مجلس 'دستگیری پسر لاریجانی در روز عاشورا' را تکذیب کرد

درگیری های عاشورا در تهران
Image caption تهران در روز عاشورا شاهد خشونت های شدید بود

مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در بیانیه ای خبر دستگیری فرزند علی لاریجانی، رئیس این مجلس، در حوادث روز عاشورا توسط پلیس را به شدت تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری های ایران در نمابر مجلس شورای اسلامی آمده است: "نظر به انتشار خبر مجعول و غیرواقعی دستگیری فرزند دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان حوادث عاشورای تهران توسط نیروی انتظامی در برخی رسانه ها، ضمن تکذیب این خبر اظهار می دارد اصل و اساس این شایعه بدور از واقعیت می باشد و تنها در جهت ایجاد تشویش درجامعه مطرح گردیده است."

پیش از این هیچ گونه خبر رسمی دایر بر بازداشت پسر آقای لاریجانی در خبرگزاری های ایران منتشر نشده بود.

اما سایت "جنبش راه سبز" (جرس) که به اصلاح طلبان نزدیک است روز ششم بهمن در خبری نوشت: "به اساس شنیده های خبرنگار جرس، فرزند علی لاریجانی به مدت 24 ساعت بازداشت بوده است و پس از آنکه هویت وی برای نیروهای نظامی محرز شد وی را آزاد کردند. گفته می شود که وی در جریان راهپیمایی روز قدس نیز دستگیر شده بود."

آقای لاریجانی هم اکنون به عنوان رئیس اجلاس بین المجالس اسلامی در اوگاندا به سر می برد تا در اجلاس آن شرکت کند.

بسیاری از هواداران "جنبش سبز" ایران - حرکت اعتراضی پس از انتخابات - معتقدند که بسیاری از اعضای نسل جوان خانواده هایی که به حکومت مرتبط هستند از این جنبش حمایت می کنند.

آنها برای اثبات این ادعا به محسن روح الامینی اشاره می کنند که در جریان اعتراضات پس از انتخابات بازداشت و در بازداشتگاه کهریزک کشته شد.

پدر او عبدالحسین روح الامینی دبیر کل حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی و رئیس سابق انستیتو پاستور بود. گفته می شود او در جریان مبارزات انتخاباتی مشاور محسن رضایی از نامزدهای انتخابات بوده است.

همچنین نرگس کلهر، فرزند مهدی کلهر مشاور رئیس جمهوری ایران بعد از انتخابات به آلمان پناهنده شد.

معترضان به نتایج انتخابات ایران در روز ششم دی ماه مصادف با عاشورا قصد داشتند در فاصله میدان امام حسین تا آزادی تظاهرات کنند که پلیس و نیروهای امنیتی با برخورد شدید مانع این اقدام شدند. با این حال معترضان موفق شدند در برخی نقاط دست به تظاهرات بزنند.

اما در آن درگیری ها که با شعارهایی علیه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی همراه بود، حداقل هشت نفر کشته و صدها نفر دستگیر شدند.

دو روز بعد از عاشورا آقای لاریجانی با اشاره به آن، از مسئولان امنیتی و قضایی خواست تا بدون ملاحظه با مخالفان ولایت فقیه برخورد کنند.

او گفت: "شما عملا جنگ با خدا و ولی خدا را آغاز کردید".

رئیس مجلس گفت که این دسته از معترضان و کسانی که پس از تشییع جنازه آیت الله منتظری در قم علیه رهبر ایران شعار می دادند، به "ولایت فقیه که میراث فکری امام و ثمره خون صدها هزار شهید است" توهین کرده اند و از مسئولان وزارت کشور، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه خواست که "افراد هتاک به ساحت دین" را دستگیر کنند و به "اشد مجازات" برسانند.