بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران: چهارشنبه 7 بهمن

تیترهای اول

"به هیچ کس باج نخواهیم داد" عنوان اصلی جمهوری اسلامی، آرمان و تهران امروزاست که از زبان رهبر جمهوری اسلامی نقل شده، جوان همین گزارش را با "همه بدانند به هیچ کس باج نمی دهیم" آورده، ابتکار و آفتاب یزد با جمله "از طرف خودم و ملت به هیچ کس باج نخواهیم داد"، جام جم نوشته "مردم ما به دشمن باج نمی دهند" و کیهان نوشته "امام به کسی باج نداد من هم نمی دهم".

تیتر اول خراسان چنین است :رهبر انقلاب: امروز هیچ کس نباید بگوید من تکلیف و مسئولیتی برای دفاع از جمهوری اسلامی ندارم".

" توقيف روزنامه راهکار مقابله با جنگ نرم نيست" به نقل از محمود احمدی نژاد تیتر اول مردم سالاری است. "تبدیل چهل میلیارد دلار به ریال" عنوان اصلی جهان صنعت است.

بهار از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "بوی توطئه به مشام می رسد و اعتماد با تیتر "رفسنجانی: بوی توطئه می آید" همین گزارش را منعکس کرده است.

گزيده مقالات

رشد راست سنتی

اعتماد در گزارشی به رشد و احیای راست سنتی یا اصولگرایان سنتی پرداخته و نوشته تلاش براي احياي راست سنتي اگرچه از چند صباح قبل از انتخابات در دستور کار محافظه کاران قرار گرفته بود ولي گويا راست سنتي در اين مدت که احمدي نژادي ها و اصلاح طلبان درگير مسائل انتخابات رياست جمهوري و حواشي آن بودند نه تنها بيکار ننشسته بلکه افقي دورتر را براي جناح خود ترسيم کرده و مي کوشند بازي باخته پنج سال پيش را به برد تبديل کنند.

به نوشته فرناز حسنعلی زاده در این گزارش اين برنامه نه تنها به بازي روي کاغذ و در اتاق فکر راست سنتي محدود نشده بلکه محافظه کاران در چند ماه اخير با چراغ هاي خاموش به اين سو گام برداشته اند و دستگاه رسانه يي و مطبوعاتي شان را يا گسترده تر کرده يا در ارتقاي کيفيت اش کوشيده اند تا بيش از هر چيز بستر حرکت را فراهم کنند.

در ادامه گزارش اعتماد آمده: نشريه های پنجره، مثلث، روزنامه تهران امروز و روزنامه هاي در حال تولد دیگر متعلق به این طیف خوانده شده که گرچه همگي از يک جنس نيستند اما همگي زير چتر «راست» جمع مي شوند؛ نشريه هايي که يا اخيراً موفق به کسب مجوز شده اند يا با تغيير و تحول اساسي سعي در بهبود کيفي مطالب خود دارند. تغيير جنس کاغذها از کاهي به گلاسه، عريض و طويل کردن تحريريه ها، جذب روزنامه نگاران و خبرنگاران حرفه يي تر که گاهي حتي از روزنامه نگاران اصلاح طلب بودند.

پیش افتادن از خاتمی

کیهان در گزارشی به تحلیل خبری که یک روز قبل از قول مهدی کروبی نقل شده بود پرداخته و آن را حاصل اختلاف درون جنبش سبز دیده و نوشته موسوی و خاتمی هم آماده می شوند که در اطلاعیه ای از مواضع خود عقب نشینی کنند.

این روزنامه که تا دیروز شدید ترین حملات را به با تعبیراتی خشن علیه رییس سابق مجلس به کار می برد در این گزارش نوشته اظهارات كروبي در به رسميت شناختن دولت را نمي توان حركت اصلي تلقي كرد. چرا كه كروبي در اظهارات خود تاكيد مي كند به دليل تنفيذ حكم احمدي نژاد از سوي رهبرانقلاب، رياست جمهوري او را پذيرفته است و اين ادبيات با فرمول ديكته شده جرج سوروس، جين شارپ و رابرت هلوي همخواني ندارد.

این سه نام کسانی هستند که کیهان و دیگر روزنامه های هوادار دولت از آنان به عنوان حامیان و یا طراحان انقلاب های مخملی یاد می کنند و چند تنی نیز با اتهام آشنائی یا همکاری با این افراد به اتهام همکاری را این افراد در زندان اند.

مخرج مشترک خواص

امير امامت در سرمقاله ابتکار نوشته در اوايل انقلاب بسياري از اموال وابستگان رژيم شاه به علت طاغوتي بودن و غصبي بودن مورد مصادره قرار گرفت. پس از مدتي عده اي از مسئولين نگران بي مصرف بودن اين املاک خوش نشين افتاده و موقتا خود را ساکن آنها کردند. پس از مدتي که خوش نشيني چنين املاک بزرگ و مجللي زير دندان اينها مزه کرد با صدور مجوزهايي آنها با به قيمتهاي بسيار ناچيز از بنياد مستضعفان خريدند.

به نظر این مقاله نخبگان طاغوت وار در خانه هاي طاغوتيان نشستند و به علت زندگي در خوش نشين ترين نقاط کشور زن و فرزند و خود اين افراد وارد محيطي شدند که کم کم به رنگ آن درآمدند. ديگر نيازهاي اين کاخ نشينان جديد از جنس کوخ نشيني نبود. آنها به درکهاي جديدي از زندگي مي رسيدند. رفتارهاي سياسي به دنبال تغيير رفتارهاي زندگي شان تغيير کرد. براي آنها ديگر برخي از رفتارهاي انقلابي قابل دفاع نبود.

در ادامه اینمقاله ابتکار آمده شعارهاي جديدشان با گذشته متفاوت شد. کم کم کار به جايي رسيد که ديگر به دليل دوري از مردم عادي، نيازهاي کوخ نشيني، پوپوليستي خطاب شد و شد همانکه بايد مي شد.بله گروهي از اينها اصلاح طلب شده و فرياد مخالف برآوردند ولي گروهي ديگر حياي بيشتري به خرج داده و کم کم راه سکوت را پيش گرفته و شدند اصولگرايان ساکت.

مردم گرسنه و بی رمق

خبری در مردم سالاری نشان می دهد حسنعلی شهریاری از آمار نادرست منابع دولتی انتقاد کرده و گفته متاسفانه بيكاري باعث از هم پاشيدگي خانواده‌ها شده است، آمارهاي غير واقعي رئيس مركز آمار ‌ايران نرخ بیکاری را در سیستان و بلوچستان دوازده در صد نشان می دهد در حالی که نرخ واقعي بيكاري در استان ما حداقل بالاي 30 درصد بوده است. ‌

نماينده زاهدان در مجلس به نوشته این روزنامه اظهار داشت: اكثر ‌آمارهايي كه در‌‌‌‌رابطه با نرخ بيكاري داده مي‌شود غير واقعي است البته شايد يكي از مشكلات عمده‌اي كه وجود دارد و در ‌تصميم‌گيري‌هاي دولت مؤثر است همين آمارهاي غير واقعي است كه بايد فكري جدي براي آن كرد. ‌

به نوشته مردم سالاری وی گفته اگر كميته امداد امام در استان نبود معلوم نمي‌شد كه چند نفر به علت گرسنگي جان خود را از دست ‌مي‌دادند. وقتي در حوزه انتخابيه خود با چهره‌هاي بي‌رمق كه حكايت از سوء تغذيه شديد دارد روبرو مي‌شويم در پيشگاه خداوند ‌شرمنده‌ايم كه چرا نتوانستيم براي اين مردم كاري انجام بدهيم.

