ریچارد دالتون: برداشت بلر درباره ایران اشتباه است

ریچارد دالتون
Image caption ریچارد دالتون برداشت آقای بلر از شرایط ایران را استباه خواند

ریچارد دالتون، سفیر سابق بریتانیا در ایران، اظهارات تونی بلر درباره ایران در کمیته تحقیق پیرامون جنگ عراق را رد کرد.

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، در جلسه روز جمعه کمیته بریتانیایی تحقیق در مورد جنگ عراق گفت باید با ایران به همان شکلی برخورد شود که با عراق در سال ۲۰۰۳ شد.

تونی بلر همچنین گفت حکومت ایران یک حکومت سرکوبگر است که از تروریسم حمایت می کند و به دنبال دستیابی به سلاح های کشتار جمعی است.

با این حال سر ریچارد دالتون، که در بیشتر دوره نخست وزیری تونی بلر سفیر بریتانیا در ایران بود، گفت ایران کاملا با عراق متفاوت است و برداشت آقای بلر در مورد اوضاع جاری اشتباه است.

آقای دالتون همچنین این گفته تونی بلر را که ایران مقصر بخش عمده ای از خشونت های بعد از جنگ در عراق است، اشتباه دانست.

آقای دالتون به برنامه "امروز" در شبکه رادیو ۴ بی بی سی گفت: "این نکته که ایران عامل اصلی خشونت ها در عراق است، به نظر من بخشی از استدلال اصلی آقای بلر است. اگر او بگوید ممکن است همان سیاستی را که او در مورد عراق اجرا کرد، در آینده هم اجرا شود، وجهه اش بهتر خواهد شد. اما شرایط ایران کاملا متفاوت است."

ریچارد دالتون که از دیپلمات های باسابقه بریتانیایی است، گفت همه احزاب باید در تبلیغات انتخاباتی خود به روشنی اعلام کنند که اقداماتی که تونی بلر در عراق انجام داد، در مورد ایران انجام نخواهد شد.

آقای دالتون گفت: "یکی از نتایج اظهارات متعدد تونی بلر درباره ایران (او ۵۸ بار نام ایران را برد) این است که بحث درباره برخورد احتمالی با ایران به یکی از بحث ها در تبلیغات انتخاباتی تبدیل خواهد شد."

او ادامه داد: "ما، شهروندان، باید خیلی روشن تر به سیاستمداران و به نامزدهایمان بگوییم که این بار انتظار رفتار متفاوت و شرافتمندانه تری در دموکراسی مان داریم."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست