روسیه می گوید نمی تواند 'تا ابد' منتظر ایران بماند

کلینتون و لاوروف - عکس آرشیوی
Image caption وزرای خارجه آمریکا و روسیه در لندن درباره ایران صبحت کرده اند

در پی دیداری در لندن میان وزرای خارجه روسیه و آمریکا، آقای لاوروف به ایران اخطار داده است که نمی تواند برای همیشه منتظر بماند و خانم کلینتون نیز ار تفاهم فزاینده در مورد تحریم ایران سخن گفته است.

سرگئی لاوروف روز چهارشنبه پس از این دیدار گفت: "روشن است که نمی توان تا ابد منتظر ماند، و شرکای ما از حالا درباره لزوم بحث درباره تدابیر بیشتر در شورای امنیت سازمان ملل صحبت می کنند."

با این حال آقای لاوروف صریحا از تحریم های تازه علیه ایران حمایت نکرد.

به گزارش رویتر خانم کلینتون نیز گفت: "با توجه به رایزنی های متعددی که داشته ام، از جمله امروز، معتقدم که یک تفاهم روزافزون در جامعه جهانی وجود دارد دایر بر اینکه ایران باید با پیامدهای سرکشی از تعهدات بین المللی اش روبرو شود."

او گفت که روسیه اکنون "خیلی مایل" است با آمریکا کار کند و "فشارهای مناسب" را به عنوان گام بعدی مد نظر قرار دهد.

به گزارش رویتر خانم کلینتون که برای شرکت در کنفرانسی درباره افغانستان و یمن در لندن به سر می برد، درگیر دیپلماسی مفصلی در مورد ایران است و سعی دارد حمایت روسیه و چین را نسبت به تحریم های تازه علیه ایران در صورت عدم اقدام این کشور برای رفع نگرانی ها بر سر برنامه اتمی اش جلب کند.

آقای لاوروف پس از دیدار روز چهارشنبه همچنین گفت: "از اینکه ایران واکنش مثبتی به پیشنهادها نشان نداده مایوس هستیم."

منظور او از این پیشنهاد همان طرح مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی است که براساس آن ایران بخش اعظم اورانیوم غنی شده غلظت پایین خود را تحویل می دهد تا توسط روسیه و فرانسه به درجه بالاتری که برای راکتور تحقیقاتی تهران لازم است غنی شود. گفته می شود این طرح نگرانی غرب در مورد احتمال استفاده ایران از این اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را برطرف می کند.

روسیه همواره ایران را به پذیرش این طرح تشویق کرده است.

سه دور قبلی تحریم ها در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران با حمایت چین و روسیه تصویب شده است با این حال این دو کشور از قدرت وتوی خود برای تخفیف دادن تحریم های مورد نظر غرب استفاده کرده اند.

کرملین قبلا اشاره کرده است که ممکن است از تحریم های تازه علیه ایران حمایت کند اما اخطار داده است که عجله برای این کار می تواند نتایج معکوس به بار آورد.

اما چین نسبت به حرکت درجهت تحمیل تحریم های تازه علیه ایران کاملا بی رغبت به نظر می رسد.

مطالب مرتبط