اعتراض به خوشه بندی

اعتماد نوشته در حالي که يکي از گامهاي مهم اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها تقسيم بندي مردم در خوشه هاي سه گانه "يک " و " دو " و "سه " به ترتيب کم درآمد تا پردرآمد جامعه است، برخي کارمندان سطح پايين و کارگران در پاسخ به استعلام هاي خود به خوشه 3 يعني پردرآمدها منتسب شده اند و اين امر اعتراض آنان را برانگيخته است.

به گزارش این روزنامه گرچه به اعتقاد اکثر کارشناسان اقتصادي وجود يارانه هاي پنهان و پيدا در حد سالانه 90 هزار ميليارد تومان در اقتصاد کشور باعث برهم خوردن قيمت هاي نسبي اقتصاد شده و به قول اقتصاددانان سيگنال (علامت)هاي غير واقعي از اقتصاد از طرف قيمت صادر مي شود، اما اجراي طرحي براي هدفمند کردن يارانه ضروري به نظر مي رسد.

تکذیب اخبار

ملاقات مشائی و جامعه وعاط تهران که مدت ها پیش روزنامه های دولت خبرش را داده بودند در صفحه اول چند روزنامه آمده است.

گزارش ابتکار نشان می دهد که رییس دفتر محمود احمدی نژاد در این جلسه تمام مطالب جنجالی را که در چند سال گذشته در روزنامه ها چاپ شده بود با این عنوان که "رسانه ها دروغ به من نسبت مي دهند" تکذیب کرده و گفته وقتي بنده از وحدت کلمه و توحيد سخن مي گويم و عامل اصلي مصائب بشر و جنگ افروزي ها را به خاطر دور شدن از توحيد بيان مي کنم برخي محافل و جريان ها در رسانه هاي خود به دروغ نقطه مقابل آن را به من نسبت داده و منتشر مي کنند.

به نوشته این روزنامه رحيم مشايي بدون آن که مشخص کند کدام بخش از نوشته روزنامه ها نادرست است و چگونه تمام روزنامه ها در یک سال گذشته نسبت دروغ به او داده اند گفته مساله آن ها شخص مشايي نيست، آنها چون مي دانند اين دولت ولايي است با اين واروگونه گري ها و با ايجاد تشکيک مي خواهند دولت را تخريب کنند.

به نوشته روزنامه ایران رحیم مشائی در جلسه با وعاظ تهران آنان را قانع کرده و همه از وی حلالی طلبیده اند و به سئوالات آن ها درباره مردم اسرائیل و علما و پیامبران و حتی ماجرای نمایشگاه عکس هدیه تهرانی و دیگر اطهار نظرهای جنجالی است پاسخ گفته است.

پاسخ هائی که در خبر هیچ روزنامه ای نیست .

اکثر روزنامه های امروز صبح تهران آن بخش از گفته های دیروز رهبر جمهوری اسالامی را در صدر اخبار خود آورده اند که گفته است به هیچ کس باج نمی دهند. در کنار این گفته تهدید هاشمی رفسنجانی به پاسخ گوئی به محمد یزدی رییس جامعه مدرسین قم و تاکید بر این که بوی توطئه به مشام می رسد در روزنامه های مختلف با اهمیت دیده شده در حاشیه سخنان محمود احمدی نژاد است که در اظهار نظری باورنکردنی از ازادی مطبوعات دفاع کرده کرده و از قوه قضاییه انتقاد داشته که چرا نشریه ای را که علیه هاشمی رفسنجانی نوشته بودند تعطیل کرده است.

جوان روزنامه هوادار دولت در گزارشی نوشته ،در پی انتشارمواضع نسبتا تعدیل شده آیت الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر محور بودن رهبرمعظم انقلاب برای حل مشکلات و تاکید بر وجود برخی زوائد و نقایص در پیشنهادات مطرح شده در خطبه های نمازجمعه وی،برخی جریان های افراطی از جمله بعضی نزدیکان هاشمی رفسنجانی که در جریان فتنه نقش موثری ایفاء کردند،به دنبال تغییر مواضع وی از طریق تحریک می باشند.

بنابراین گزارش،قرار است با حمایت و فراخوان یک نهاد آموزشی جمعیتی چند هزارنفری از سراسر کشور به تهران آمده تا درهمایشی شرکت نمایند.این همایش به گونه ای برنامه ریزی شده که طی آن،شرکت کنندگان شعارهایی هدفمند سرداده و برخی نیز به عنوان نمایندگان حاضران سخنرانی تحریک آمیز مطرح کنند تا دریک فضای احساسی،آیت الله هاشمی رفسنجانی را وادار به اتخاذ مواضعی مغایر با مواضع تعدیل شده اخیر کنند.

کیهان نیز در گزارشی به تحلیل خبری که دیروز از قول مهدی کروبی نقل شده بود پرداخته و آن را حاصل اختلاف درون جنسبش سبز دیده و نوشته موسوی و خاتمی هم آماده می شوند که در اطلاعیه ای عقب نشینی کنند

این روزنامه که تا دیروز شدید ترین حملات را به با تعبیراتی خشن علیه رییس سابق مجلس به کار می برد امروز نوشته اظهارات كروبي در به رسميت شناختن دولت را نمي توان حركت اصلي تلقي كرد. چرا كه كروبي در اظهارات خود تاكيد مي كند به دليل تنفيذ حكم احمدي نژاد از سوي رهبرانقلاب، رياست جمهوري او را پذيرفته است و اين ادبيات با فرمول ديكته شده جرج سوروس، جين شارپ و رابرت هلوي همخواني ندارد.

این سه نام کسانی هستند که کیهان و دیگر روزنامه های هوادار دولت از آنان به عنوان حامیان و یا طراحان انقلاب های مخلمی یاد می کنند و چند تنی نیز با اتهام همکاری با این افراد در زندان اند.

