درخواست خانواده ها از ایران برای آزادی سه آمریکایی

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه نفر مطرح کرده اند

خانواده های سه جوان آمریکایی که شش ماه پیش در مرز ایران - عراق دستگیر شدند، با صدور بیانیه ای آزادی آنها را از ایران درخواست کرده اند.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد 31 ژوئیه سال 2009 میلادی توسط ماموران ایرانی در حوالی مرز منطقه کردستان عراق دستگیر شدند و بر اساس گزارش ها، در زندان اوین تهران محبوسند.

خانواده های آنان در بیانیه خود، مورخ یکشنبه 31 ژانویه، نوشته اند که طی شش ماه گذشته حتی یک بار هم از طریق تلفن یا نامه با فرزندانشان تماسی نداشته اند.

آن ها می گویند: "ما نمی دانیم چرا ایران که کشوریست پایبند به حاکمیت قانون باید فرزندان ما را بدون دلیل قانونی، زندانی نگاه دارد."

مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه آمریکایی مطرح کرده اند.

به گفته منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، حکم دادگاه یکی از این سه نفر به زودی صادر خواهد شد.

خانواده های این سه جوان تاکید کرده اند که فرزندانشان برای تفریح و راهپیمایی به کردستان عراق سفر کرده بودند و بطور اشتباهی وارد خاک ایران شدند.

آن ها در بیانیه خود نوشته اند که مسعود شافعی، وکیل مدافع سه تن، قادر نبوده است که با سه موکلش تماس برقرار کند.

آن ها می گویند که آخرین تماس دیپلمات های سوئیس در تهران با سه بازداشتی روز 29 اکتبر 2009 انجام شد و از آن پس ایران به سفیر سوئیس اجازه ملاقات با سه متهم را نداده است.

سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند. آمریکا عدم دسترسی دیپلمات های سوئیس با سه شهروندش را محکوم کرده است.

این در حالیست که هفته گذشته دو بلژیکی که سه ماه در زندان اوین حبس بودند، درباره وضع سه آمریکایی ابراز نگرانی کردند.

دو گردشگر بلژیکی می گویند، سال گذشته برای دوچرخه سواری به ایران رفته بودند و به اتهام جاسوسی بازداشت و بین ماه های سپتامبر و دسامبر 2009 در اوین محبوس بودند، گفته اند که در اوین با سه آمریکایی تماسی هایی داشته اند.

حدود 80 شخصیت برجسته از کشورهای مختلف در اوایل ماه دسامبر گذشته با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رسما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کردند که سه جوان آمریکایی محبوس در این کشور را آزاد کند.

مطالب مرتبط