آمانو: پیشنهاد آژانس به ایران هنوز روی میز است

یوکیا آمانو
Image caption مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت گفتگوها با ایران بر سر پیشنهاد آژانس به ایران همچنان ادامه دارد

مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان مجمع جهانی اقتصاد در سوییس اعلام کرد گفتگوها بین ایران و کشورهای غربی بر سر پیش نویس توافقی که بر مبنای آن اورانیوم غنی شده ایران به خارج از این کشور ارسال خواهد شد همچنان ادامه دارد.

یوکیا آمانو که این سخنان را در جلسه بررسی پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی در شهر داووس مطرح می کرد گفت پرونده هسته ای ایران در حال حاضر مهمترین موضوع برای آژانس بین المللی انرژی هسته ای محسوب می شود و پیشنهاد آژانس به ایران همچنان روی میز است.

آقای آمانو همچنین ضمن ابراز امیدواری در مورد رسیدن به توافقی با ایران بر سر تبادل اورانیوم غنی شده با سوخت مورد نیاز این کشور از طریق انتقال اورانیوم به خارج از خاک ایران گفت: "امیدوارم با ایران به توافق برسیم. من کارم را به عنوان واسطه در این گفتگوها ادامه خواهم داد. از این طریق اعتماد به برنامه هسته ای ایران افزایش خواهد یافت".

از دوماه پیش تاکنون که یوکیا آمانو به طور رسمی کار خود را به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز کرده، این نخستین بار است که او در مورد بن بست به وجود آمده در گفتگوهای مربوط به پرونده هسته ای ایران اظهار نظر می کند.

البته آقای آمانو جزییات بیشتری در مورد ادامه گفتگوها با ایران مطرح نکرد.

بر اساس پیشنهادی که گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان در ماه اکتبر سال گذشته میلادی به ایران دادند، قرار بود ایران بخش عمده اورانیوم غنی شده در داخل را برای افزایش درجه غنای آن به روسیه ارسال دارد و اورانیوم با درجه خلوص بیشتر پس از ارسال به فرانسه و تبدیل به میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران، به ایران تحویل شود.

هفته پیش برخی از دیپلمات های غربی اعلام کردند که نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس گفته است که ایران با شرط اساسی این پیشنهاد که انتقال یک باره حدود ۷۰ درصد از اورانیوم غنی شده ایران به خارج از خاک این کشور است موافق نیست.

پس از اعلام این خبر آمریکا و چند کشور غربی خواستار وضع تحریم های شدیدتر علیه ایران شده اند.

متکی: ما خریدار سوخت هستیم، پس ما شرایط را تعیین می کنیم

در همین حال منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران که برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوییس حضور دارد، از آمادگی ایران برای تعامل با آژانس انرژی اتمی خبر داده است.

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به صحبت های مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران همچنان علاقه مند به مذاکره است و پیشنهاد آژانس همچنان قابل بحث است.

آقای متکی در پاسخ به عده ای از خبرنگاران در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد گفت که ایران برای پذیرش این پیشنهاد شروطی دارد. از جمله اینکه باید تبادل اورانیوم غنی شده ایران با سوخت اتمی مورد نیاز این کشور همزمان و در داخل خاک ایران صورت گیرد. این شرایط پیش از این مورد موافقت کشورهای غربی قرار نگرفته بود.

Image caption وزیر امور خارجه ایران به خبرنگار بی بی سی گفت که ایران خریدار سوخت است بنابراین شرایط را هم ایران باید تعیین کند

در پاسخ به سئوال امیر پایور، خبرنگار بی بی سی فارسی از منوچهر متکی در مورد اینکه آیا ایران حاضر به انتقال ۷۰ درصد از اورانیوم غنی شده خود به خارج از خاک این کشور است یا خیر، وزیر امور خارجه ایران گفت: "ما خریدار اورانیوم ۲۰ درصد هستیم و بنابراین ما باید تعیین کنیم که چه میزان اورانیوم ۲۰ درصد نیاز داریم، و بر همین اساس میزان اورانیوم غنی شده ای که از کشور خارج خواهیم کرد مشخص خواهد شد".

امیر پایور در ادامه از منوچهر متکی پرسید که میزان اورانیوم ۲۰ درصد مورد نیاز ایران چقدر است، که در پاسخ وزیر امور خارجه ایران گفته است این میزان را باید کارشناسان ایرانی تعیین کنند که هنوز مشخص نشده است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین به خبرنگاران گفته است که در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس با بعضی از مقامات برزیلی و فرانسوی ملاقاتهایی داشته که در جریان آن ایده های جدیدی در ارتباط با تامین سوخت راکتور تهران مطرح شده است. هنوز جزییاتی در مورد این ایده ها ارائه نشده است.

چند روز پیش نمایندگان گروه ۱+۵ برای بررسی بیشتر مناقشه اتمی ایران در نیویورک تشکیل جلسه داده بودند تا در مورد وضع تحریم های احتمالی بیشتر در آینده علیه حکومت ایران گفتگو کنند. اما این گفتگوها به دلیل مخالفت نماینده چین با تحریم های بیشتر بدون رسیدن به نتیجه ای خاصی پایان یافت.

مطالب مرتبط