دکتر امير امامت در سرمقاله ابتکار نوشته گروهي از خواص سياسي دچار مخرج مشترکي هستند که هم اصلاح طلبان و هم عده اي از اصولگرايان را دچار خود کرده است. اين مخرج مشترک همان اموال مصادره اي است. در اوايل انقلاب بسياري از اموال وابستگان رژيم شاه به علت طاغوتي بودن و غصبي بودن مورد مصادره قرار گرفت. پس از مدتي عده اي از مسئولين نگران بي مصرف بودن اين املاک خوش نشين افتاده و موقتا خود را ساکن آنها کردند!! پس از مدتي که خوش نشيني چنين املاک بزرگ و مجللي زير دندان اينها مزه کرد با صدور مجوزهايي آنها با به قيمتهاي بسيار ناچيز از بنياد مستضعفان خريدند

به نظر این مقاله نخبگان طاغوت وار در خانه هاي طاغوتيان نشستند .خانه مجلل در بهترين نقاط تهران روش آن را مي طلبد. به علت زندگي اين افراد در خوش نشين ترين نقاط کشور زن و فرزند و خود اين افراد وارد محيطي شدند که کم کم به رنگ آن درآمدند. ديگر نيازهاي اين کاخ نشينان جديد از جنس کوخ نشيني نبود. آنها به درکهاي جديدي از زندگي مي رسيدند. رفتارهاي سياسي به دنبال تغيير رفتارهاي زندگي شان تغيير کرد. براي آنها ديگر برخي از رفتارهاي انقلابي قابل دفاع نبود.

در ادامه این مقاله آمده شعارهاي جديدشان با گذشته متفاوت شد. کم کم کار به جايي رسيد که ديگر به دليل دوري از مردم عادي، نيازهاي کوخ نشيني، پوپوليستي خطاب شد و شد همانکه بايد مي شد.بله گروهي از اينها اصلاح طلب شده و فرياد مخالف برآوردند ولي گروهي ديگر حياي بيشتري به خرج داده و کم کم راه سکوت را پيش گرفته و شدند اصولگرايان ساکت

آموزش و پرورش و غيره دانشجو پذيرش کنند چه معني دارد؟ دانشگاه ها و مراکز پژوهشي وزارتخانه هاي علوم و بهداشت با داشتن تعداد کثيري دانشجوي دکترا و کاشناسي ارشد با استعداد و برگزيده و آزمايشگاه هاي تحقيقاتي و پتانسيل هاي فراوان ديگر بهترين مکان براي اجراي آموزش عالي و پژوهش هاي بديع و اصيل است. همه دستگاه هاي ديگر بايد نيازها و خواسته هاي خود را در زمينه تربيت نيروهاي متخصص و پروژه هاي پژوهشي به دانشگاه ها حواله کنند و پاسخ خود را دريافت نمايند.

پراکنده کاري و انجام پژوهش هاي تکراري و بعضا داوري نشده که در خارج از حوزه وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي انجام مي گيرد، باعث هدر رفت سرمايه ها و مغاير با اهداف اسناد بالا دستي کشور و اصول مديريت مالي و علمي است. نکته قابل توجهي که حوزه آموزش عالي کشور بايد به آن توجه کند، جبران آسيب وارده بر مقطع کارشناسي پس از داير شدن مقاطع تحصيلا ت تکميلي است. اهميت برقراري دوره هاي تحصيلا ت تکميلي درداخل کشور بر هيچکس پوشيده نيست. حتي آناني که روزي با اجراي اين مقاطع مخالفت مي کردند امروز با مشاهده محصولا ت ارزشمند اين مقاطع از مواضع خود کوتاه آمده اند. تربيت نيروهاي توانمندي همچون دکتر مسعود عليمحمدي و ساير همکلا سان و همدوره هاي ايشان در رشته هاي مختلف برهاني قاطع بر اين ادعاست. لکن معطوف نمودن امکانات و نيروهاي انساني کيفي بر دوره هاي تحصيلا ت تکميلي نبايد موجب غفلت از دانشجويان کارشناسي گردد که ورودي هاي اين مقاطع راتشکيل مي دهند. واقعيت تلخي که به خصوص دردانشگاه هاي درجه 2 و درجه 3 وجود دارد وبايد براي حل آن چاره جويي شود. بخشي از علل افت تحصيلي در مقطع آموزش و پرورش به خاطر توجه به اهداف غير موظف و در مقطع کارشناسي نيز به دليل تمرکز امکانات موجود در مقاطع تحصيلا ت تکميلي است. اعتدال حکم مي کند که به همه وظايف در حد خود و در محل خود و در زمان خود توجه عادلا نه شود. عدم توجه به مواردي که ذکر شد خود نوعي بي عدالتي آموزشي است که به پرهيز از آن در قانون اساسي جمهوري اسلا مي ايران تاکيد شده است. ازدستگاه هاي ناظر بر اجراي قانون اساسي به خصوص از مجلس شوراي اسلا مي و ديوان محاسبات انتظار مي رود که علا وه بر نظارت بر حسن هزينه کرد اعتبارات و تفريغ بودجه دستگاه هاي اجرايي، بر جلوگيري از هرگونه موازي کاري و تداخل ماموريت ها نيز نظارت قانوني بنمايند. سرمقاله مردم یساالاری

بخش دوم را با گزارش هائی درباره فعالیت های دولت و دولتمردان آغاز کنیم

آفتاب خبر داده که اعتراض رییس دولت و وزیر ارشاد به قوه قضائئی در جریان همايشی با عنوان استراتژي رسانه هاي داخلي مقابل جنگ نرم صورت گرفته آن جا که وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: همانطور که در کشورهاي غربي روز به روز تعداد رسانه ها افزايش مي يابد ما نيز متناسب با سلايق و اقشار گوناگون جامعه بايد سايت، خبرگزاري، روزنامه و نشريه داشته باشيم که جوابگوي نيازها باشد

محمد حسيني به نوشته آفتاب یزد در حاشيه همايش استراتژي رسانه هاي داخلي مقابل جنگ نرم گفت: کار ما حمايت از مطبوعات و رسانه هاست; اينکه بايد با جريان جنگ نرم رويارويي شود را همه پذيرفته اند اما در شيوه مقابله با اين جنگ بايد تقسيم کار صورت گيرد.

خبری در مردم سالاری نشان می دهد حسنعلی شهریاری نماینده زاهدان از آمار نادرست منابع دولتی انتقاد کرده و گفته متاسفانه بيكاري باعث از هم پاشيدگي خانواده‌ها شده است، علي‌رغم آمارهاي غير واقعي رئيس مركز آمار ‌ايران متاسفانه نرخ واقعي بيكاري در استان ما حداقل بالاي 30 درصد بوده ولي مسئولان اعلام مي‌كنند كه بيكاري 12 درصد است. ‌

ملاقات مشائی و جامعه وعاط که مدت ها پیش روزنامه های دولت خبرش را داده بودند در صفحه اول چند روزنامه آمده گزارش ابتکار نشان می دهد که رییس دفتر محمود احمدی نژاد در این جلسهمطالب جنجالی را که در چند نوبت در روزنامه ها چاپ شده بود با این عنوان که برخي رسانه ها دروغ به من نسبت مي دهند تکذیب کرده و گفته وقتي بنده از وحدت کلمه و توحيد سخن مي گويم و عامل اصلي مصائب بشر و جنگ افروزي ها را به خاطر دور شدن از توحيد بيان مي کنم برخي محافل و جريان ها در رسانه هاي خود به دروغ نقطه مقابل آن را به من نسبت داده و منتشر مي کنند.

