بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 8 بهمن

تیترهای اول

"اجرای لایحه با این شرایط به مصلحت نیست" به نقل از احمد توکلی تیتر اول آفتاب یزد است، "سقوط بهای نفت اوپک ادامه دارد" یکی از عناوین اصلی ابرار است، ابتکار از قول وزیر اطلاعات"دخالت سرویس اطلاعاتی آلمان در حوادث عاشورا" را برجسته کرده و اعتماد تیتر اول خود را به "اتهام استحاله، تغییر و عبور از نظام به هاشمی، میرحسین وخاتمی" اختصاص داده است.

"ادامه مجادله بر سر همت" تیتراصلی تهران امروز است، "22 بهمن باید بدون تفرقه و با وحدت کامل برگزار شود" به نقل از هاشمی رفسنجانی یکی از عناوین اصلی جمهوری اسلامی است، آرمان "ایران غایب بزرگ اجلاس لندن" را تیتر یک خود کرده و مردمسالاری در عنوان اصلی اش آورده" مشایی را در پست های حساس به کار نگیرید".

"دادستانی:اجرای قانون دیکتاتوری نیست" تیتر برجسته ی بهار است، " بخش خصوصی آمریکا علیه تحریم" تیتر اول دنیای اقتصاد است، جام جم " تاکید کارشناسان بر حذف تدریجی یارانه ها" را درعناوین اصلی اش دارد ، جهان صنعت هم این گفته وزیر بازرگانی را برجسته کرده که "گزارشی از گرانی نداریم".

کیهان در عنوان اصلی اش "جاسوسی مشاور موسوی برای سرویس های اطلاعاتی غرب" به نقل از وزیر اطلاعات را جای داده ، " دستگیری دو دیپلمات آلمانی در روز عاشورا" از همین منبع تیتر اول رسالت است، خراسان این نقل قول نایب ریس مجلس را برجسته کرده که "گزارش حوادث کوی دانشگاه نیز در مجلس قرائت می شود" و "خودرو 2200 دلاری هندی به ایران می آید" یکی از عناوین ایران است.

گزیده مقالات

مناظره ها چگونه باید باشد

ابتکار در سرمقاله اش مناظره های برخی از سیاسیون که اخیرا از صدا و سیما پخش می شود را مورد نقد قرار داده و نوشته مناظره و تبادل فکر و تضارب آرا در احکام فردي و اجتماعي دين به عنوان بخش و عضوي از پيکره دين تلقي مي شود. مقيد بودن به شرايط، موقعيت، الزامات و اقتضائات مناظره باعث مي شود افراد بهتر و همه جانبه تر به کشف حقيقت و منطق دين دست پيدا کنند.

نویسنده این مقاله با توجه به این مساله باید های مناظره ها را در هشت بند مورد تاکید قرار داده و در بند اولش نوشته هدف از مناظره بايد رسيدن به حق و پويا شدن و پديدار گشتن حق به هر کيفيتي باشد. و اهل مناظره نبايد براي اثبات گفتار، نظريه ها، شان و رتبه ي علمي و صحت راي خود به مناظره بپردازند که نام اين کار جدال و ستيز و رياکاري است که از آن در خلال آيات و روايات نهي شده است. از نشانه هاي انگيزه ي الهي اين است که مناظره کننده جز در مواردي که احتمال تاثير بدهد وارد مناظره نمي شود و از مناظره با افرادي که مي داند بر سر حرف خود با لجاجت و پافشاري مي مانند خودداري مي کند.

در قسمت دیگری از سرمقاله ابتکار همچنین آمده مناظره کننده بايد دنبال حق باشد ولو اين که از زبان طرف مقابل حقيقت شنيده شود و بايد به خاطر درک و فهم حقيقت سپاسگذار خداوند باشد. مناظره کننده بايد فرد مقابل خويش را شريک و همکار علمي خود در دريافت حق تصور کند و نه رقيب و دشمن خود. لذا در صورتي که فرد مقابل مناظره کننده او را به اشتباهاتش واقف ساخت يا منطق کلام خود را به او اثبات کرد و حقيقت را به او نماياند از وي تشکر کند که او را به سمت گمشده ي خويش رهنمون ساخته است. نه آن که احساس شرمساري و باخت به او دست دهد و رنگ چهره اش دگرگون شود و برآشوبد و بکوشد که نظر طرف را مخدوش کند.

