به عنوان یك مهندس هر گونه كه دلم بخواهد حرف می‌زنم."

و زمانی که این جمله او باز هم موجب تنش در جمع حاضران شد، گفت: "آقای احمدی‌نژاد می‌گوید كه برخی‌ها می‌خواهند كه تو حرف نزنی."

آقای مشایی در بخشی از سخنانش خطاب به روحانیون جامعه وعاظ گفت: "اگر شما به عنوان مبلغان دین چنین بحث‌هایی را بكنید، می‌گویند شما مبلغ هستید و می‌گویید، اما اگر من به عنوان مهندس، پزشك یا یك سیاستمدار بگویم نشان ادعای من نیست بلكه نشانه تاثیر كار اهل علم است. این محصول تلاش علماست."

"اگر کیهان محکوم نشود، مسلمان نیستم"

از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه سفر هوشنگ امیر احمدی موسس و رئیس شورای غیر دولتی آمریکائیان - ایرانیان به ایران بود که در آن زمان گفته می شد که آقای امیر احمدی به دعوت آقای رحیم مشایی به ایران سفر کرده است.

اما آقای مشایی در این جلسه این ادعا را تکذیب کرد و گفت: "خدا شاهد است كه این دروغ است من به همین جهت علیه روزنامه كیهان شكایت كرده‌ام و حتما این روزنامه محكوم خواهد شد. اگر این روزنامه محكوم نشود من مسلمان نیستم. چون دروغ بسیار بزرگی را نوشته است."

او در این باره گفت: "این روزنامه گفته است كه هوشنگ امیراحمدی را مشایی به ایران آورده و در ایران مشایی با هوشنگ امیراحمدی ملاقات كرده‌اند در حالی زمانی كه این فرد ایران آمد من اصلا نمی‌دانستم كه آمده و اصلا با من تماس نگرفته و اجازه ملاقات از من نیز نخواسته است و تا زمانی كه از كشور بیرون نرفته بود من نفهمیده بودم كه وی به ایران آمده است."

خبرگزاری فارس در پایان این گزارش نوشته است که آقای مشایی در خصوص ادغام سازمان حج، بازدید از نمایشگاه هدیه تهرانی و نامه آیت الله خامنه ای مبنی بر کنار گذاشته شدن او از معاون اول رئیس جمهوری‌ هم صحبت کرد اما از خبرنگاران خواست که این بخش از سخنانش منتشر نشود.

مطالب مرتبط