رحيم مشايي بدون آن که مشخص کند کدام بخش از نوشته روزنامه ها نادرست است و چگونه تمام روزنامه ها در یک سال گذشته نسبت دروغ به او داده اند گفته مساله آن ها شخص مشايي نيست، آنها چون مي دانند اين دولت ولايي است با اين واروگونه گري ها و با ايجاد تشکيک مي خواهند دولت را تخريب کنند. آن ها جز قدرت و کسب منافع و مطامع سياسي به چيزي فکر نمي کنند. اميد اين افراد و طمع آن ها از دروغ پردازي ها و جعل خبر، ساده انديشي و زودباوري برخي از افراد نيک است که بايد همه مراقب آن باشيم.

به نوشته روزنامه ایران رحیم مشائی در جلسه با وعاظ آنان را قانع کرده و همه از وی حلالی طلبیده اند و به سئوالات آن ها دریباره مردم اسرائیل و علما و پیامبران و حتی ماجرای هدیه تهرانی و دیگر اطهار نظرهای جنجالی است پاسخ گفته است. پاسخ هائی که در خبر هیچ روزنامه ای نیست .

نماينده مردم زاهدان به نوشته این روزنامه اظهار داشت: متاسفانه بايد اعلام كنم كه اكثر ‌آمارهايي كه در‌‌‌‌رابطه با نرخ بيكاري داده مي‌شود غير واقعي است البته شايد يكي از مشكلات عمده‌اي كه وجود دارد و در ‌تصميم‌گيري‌هاي دولت مؤثر است همين آمارهاي غير واقعي است كه بايد فكري جدي براي آن كرد. ‌

به گفته وی اگر كميته امداد امام در استان نبود معلوم نمي‌شد كه چند نفر به علت گرسنگي جان خود را از دست ‌مي‌دادند. وقتي در حوزه انتخابيه خود با چهره‌هاي بي‌رمق كه حكايت از سوء تغذيه شديد دارد روبرو مي‌شويم در پيشگاه خداوند ‌شرمنده‌ايم كه چرا نتوانستيم براي اين مردم كاري انجام بدهيم.

وي ولايت را پايه و اساس حکومت و محور همه امور خواند و گفت: فرمايشات مقام معظم رهبري فصل الخطاب همه امور و مباحث است و من همچنان که بارها صراحتا و علنا اعلام کرده ام مطيع نظر مقام معظم رهبري هستم و افتخار مي کنم سرباز کوچک ايشان باشم. وي همچنين افزود: بعضي افراد که نگران ترويج دين و انديشه ولايي و توحيدي هستند با تحريف عامدانه و آگاهانه مي خواهند جلوي اين حرف ها را بگيرند آن ها مي خواهند مارا غيرموجه نشان دهند و ما را به سکوت بکشانند. اما آن ها بدانند مکتب ديني و تفکر شيعي و ولايي، اين قدرت را دارد که خود را به دنيا عرضه کند. حقيقت دين، آدم هاي وابسته به دنيا را افشا مي کند و آن ها از اين مساله مي ترسند.ولي سرانجام حق پيروز است و تلاش هاي منحرفين از دين به نتيجه نخواهد رسيد. رئيس دفتر رئيس جمهور با اشاره به جريان سازي برخي محافل سياسي و رسانه اي گفت: دروغ ها و تيترهاي خلاف واقع، همه نشان از طراحي پيچيده اي دارد که مي خواهد در مباني تفکر اسلامي و تلاش خستگي ناپذير دولت براي خدمتگزاري و اداره کشور خدشه وارد کند اگر تيترهاي جعلي آن ها با متن سخنراني هاي من مقايسه شود رسوا خواهند شد. با توجه به حرکت سازماندهي شده مخالفين انتظار من از همه صاحبنظران، انديشمندان و علما اين است که حقيقت مطلب را جستجو کرده و به جوسازي ها و غوغاسالاري ها که با هدف پنهان کردن حقيقت و تحقق اهداف سياسي گروهي انجام مي شود توجه نکنند. اگر حرفي به بنده نسبت داده مي شود از خود من سوال شود و بنده آماده پاسخگويي هستم. وي حيات جريان هاي مخالف را در تحريف و دروغ گويي دانست و گفت: همه اعتبار، قوام و انديشه ما ابتکار

فرناز حسنعلی زاده در گزارشی در اعتماد نوشته در حالي که يکي از گامهاي مهم اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها تقسيم بندي مردم در خوشه هاي سه گانه "يک " و " دو " و "سه " به ترتيب کم درآمد تا پردرآمد جامعه است، برخي کارمندان سطح پايين و کارگران در پاسخ به استعلام هاي خود به خوشه 3 يعني پردرآمدها منتسب شده اند و اين امر اعتراض آنان را برانگيخته است.

به گزارش این روزنامه گرچه به اعتقاد اکثر کارشناسان اقتصادي وجود يارانه هاي پنهان و پيدا در حد سالانه 90 هزار ميليارد تومان در اقتصاد کشور باعث برهم خوردن قيمت هاي نسبي اقتصاد شده و به قول اقتصاددانان سيگنال (علامت)هاي غير واقعي از اقتصاد از طرف قيمت صادر مي شود، اما اجراي طرحي براي هدفمند کردن يارانه ضروري به نظر مي رسد.

در عين حال اکثر اقتصاددانان و کارشناسان نسبت به نحوه اجرا و زمان اجراي اين طرح بزرگ نظرات متفاوتي دارند. قانون هدفمند کردن يارانه ها بعد از يک سال و نيم از ارائه لايحه آن از سوي دولت به مجلس و رفت و برگشت بين مجلس و شوراي نگهبان بالاخره تبديل به قانون و براي اجرا از سوي رئيس مجلس ابلاغ شد. حدود يک سال و نيم پيش عاسنعلي زاده

اعتماد در گزارشی به رشد و احیای راست سنتی یا اصولگرایان سنتی پرداخته و نوشته تلاش براي احياي راست سنتي اگرچه از چند صباح قبل از انتخابات در دستور کار محافظه کاران قرار گرفته بود اما با گرد و غباري که در خلال انتخابات رياست جمهوري دهم و رويدادهاي پس از آن به پا شد کمتر نگاه ها را به خود جلب کرد ولي حالا که اين گرد و غبار اندکي فرو نشسته است شايد اين نکته روشن شود که گويا راست سنتي در اين مدت که احمدي نژاد ي ها و اصلاح طلبان درگير مسائل انتخابات رياست جمهوري و حواشي آن بودند نه تنها بيکار ننشسته اند بلکه افقي دورتر را براي جناح خود ترسيم کرده و مي کوشند بازي باخته پنج سال پيش را به برد تبديل کنند

به نوشته فرناز حسنعلی زاده در این گزارش اين برنامه نه تنها به بازي روي کاغذ و در اتاق فکر راست سنتي محدود نشده بلکه محافظه کاران در چند ماه اخير با چراغ هاي خاموش به اين سو گام برداشته اند و دستگاه رسانه يي و مطبوعاتي شان را يا گسترده تر کرده يا در ارتقاي کيفيت اش کوشيده اند تا بيش از هر چيز بستر حرکت را فراهم کنند.