زندانیان را آزاد کنید

اعتماد در میان اخبار و گزارش های خود درخواست داریوش قنبری یکی از نمایندگان مجلس برای آزادی همه افراد بازداشت شده در حوادث پس از انتخابات را با اهمیت دیده و با اشاره به دهه فجر از قول وی نوشته اين ايام، ايام مناسبي است که مسوولان و کساني که درون جبهه نظام و انقلاب هستند، لزوم وحدت را به ياد بياورند، آسيب هاي وحدت را بشناسند و در جهت برطرف کردن اين آسيب ها اقدامات جدي انجام دهند. فرصت خوبي است که در اين ايام از کساني که در حوادث هفته ها و ماه هاي بعد از انتخابات آسيب ديدند همان طور که رهبري فرمودند دلجويي شود. بازداشت شدگان را آزاد کنند و مطبوعاتي را که به شکل سليقه يي بسته شدند و دفاتر احزابي که پلمب شدند بازگشايي شوند تا فضايي براي گفت وگو شکل بگيرد.

این روزنامه در ادامه نیز از قول این عضو فراکسیون اقلیت مجلس نوشته نخبگان بايد در اين فضا دور هم بنشينند و با توجه به ارزش هاي نظام و آنچه در قانون اساسي آمده راهکاري براي برقراري مجدد به وحدت و نيل به وحدت ارائه کنند. اين زمان، زمان مناسبي است که دو طرف حسن نيت نشان بدهند، اختلاف را کنار بگذارند تا به راهکارهايي براي پايان دادن به اوضاع کنوني برسند. يک سوي بحث این وحدت کساني اند که در قدرت هستند. آنها نبايد مغرور قدرتي باشند که در دست شان است و نبايد با در نظر گرفتن منافع آني خود، منافع بلندمدت کشور را رها کنند چرا که اين به ضرر کشور است.

ابراز تاسف از حوادث هوایی

روزنامه جمهوری اسلامی در مقاله ای از ماجرای خروج یک قطار از ریل در مشهد و سانحه حریق و درهم شکستن یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه این شهر ابراز تاسف کرده و نوشته توالي اين قبيل حوادث كه طي سالهاي اخير به حوادث تكراري در كشور ما تبديل شده نشان مي دهد كه مديريت شايسته اي بر سيستم حمل و نقل هوايي ريلي و جاده اي كشور اعمال نمي شود و مردم بايد بر اثر اين حوادث پي در پي و بي انتها همچنان قرباني بدهند.

جمهوری اسلامی در ادامه افزوده واقعا تاسف بار است كه براساس اعلام سازمان ايكائو 23 درصد قربانيان حوادث هوايي جهان از ايران هستند و بيشترين آمار تلفات جاده اي نيز به ايران اختصاص دارد به گونه اي كه سالانه به اندازه يك جنگ بزرگ تلفات در جاده هاي ايران گرفته مي شود و خسارات مالي و جاني زيادي بر پيكره كشور باقي مي گذارد.

نویسنده این مقاله همچنین تاکید کرده که آيا زمان آن فرا نرسيده كه نمايندگان مردم در مجلس به وظيفه خود عمل كنند و با نظارت جدي بر عملكرد دستگاههاي مسئول با اين حوادث كه به گفته مسئولان علت عمده آنها نيز خطاهاي انساني است مقابله نموده و به دوران حاكميت بي مسئوليتي در نظام اجرايي كشور پايان دهند .

