مشاور اوباما: ایران می تواند علیه اسرائیل واکنش نشان دهد

ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما
Image caption ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما

ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که افزایش فشارها بر ایران در مورد برنامه هسته ای، می تواند منجر به واکنش شدید این کشور در قبال اسرائیل شود.

ژنرال جونز گفت حکومت هایی که تحت فشار هستند، اغلب از طریق عوامل خود دست به حمله می زنند که در مورد ایران، به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، گروه حزب الله در لبنان و جنبش حماس در نوار غزه از آن دسته هستند.

ایران از حامیان عمده حزب الله و حماس به شمار می رود.

اسرائیل و ایالات متحده، حزب الله و حماس را "گروه های تروریستی" می دانند و ایران و سوریه را به حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها، و همچنین کمک به سایر گروه های مخالف روند صلح خاورمیانه متهم می کنند.

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود، شدت گرفتن تحریم های بین المللی علیه ایران به معنای فشار بیشتر بر آن کشور است و به همین جهت، خطر حمله به اسرائیل و یا تلاش برای ایجاد خشونت در کرانه غربی وجود دارد.

ژنرال جونز دلیل دیگر تحت فشار قرار گرفتن ایران را فشار داخلی دانسته که اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر از جمله آن است.

در اعتراض های پس از این انتخابات، شماری از فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه نگاران، دانشجویان و دانشگاهیان و شرکت کنندگان، بازداشت و محاکمه و به زندان محکوم شده اند. دو تن از متهمان حوادث پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در ایران نیز اعدام شده اند.

درخواست برای تحریم های بیشتر

آمریکا خواهان وضع تحریم های سفت و سخت تر علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای این کشور است و در همین راستا، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به چین که از حامیان ایران در عرصه های بین المللی است، هشدار داده که اگر از تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نکند، تحت فشار کشورهای غربی قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت همه اعضای شورای امنیت باید به سمت تحریم های شدید تر علیه ایران بروند.

کشورهای غربی خواهان مشارکت و کمک روسیه و چین در وضع تحریم های جدیدی علیه ایران هستند.

این کشورها خواهان آن هستند تا از طریق وارد کردن فشار بیشتر، ایران را به موافقت با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تهیه سوخت هسته ای وادار کنند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد نظامی ندارد.

مطالب مرتبط