در ادامه این گزارش نشريه های پنجره، مثلث، روزنامه تهران امروز و روزنامه هاي در حال تولد دیگر متعلق به این طیف خوانده شده که گرچه همگي از يک جنس نيستند اما همگي زير چتر «راست» جمع مي شوند؛ نشريه هايي که يا اخيراً موفق به کسب مجوز شده اند يا با تغيير و تحول اساسي سعي در بهبود کيفي مطالب خود دارند. تغيير جنس کاغذها از کاهي به گلاسه، عريض و طويل کردن تحريريه ها، جذب روزنامه نگاران و خبرنگاران حرفه يي تر که گاهي حتي از روزنامه نگاران اصلاح طلب بودند، طرح موضوعات جنجالي از قبيل آوردن نام سعيد مرتضوي به عنوان متهم اصلي واقعه کهريزک براي نخستين بار و اين اواخر هم حضور پررنگ در مناظره هاي تلويزيوني اين پرسش را پيش مي آورد که آيا تلاش راست سنتي براي اعاده قدرت افسانه يي دو دهه پيش اش وارد فاز جديدي شده است؟

اظهارنظرهاي گاه و بيگاه علي مطهري درباره محمود احمدي نژاد در رويدادهاي پس از انتخابات، لزوم عذرخواهي و حتي ... او از سويي و تلاش براي حذف اصولگرايان راديکالي که در حلقه حاميان محمود احمدي نژاد قرار مي گيرند از سوي ديگر باعث شده اين طيف نه تنها بيش از گذشته پايشان به رسانه هاي اصلاح طلب کشيده شود بلکه با حضور و سخنراني شان در تلويزيون و گفتن جملاتي نظير اينکه «بايد به سبزها اعتماد

انتقاد شديد احمدي نژاد از مشايي» عنوان خبري بود که روز يکشنبه روي خروجي خبرگزاري هاي حامي دولت و البته منتقد حضور اسفنديار رحيم مشايي قرار گرفت تا در نگاه اول اين گونه تداعي شود که رئيس دولت نيز از رئيس دفتر خود برآشفته است. اما رجوع به متن خبر حکايت از شيطنتي رسانه يي مي کرد زيرا اگرچه سخن از همان اسفنديار رحيم مشايي بود که به ويژه در برابر توپخانه رسانه هاي حامي دولت ايستاده است اما احمدي نژاد همان احمدي نژاد نبود و متن خبر حکايت از آن داشت که داود احمدي نژاد نيز به جمع منتقدان حضور مشايي در کنار برادرش پيوسته است و طي سخناني عليه رئيس دفتر وي موضع گيري کرده است که «افرادي که با اظهارات شبهه افکنانه و مشکوک خود تا امروز هيچ نفعي براي نظام نداشته، اگر منافعي براي نظام داشته اند بيايند اعلام کنند. شايد رفاقت با دلال امريکا هوشنگ اميراحمدي را بتواند به عنوان عملکرد افتخارآميز خود مطرح کند.» و با اشاره به اظهارات مشايي درباره حضرت نوح و پيامبران ديگر گفته است؛ «اينکه کسي بگويد حضرت نوح نتوانسته جامعه را مديريت کند، چه دردي از دردهاي جامعه را حل مي کند؟ او فقط مي خواهد ما را مشغول کند تا از آن هدف بزرگ که امام براي ما ترسيم کرد و مقام معظم رهبري آن را هدايت مي کنند، غافل باشيم.» و در فرازي ديگر به مشايي تاخته است که «در حالي که مردم اروپا و اسرائيل در برابر سردمداران خود ايستاده اند برخي از اسرائيل جنايتکار تعريف و تمجيد مي کنند. چطور چنين انساني مي تواند مطمئن و سالم باشد و عامل نباشد.» هر چند آنچه در پي مرور اين اظهارات به ذهن متبادر مي شد اين سوال بود که آيا اين سخنان مي تواند نشانه يي از تغيير موضع رئيس دولت نسبت به يار و همراه چندساله اش باشد و آيا مي توان موضع گيري يک برادر را نشانه تغيير عقيده برادر ديگر دانست؟

اما پاسخ به اين سوال از مسير سهل و ممتنعي مي گذرد زيرا مرور روابط دو برادر در چند سال گذشته و موضع گيري هاي پيشين «حاج داود» مي تواند نشان دهنده آن باشد که تا چه حد مي توان ميان حمله او به مشايي و احتمال عزل يا استعفاي اجباري رئيس دفتر رئيس جمهور در آينده رابطه پيدا کرد.

نام داود احمدي نژاد که به دليل سابقه سپاهي اش گاه «سردار» لقب مي گيرد بيش از هر زمان ديگري در زمان دست يافتن برادر کوچک ترش به سمت شهرداري تهران بر زبان افتاد، زيرا شنيده ها حاکي از آن بود که وي در آن مدت پروژه هاي عمراني متعددي را برعهده گرفته بود، به ويژه در دست داشتن پروژه عريض و طويل «ميدان نور» در زمان خود حرف و حديث هاي بسياري به وجود آورد؛ حرف و حديث هايي که با پيروزي محمود احمدي نژاد در مبارزات انتخاباتي سال 84 به فراموشي سپرده شد مهراوه خوارزمی اعتماد

اين روزها بازار مناظره رونق گرفته است و شبکه هاي مختلف راديويي و تلويزيوني مدل هاي مختلفي از مناظره را برگزار مي کنند. در اين برنامه ها که با حضور نمايندگاني از جناح هاي مختلف کشور برگزار مي شود، مسائل روز کشور به ويژه حوادث پس از انتخابات به بحث گذاشته مي شود. با وجود تنوع موضوعات مطرح شده در اين مناظرات اما وجه اشتراک تمام آنها ختم مناظره ها با جمع بندي و سخنراني نمايندگان حامي دولت است. اين نکته تاکنون در تمام برنامه هاي پخش شده از صدا و سيما از جمله برنامه راديويي «بدون خط خوردگي» که از راديو گفتگو پخش شد صادق بوده است. رسول منتجب نيا قائم مقام حزب اعتماد ملي، حميد رسايي نماينده حامي دولت در مجلس، محمد هاشمي رفسنجاني عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران و جعفر شجوني عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز در اين برنامه با موضوع وظيفه اشخاص و گروه هاي سياسي براي شفاف سازي شرايط کشور شرکت کردند. در حالي که منتجب نيا و هاشمي بر ضرورت شفاف سازي و تعيين حد و مرزها با استفاده از فرصت ميدان داري تمام گروه ها و احزاب کشور، استفاده مساوي از تريبون هاي موجود و نيز حل مسائل به دست عقلا و معتدلان تاکيد داشتند و معتقد بودند در لزوم شفاف سازي پيش از همه دولت بايد براي شفاف سازي بکوشد، رسايي و شجوني تصريح داشتند گروه هاي معترض در انتخابات رياست جمهوري دهم و احزاب و اشخاص منتقد دولت تلاشي براي روشن سازي مواضع خود ندارند و دوپهلو صحبت مي کنند. حسن ختام اين مناظره سخنان رسايي و شجوني بود که به خواست مجري راديو گفتگو برنامه را به پايان رساندند.اما آن گونه که فارس گزارش کرده است «رسول منتجب نيا» در ابتداي برنامه گفت؛ «بنده معتقدم گروه ها و احزاب سياسي بايد در شرايط کنوني مرزها و مواضع خود را مشخص کنند و اهداف برنامه هاي خود را معين کنند تا مردم بدانند با چه گروه ها و احزابي در پيوند و همکاري هستند. احزاب و گروه ها بايد ميدان فعاليت داشته باشند و ابزار لازم براي فعاليت، در اختيار آنها باشد. در شرايط فعلي جز برخي احزاب و گروه ها، نه تريبون در اختيار بقيه است و نه امکاني براي شفاف سازي و ارائه نظرات و برنامه خودشان دارند. اعتماد

به نوشته اعتماد داستان توقيف برخي نشريات در چند روز اخير حتي واکنش محمود احمدي نژاد را هم برانگيخت تا به اين بهانه رئيس قوه قضائيه را تحت انتقاد خود قرار دهد که «فردي نشريه يي را چاپ کرده است و شما برخلاف قانون تعطيلش کرده ايد، در حالي که هيات منصفه مطبوعات وجود دارد و اگر قرار است به جرم يک مطبوعاتي رسيدگي شود، بايد هيات منصفه حضور داشته باشد. نمي توان فوق قانون عمل کرد.»

این روزنامه به نقل از رجانيوز از سايت هاي هوادار احمدي نژاد گزارش داده رئيس جمهور در مراسم توديع و معارفه مديرعامل ايرنا گفته است؛ «اين درست نيست که تا مقاله يي بر ضد شخصي نوشته شد، آن رسانه تعطيل و نويسنده آن زنداني شود. با اين فضا کسي ديگر نمي تواند دست به قلم ببرد، کار مطبوعاتي و کار فکري کند.» بر اساس گزارش هايي که ديروز در ايرنا، پارلمان نيوز و برخي سايت هاي خبري ديگر هم منتشر شد، محمود احمدي نژاد ادامه داد؛ «طبق صريح قانون اگر به امام(ره)، رهبري و رئيس جمهور توهين شود، بايد برخورد شود و برخوردهاي ديگر پذيرفتني نيست.» او گفت؛ «متاسفانه دستگاه هاي مسوول قانون را رها کرده اند و سراغ ديگران مي روند که چرا به فلان نماينده مجلس يا عضو قوه قضائيه يا گروهي خاص انتقاد کرده ايد، بنابراين بايد محاکمه شويد و زندان هم برويد.» احمدي نژاد تاکيد کرد؛ «اين قبيل برخوردها را قبول نداريم و معتقديم اين رفتارها نشان دهنده روحيه ديکتاتوري است و همگان بدانند که اين کشور ديکتاتوري بردار نيست و مسائلي که 30 سال قبل بود، تمام شده است. اعتماد

لغو يکباره سفر سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي به روسيه مهم ترين خبري بود که روز گذشته سخنگوي وزارت خارجه به خبرنگاران اعلام کرد. اوايل هفته جاري تدارک سفر سه روزه جليلي به مسکو آغاز شد اما روز دوشنبه پس از ديدار و گفت وگوي علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي با سفير روسيه در تهران به طور غيرمنتظره يي سفر فوق که قرار بود از روز گذشته آغاز شود، لغو شد. البته در شرايط کنوني سفر فوق مي توانست براي ايران از اهميت ويژه يي برخوردار باشد چراکه روابط روسيه طي يک ماه اخير با تهران که از گذشته به عنوان متحد استراتژيک ايران محسوب مي شود رو به سردي گراييده است. به ويژه آنکه هفته گذشته سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه در پيام صريحي از مواضع مقامات جمهوري اسلامي ايران در خصوص شرايط جديدش براي انتقال اورانيوم به غرب ابراز نگراني و تاسف کرده بود. همچنين لاوروف ضمن درخواست براي شفاف سازي فعاليت هاي هسته يي ايران از احتمال گسترش تحريم ها عليه ايران خبر داده بود. هرچند چين به عنوان يکي از اعضاي گروه 1«5 همچنان از اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران حمايت نکرده است اما چرخش جديد روسيه در قبال برنامه هسته يي ايران سبب شده مقامات تهران بر تلاش هاي خود جهت تعديل سياست هاي جديد مسکو بيفزايند. ظاهراً ديدار قريب الوقوع دبير شوراي عالي امنيت ملي از کرملين که قرار بود روز گذشته انجام بگيرد در همين راستا در دستور کار مسوولان قرار گرفته بود. به هر شکل اين سفر همان طور که ناگهاني کليد خورد، ناگهاني نيز لغو شد. هرچند گفته مي شود اين سفر لغو نشده و تنها ب ایران

■ رحيم ممبيني: يارانه كالاهاي اساسي در سال آينده به قوت خود باقي است و تنها يارانه حامل‌هاي انرژي هدفمند خواهد شد

■ افزايش اعتبارات عمراني در سال آينده به دليل ظرفيت‌هاي خالي موجب تورم نخواهد شد كه با تمهيدات انجام شده تورم به زير 10 درصد مي‌رسد

■ در سال 89 افزايش حقوق كاركنان دولت به‌طور يقين انعطاف داشته و مناسب خواهد بود

معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور از تقويت يارانه كالاهاي اساسي بخصوص يارانه دارو در لايحه بودجه سال آينده كل كشور خبر داد و تأكيد كرد: يارانه كالاهاي اساسي در سال آينده مانند سابق به قوت خود باقي است.