پاسخی برای ثبت در تاریخ

آرمان در یکی از مقالات امروز خود پاسخ هاشمی رفسنجانی به انتقادات اخیر آیت الله محمد یزدی از وی را با اهمیت دیده و نوشته سخنان سه روز پیش محمد یزدی درباره هاشمی رفسنجانی که از سوی ناظران،«بسیار تند» ارزیابی شد، واکنشی از سوی هاشمی به دنبال داشت که اگر نگوییم بی سابقه، قطعاً کم سابقه بود.

نویسنده این مقاله در ادامه به بررسی احتمالات این موضوع پرداخته که البته این که هاشمی گفته است مطالبی را به صورت «کتبی» خواهد نوشت، می‌تواند بدین معنا باشد که او «احتمالاً » قصد علنی کردن انتقاداتش را ندارد و صرفاً برای ثبت در تاریخ یا برای اطلاع برخی اشخاص نکاتی را مکتوب خواهد کرد و البته، از آنجا که حمله به او علنی بوده، شاید هم بخواهد پاسخی علنی داشته باشد.

سرمقاله نویس آرمان همچنین با اشاره به این که وقتی سیاستمداری مانند هاشمی، از بوی توطئه سخن می‌گوید، در نوع خود بسیار تأمل برانگیز است و البته در کنار این نکته، او تهدید کرده است که مسائلی را درباره یزدی، آن هم به طور کتبی ذکر خواهد کرد. در ادامه سمت های محمد یزدی از ابتدای انقلاب تا امروز را برشمرده است.

برون رفت از انسداد سیاسی

مردم سالاری در یادداشتی با یک نگاه به مسایل جاری سیاسی کشوردر دو ماه اخیر نوشته پس از سناريوسازي هايي که راه حل هاي عقلاني را با تنگنا مواجه ساخته بود، برخي رويکردهاي ميانجي گرايانه اصلاح طلبان اين اميدواري را به افکار عمومي پمپاژ کرده است که بخشي از انجماد سياسي 8 ماهه اخير در حال ذوب شدن مي باشد. بيانيه ميرحسين موسوي در کنار تلاش هاي سيد محمد خاتمي و رويکرد ظريف کروبي در کنگره حزب مردم سالاري، از يک سو هسته مرکزي افراطيان را غافلگير ساخت و از سوي ديگر بارقه اميد را درون کنشگران سياسي باز توليد کرد.

نویسنده این یاداشت در ادامه به تقسیم بندی تحولات ایران در چند ماه اخیر پرداخته و نوشته در يک نگاه کلان، روند تحولات 8 ماهه اخير ايران را مي توان در چهار فرآيند، «گسست سياسي»، «تداوم بحران»،«اقدام جبراني» و برايند عوامل سه گانه در ايجاد «تعادل و انسجام سياسي» يا «بروز شکاف و گسست ديگر» ترسيم کرد.

نویسنده در ادامه با برشمردن تندروی ها در جناح حاکم نوشته اصلاح طلبان به اعتبار آن که نقد از درون و برون را در فرهنگ سياسي خود باور دارند، همواره کوشش مي کنند در بازار مکاره عوام فريبي، نجوا و فرياد رقيبان را آويزه گوش نمايند تا اگر حقي از گويه هاي آنان فرومانده باشد به نحوي ادا کنند. ازاين رو با آن که جناح تماميت خواه قصد دارد با تحريف حقايق و شانتاژ خبري ابتکار عمل را به دست گيرد و با پيشنهاد حکميت يا توافق نخبگان سياسي و مذهبي و... که کم هزينه ترين راهکار براي برون رفت از بن بست بر آمده از شکاف هاي اجتماعي است مقابله کند، ترديدي نيست هيچ عقل منصفي اصرار ندارد که راه حل هاي مبتني بر خرد جمعي و مشورت با نخبگان، تنها راه حل براي برون رفت از چالش هاي برآمده از بي تدبيري تندروي هاست.

