ابراز نگرانی جبهه مشارکت از اعدام های اخیر

جبهه مشارکت
Image caption جبهه مشارکت این اعدام را مایه حیرت و تعجب شهروندان ایرانی دانسته است

جبهه مشارکت ایران، از بزرگترین احزاب اصلاح طلب این کشور، در نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، اعدام دو تن از متهمان دادگاه های حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری خردادماه را مایه "حیرت و تعجب" شهروندان ایرانی دانسته و از آقای لاریجانی سوالاتی در مورد پرونده این دو و اعدامشان پرسیده است.

در این نامه درباره اعدام روز پنجشنبه آرش رحمانی پور و محمد علی زمانی آمده است: "حکم اعدام برای هر کسی که صادر شود مایه تاسف است؛ فارغ از اینکه شخص مجرم واقعا مستحق چنین مجازاتی باشد یا خیر، و ما بدون اینکه ذره ای قرابت فکری یا عملی با این افراد داشته باشیم امروز نگران آن هستیم که قوه قضاییه تحت تاثیر تریبون هایی که هر روز و شب فرمان خونریزی و اعدام بیشتر صادر می کنند قرار گیرد."

در ادامه این نامه از آقای لاریجانی خواسته شده به چندین سوال که در در پایان نامه آمده جواب دهد تا "چنانچه صدور و اجرای این احکام منطبق بر قانون و عادلانه بوده است آرامش به فضای سیاسی باز گردد و چنانچه معلوم شود خدای ناخواسته این احکام نادرست بوده است از هم اکنون مشخص نمایید چه کسی مسئولیت این فاجعه را خواهد پذیرفت تا دیگر نیازی به تشکیل کمیته های ویژه نظیر جنایت کهریزک نباشیم."

این حزب اصلاح طلب که در انتخابات ریاست جمهوری جنجالی اخیر از میرحسین موسوی حمایت کرده بود و در حال حاضر تعدادی از اعضای شورای مرکزی و اعضای عادی آن در زندان هستند، در پایان نامه هفت سوال از رئیس قوه قضائیه پرسیده است که هر یک از آنها مربوط به دسته ای از انتقاداتی است که در روزهای اخیر از روند منجر به اجرای احکام اعدام آقایان رحمانی پور و علی زمانی مطرح شده است.

از جمله این سوال ها می توان از این موارد نام برد:

- آن افراد در چه زمانی دستگیر شده اند؟ و علت دستگیری آنها چه بوده است؟

- این افراد که طبق قرائن چند ماه قبل از انتخابات دستگیر شده اند با چه منطقی در دادگاه حوادث انتخابات شرکت داده شده اند؟ و اعترافات آنها چه ارتباطی با انتخابات داشته است؟

- نحوه اخذ اعترافات از آنها چگونه بوده است؟ و غیر از اعترافات چه مدارک مستند و محکمه پسندی در اثبات جرائم آنها وجود دارد؟

- آیا ادعای موجود در مورد فریب متهمان توسط بازجویان و وعده سبک شدن حکم در صورت ارائه اعترافات ساختگی صحت دارد؟ و اگر چنین باشد آیا اساس چنین دادگاهی مخدوش نمی باشد؟

- آیا اعتراف در دادگاه نمایشی با کارگردانی متهم اصلی جنایت کهریزک که خود مسئولان جدید قضایی از معترضین اصلی آن بوده اند می تواند به عنوان مبنایی برای صدور چنین احکام سنگینی قرار گیرد؟

مطالب مرتبط