به گزارش خبرنگار « ايران » رحيم ممبيني كه روز گذشته در تشريح ويژگي‌هاي بودجه 89 كل كشور سخن مي‌گفت، اظهار داشت: يارانه حامل‌هاي انرژي در بودجه سال آينده هدفمند خواهد شد.وي با بيان اين‌كه مبناي افزايش‌ها و كاهش‌ها در زمينه قيمت كالاها و خدمات با توجه به هدفمندسازي يارانه‌ها مصوبه نهايي مجلس در بودجه 89 است، اایران

اسفنديار رحيم مشايي، رئیس دفتر رئیس جمهور به دیدار جامعه وعاظ تهران رفت تا به شبهات و انتقادهايی که این روزها در رسانه‌ها از او می‌شد، به علمای تهران توضیحاتی بدهد. در این جلسه سه ساعته 171 نفر از وعاظ تهران حضور داشتند و سؤالات متعددی درخصوص اظهارات اخیر مشایی در مورد ملت رژیم صهیونیستی، امام زمان(عج)، هدیه تهرانی، مدیریت حضرت نوح(ع) و... پرسیده‌اند. مشایی در سخنان خود با استقبال از برگزاری جلسات روشنگری و شفاف‌سازی اظهار کرد: آنچه که امثال من بر زبان می‌آورد، آموخته‌هایی است که از وعاظ، علما و بزرگان دین منتقل می‌شود و البته این سخنان نیز متکی بر تعالیم حیاتبخش اسلام و مکتب نورانی تشیع است. وي با بيان اين كه افتخار من این است که شاگرد مکتب دین و سرباز کوچک ولایت هستم، گفت: من همواره گفته‌ام که هر کسی مسئول سخنانی است که مطرح می‌کند و نقد آنها نیز حق همگان است. اما کسی حرف‌های مرا نقد نکرده است بلکه معمولاً ما با واکنش در برابر سخنان غلطی که به دروغ به بنده نسبت داده می‌شود، مواجه هستیم. سخنان من بسیار روشن، شفاف و صریح در دفاع از حریم الهی و ساحت مقدس پیامبران و اولیای الهی است و من با ایمان و یقین به صحت آنها، با قاطعیت سخن می‌گویم. مشايي ولایت را پایه و اساس حکومت و محور همه امور خواند و گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب همه امور و مباحث است و من همچنان که بارها صراحتاً و علناً اعلام کرده‌ام، مطیع نظر مقام معظم رهبری هستم و افتخار می‌کنم سرباز کوچک ایشان باشم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به جریان‌سازی برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای گفت: با توجه به حرکت سازماندهی شده مخالفین، انتظار من از همه صاحبنظران، اندیشمندان و علما این است که حقیقت مطلب را جست‌وجو کرده و به جوسازی‌ها و غوغاسالاری‌ها که با هدف پنهان کردن حقیقت و تحقق اهداف سیاسی گروهی انجام می‌شود، توجه نکنند. اگر حرفی به بنده نسبت داده می‌شود، از خود من سؤال شود و بنده آماده پاسخگویی هستم.

■ قانع شدن اکثريت جامعه وعاظ تهران از اظهارات مشايي

رئيس جامعه وعاظ تهران گفت: رحيم‌مشايي در جلسه اخير خود با جامعه وعاظ تهران، اکثريت آنها را در خصوص اظهاراتش که اخيراً مورد هجمه قرار گرفته بود قانع کرده و در پايان اين جلسه بيشتر اين افراد به دليل سخناني که عليه مشايي گفته بودند خواستار حلاليت از وي شدند.

حجت‌الاسلام شجوني روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي ايرنا اظهار داشت كه در اين جلسه 171 نفر از وعاظ تهران حضور داشتند و سؤالات متعددي در خصوص اظهارات اخير مشايي در مورد ملت رژيم صهيونيستي، امام زمان(عج)، هديه تهراني، مديريت حضرت نوح(ع) و ... پرسيده شد و وي همه را به گونه‌اي پاسخ داد که باعث قانع شدن اکثريت وعاظ تهران شد. وي همچنين تأكيد كرد كه رئيس دفتر رئيس جمهور بايستي در سخنان خود دقت بيشتري کند تا از جنجال‌آفريني جلوگيري شود.ایران

وزير ارشاد: دستگاه قضايي حساسيت‌ها را اشتباه گرفته است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم با انتقاد از برخي اقدامات دستگاه قضايي گفت: دستگاه‌های قضایی و نظارتی ما حساسیت‌ها را اشتباه می‌گیرند و به جای تقدیر و تشکر از کسانی که در دفاع از این نظام سینه سپر کرده‌اند، برای آنها مشکل ایجاد می‌کنند و بقیه اشتباهات دیگران را فراموش می‌کنند.

دکتر سيدمحمد حسيني تأكيد كرد كه بايد افرادي كه در فضاي غبارآلود فتنه با بيدارگري خود باعث هوشياري مردم شدند، مورد تقدير توجه قرار بگيرند نه آن‌كه هر روز براي آنها مشكل ايجاد شود. وي نقد خواص را توصيه رهبر انقلاب ذكر كرد و با بيان اين كه كوتاهي برخي خواص در جريانات اخير قابل كتمان نيست، گفت: اگر مطبوعات ایران

ود: در حال حاضر دشمن با ايجاد فضاي مجازي و صرف بودجه‌هاي سنگين به دنبال پيروزي در جنگ نرم است، اما طي روزهاي آتي خبرهاي مسرت بخشي از پيروزي ايران در اين جنگ نرم اعلام خواهيم کرد.

وي همچنين با اشاره به وقوع حوادث اخير تصريح کرد: پايه‌هاي اين حوادث از قبل برنامه‌ريزي شده و دشمن پيشاپيش درصدد نفوذ در طيف‌هاي مختلف برآمد.

وي در پايان گفت: عده‌اي در امريکا و انگليس با هدايت‌هاي خود خواسته‌اند در داخل يک اقليت را در نقش اکثريت به نمايش درآورند و آن فرصت انتخابات بود که مردم در آستانه تحريک و تأثيرپذيري بودند. در اين شرايط بهترين حرف آنان براي انجام اين کار شايعه «تقلب در انتخابات» بود.

■ رسانه‌ها مستقل از سه قوه و رکن چهارم مردم‌سالاري ديني هستند

محمدعلي رامين، معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نیز در همايش استراتژي رسانه‌هاي داخلي در برابر جنگ نرم گفت: در همه ایران

وضوع 90 هفته گذشته اختصاص داشت. ظاهر ماجرا را همگان ديدند. بيشتر اعتراض‌ها به نرسيدن پيامك‌ها بود و سيستم شمارش رايانه‌اي آرا. مجريان اين نظرسنجي براي اينكه نسبت به اعتراض افكار عمومي (حتي اگر 11 درصد راي‌دهندگان هم باشند) خود را مسئول بدانند با ارسال دوربين برنامه 90 به ورزشگاه يادگار امام تبريز اعتراض‌ها و واقعيت‌ها را به تصوير كشيدند.

اين برنامه حتي با نمايش كاريكاتور كسي كه به دروغ گفتن و پينوكيو بودن متهم شده بود يا نمايش عكسي كه نام برنامه را روي يكي از اجزاهاي سنتي سرويس بهداشتي ايراني نشان مي‌داد، همه تلاش خود را كرد كه با شفاف‌سازي باز هم به مخاطب القا كند كه وظيفه يك رسانه پربيننده ملي در اين شرايط چقدر مهم و كليدي است. اما در ورزشي كه دوپينگ پهلوانش با تغيير پست و سمتش ماستمالي‌ مي‌شود، چرا نبايد به محصول رسانه‌اي فوتبال و تلويزيون ايران، محصولي كه شرافت و ناموس و وجدانش را در گروي يك نظرسنجي ورزشي مي‌گذارد، قدرداني كرد؟!