تاکید کارشناسان بر حذف تدریجی یارانه ها

جام جم در یکی از گزارش های اصلی اش از تاکید کارشناسان اقتصادی بر حذف تدریجی یارانه ها خبرداده و نوشته در حالي كه دولت در لايحه بودجه 89 پيشنهاد كرده است كه بسيار بيشتر از سقف مصوبه مجلس از محل حذف يارانه‌ها درآمد كسب كند، كارشناسان اقتصادي نسبت به تبعات اين مساله بر سطح عمومي قيمت‌ها هشدار مي‌دهند.

این روزنامه در ادامه افزوده با اين كه قانون هدفمندسازي يارانه‌ها براي سال اول اجرا پيش‌بيني كرده است كه دولت 10 تا 20 هزار ميليارد تومان از محل حذف يارانه‌ها درآمد كسب كند، اما اعلام مختصات لايحه بودجه 89 نشان داد كه دولت حدود 2 برابر اين رقم يعني 38 تا 40 هزار ميليارد تومان از اين محل براي خود درآمد پيش‌بيني كرده و در متن بودجه گنجانيده است که به زعم كارشناسان، اين اقدام علاوه بر آن كه به طور صريح قانون هدفمند كردن يارانه‌ها را نقض مي‌كند، اثرات تورمي و قيمتي بيشتري بر‌جاي خواهد گذاشت، چرا كه دولت قبلا قرار بود از طريق حذف يارانه‌ها حداكثر 20 هزار ميليارد تومان درآمد كسب كند و حال اين رقم بايد 2 برابر شود و اين يعني حذف بيشتر يارانه‌ها و در نتيجه رشد بيشتر قيمت‌ها.

جام جم در این گزارش به بررسی این موضوعات از قول دو کارشناس اقتصادی پرداخته و اين اقدام طراحي مجلس درباره كاهش اثرات تورمي هدفمند كردن يارانه‌ها را كمرنگ مي‌كند؛ چرا كه مجلس مقرر كرده بود حذف يارانه‌ها با يك شيب ملايم و در طول 5 سال صورت گيرد، اما ظاهرا پيشنهاد دولت براي 2‌برابر كردن كسب درآمد از محل حذف يارانه‌ها بر آن است كه كار را يكسره كند و در نتيجه اين شيب ملايم 5 ساله را از بين ببرد.

دولت مجلس تابع می خواهد

تهران امروز در گفت و گویی با غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمسیون طرح تحول اقتصادی به بررسی روابط دولت و مجلس در تصویب و اجرای قوانین پرداخته است.

مصباحی مقدم در این باره به تهران امروز گفته مجلس به خوبي در راي به طرح‌ها و لوايح، همچنين راي اعتماد به كابينه استقلال خود را نشان داد اما اين استقلال هرگز به معناي سنگ‌اندازي در كار دولت نبود.

رییس کمسیون طرح تحول اقتصادی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به تقابل دولت با مجلس اشاره کرده و گفته روابط بين مجلس و دولت بايد با همگرايي متقابل باشد، هرگز نبايد انتظار داشت كه يك طرف، طرف ديگر را به سوي خود بكشاند بدون اينكه انعطاف لازم را نسبت به طرف ديگر از خود نشان دهد.من تصور مي‌كنم در اين دوره، دولت انتظاراتي بيش از ظرفيت مجلس از جمله در رسيدگي به لوايح داشت.

مصباحی مقدم در باره این که مجلس کجا کاری کرده است که خوشایند دولت نباشد، گفته دولت، مجلس تابع مي‌خواهد و انتظار دارد لوايح تقديمي به مجلس بدون كمترين تغييري به تصويب برسد. مقام معظم رهبري هم بارها تاكيد فرمودند كه مجلس و دولت بايد با همدلي و به دور از جنجال كارهاي كشور را پيش ببرند ولي اين همدلي هرگز به معناي تعطيلي و انقياد وظيفه نظارتي مجلس نيست. ايشان هيچ‌گاه سفارش نكردند كه نمايندگان هر لايحه‌اي را كه دولت به مجلس مي‌آورد بدون آنكه كوچكترين اصلاحي از سوي مجلس ارائه شود، تصويب گردد.