عادل در اين فوتبال آلوده محصولي نبود كه به باور و شعور مخاطبان بي‌شمارش لگد بزند. او آن لحظه‌اي كه با آمار مي‌خواست سلامت نظرسنجي برنامه‌اش را ثابت كند، براي برخي‌ها قابل باور نبود.

عادل لحظه‌اي كه با چهره برافروخته‌اش خداي بزرگ را شاهد گرفت، لحظه‌اي كه تنها مستندات مدعيان تقلب را با مدرك و ادله ثابت كرد، لحظه‌اي كه شماره تلفن‌هاي مديران تراكتورسازي و هوادارانش را به عنوان نمونه از «صندوق» در آورد، اين باور عمومي را به وجود ‌آورد كه بهترين برنامه رسانه ملي هنوز هم قابل اطمينان است. با عادل فردوسي‌پور، برنامه 90 و دموكراسي ساده برنامه‌اش مي‌توان كلاس درسي راه‌انداخت و مدعيان در ساير حوزه‌ها را به آموختن دعوت كرد.

براي اثبات صداقت نيازي به بافتن تئوري‌هاي پيچيده جامعه شناسي و فلسفي نيست. برنامه 90 پنجم بهمن‌ماه كنترل، مديريت و پاسخگويي شفاف را به زبان ساده

بيان مي‌كند. محمد نوریز فر تهران امروطز

سيدجواد سادات‌رضوي تهران امروز / در طول مدتي كه دولت دهم آغاز به كار كرده دستگاه قضايي با رياست حضرت آيت‌الله آملي‌لاريجاني تنها يك نشريه را رأسا توقيف كرده ولي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي علاوه بر دادن تذكرات متعدد به روزنامه‌ها حداقل چندين روزنامه را توقيف يا لغو امتياز كرده است اما نكته جالب اينكه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي روز گذشته قوه قضائيه را به دليل همين توقيف – هفته‌نامه همت – متهم كرده كه «دستگاه قضايي و نظارتي حساسيت‌ها را اشتباه گرفته‌اند و به جاي تقدير و تشكر و دفاع از كساني كه در مورد دفاع از انقلاب سينه سپر كرده‌اند روي آنها تمركز كرده و حساسيت نشان مي‌دهد.»

اينكه چطور توقيف يك هفته‌نامه توسط دستگاه قضايي «اشتباه» تلقي مي‌شود وبه تعبيري ديگر نقض قانون و سلب آزادي و ناشي از «روحيه ديكتاتوري» معرفي مي‌گردد. توقيف چندين روزنامه «عملكرد قانوني»، خود محل مناقشه است زيرا هر دو اين رويكردها حركت خود را مبتني بر «قانون مطبوعات» مي‌دانند. يعني قوه قضائيه مبتني بر قانون مطبوعات رسانه‌اي را توقيف كرده و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مبتني بر همان قانون اين عملكرد را نپسنديده‌ است تهران امروز

اظهارات اخير آيت‌الله يزدي عليه آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني باعث شد رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام درصدد پاسخگويي برآيد. يزدي در تازه‌ترين سخنان خود ضمن انتقاد شديد از مواضع هاشمي‌رفسنجاني گفته بود، هاشمي هر روز از نظام دورتر مي‌شود. اين البته اولين بار نيست كه يزدي عليه رئيس مجلس خبرگان موضع‌گيري مي‌كند. در يكي از دفعاتي كه سخنان تندي از جانب يزدي ابراز شده بود هاشمي بيماري چندساله وي را يادآور شد و براي يزدي آرزوي سلامتي كرد.

با اين حال سخنان جديد يزدي با تهديد ضمني هاشمي مواجه شد چنانكه در جمع استادان علوم سياسي دانشگاه‌هاي قم در پاسخ به پرسش يكي از حاضران گفت: گرچه تابه‌حال پاسخ من در رابطه با سخنان توام با عصبانيت و غرض‌آلود ايشان سلام بوده است، ولي با صحبت‌هاي ديروز ايشان و اطلاعات رسيده، اين بار بوي توطئه به مشام مي‌رسد و درباره مسائل ايشان در زمان امام راحل و در جلسه انتخاب رهبري بعد از ارتحال امام(ره) و در قوه‌قضائيه به صورت كتبي مطالبي را گوشزد خواهم كرد.

وي توضيح بيشتري در اين رابطه ارائه نكرد ولي جمله تهديدآميز وي نشان مي‌دهد، او اين بار قصد كوتاه آمدن ندارد و تصميم گرفته پاسخي بدهد. آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني از ابتداي انقلاب در تصميم‌گيري‌هاي مهم نظام حضوري موثر داشته و از جزئيات اتفاقات مهم اطلاعاتي دقيق دارد. تهران امروز

اجلاس‌هایی که در گذشته در مورد افغانستان تشکیل شده، یا در آینده برگزار خواهد شد، چشم انداز تحولات افغانستان را مورد بررسی قرار داده، آنچه در گذشته رخ داده را مرور کرده و بر اساس تجربیات گذشته سنگ بنای مدیریت تحولات آتی افغانستان را شکل می دهد. در این اجلاس‌ها یک ویژگی مهم به چشم می‌خورد؛

تلاش شده کلیه بازیگران دخیل در بحران افغانستان شرکت داشته باشند. مفهوم این ویژگی آن است که فارغ از به کارگیری کلیه بازیگران موثر در عرصه افغانستان، حل این بحران دشوار است. همچنین در این اجلاس‌ها تلاش شده نسبت به راه حل‌های جامع و همسونگر در ارتباط با مسائل افغانستان توجه شود؛ چراکه در گذشته نگاه‌ها به افغانستان یک جانبه بوده و این نگاه برای پدیده‌هایی که ریشه‌های آن چند جانبه است راهگشا نخواهد بود. در این اجلاس‌ها تلاش می‌شود به حوزه‌های سیاست، امنیت، فرهنگ و اقتصاد در افغانستان به شکلی توامان توجه شود. در این مسیر بدون تردید ایران جایگاه برجسته‌ای دارد؛ ایران همسایه افغانستان است و به حکم جغرافیا، تاریخ و فرهنگ، ایران و افغانستان بر یکدیگر تاثیرگذار و از همدیگر تاثیرپذیر هستند. نقش مثبت ایران در بازسازی افغانستان، نقش مثبت ایران در فرایند دولت سازی افغانستان و نقش ایران در متقاعد ساختن نیروهای طرفدار ایران به همراهی با دولت افغانستان گزینه هایی است که نقش تهران را در تحولات افغانستان پر رنگ می‌کند. از دو دیدگاه می‌توان به نقش ایران در افغاستان پرداخت؛ اول نقش ایجابی یا مثبت که همکاری‌های ایران در روند بازسازی و دولت سازی در افغانستان را شامل می‌شود و دوم نقش سلبی یا منفی در روند تحولات افغانستان است که ایران هیچ نقش منفی در عرصه افغانستان ندارد. حضور ایران در کنار دولت افغانستان یک پشتوانه محکم برای برخورد کابل با تحولات پیش روست. ایران و اجلاس لندن آرمان