بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 12 بهمن

تیترهای اول

"اختلاف بر سر خوشه بندی ها" عنوان اصلی آرمان است، آفتاب یزد پرسیده "تجدید نظر در خوشه بندی ها؟" مردم سالاریاز قول وزیر اقتصاد نوشته "خوشه بندی ملاک عمل نیست"، جهان صنعت خبر داده "تعیین نرخ جدید برق روی میز دولت" و بهار با تیتر "رفاه در حسرت تامین اجتماعی است" به تحولات در سازمان رفاه بازنشستگان و تامین اجتماعی پرداخته است.

"جنگ سایبر شدت می گیرد" گزارش اصلی ابتکار است، ابرار از زبان فرمانده نیروی انتظامی از "دستگیری هفتاد در صد کسانی که تصاویرشان از اغتشاشات منتشر شده بود" خبر داده، ایران از زبان رییس دولت نوشته "مقابله قاطع با رانت خواران".

رسالت از زبان آیت الله لاریجانی نوشته "کوتاه نخواهیم آمد"، تهران امروز از قول همین مقام نوشته "برخلاف قوانین عمل نخواهیم کرد" و کیهان از بیانیه نمایندگان مجلس با این تیتر خبر داده "خواص مرز خود را با فتنه گران و بیگانگان مشخص کنند".

"آغاز جشن های دهه فجر" عنوان اصلی روزنامه های جام جم، جمهوری اسلامی و اطلاعات است.

گزیده مقالات

حملات سایبری

ابتکار عنوان اصلی خود را به حملات سایبری که این اواخر در اینترنت صورت می گیرد اختصاص داده و نوشته در نا آرامي هاي پس از انتخابات و البته درهيجانات پيش از آن فضاي مجازي يکي از فرصت هايي بود براي استفاده تبليغاتي گروه هاي مختلف. اين موضوع اما در حوادث پس از انتخابات در حد استفاده تبليغاتي باقي نماند که عملا نبردهايي براي از کار انداختن حريف در اين فضا در گرفت.

به نوشته این روزنامه حمله به سايت ها و وبلاگ هاي حريف و از کار انداختن آن ها و خارج کردن پايگاه هاي اطلاع رساني داخلي و خارجي از دسترس کاربران اينترنتي از جمله اين موارد است که مراجع خاصي در کشور به اين موضوع پرداخته اند.

ابتکار نهادهايي که در تعريف وظايف خود دفاع از مرزهاي کشور و نظام را دارند عامل این حملات دیده و نوشته اين نهادها با گسترش حوزه دفاعي خود به فضاي مجازي تلاش مي کنند که اين وظيفه خود را با استفاده از فضاي سايبر نيز عملي کنند.

مرده جنبش سبز

کیهان در سرمقاله امروز خود برای چند دهمین بار جنبش سبز و جریان اصلاح طلبی را مرده خوانده و نوشته برای سران این جریان تنها کاری که باقی مانده به نوعی بین خود و ضد انقلاب فاصله گذاری کنند که گریبان خود را از تبعات اقدامات خود و زحمت هائی که برای نظام بعد از انتخابات به وجود آوردند برهانند.

به نظر نویسنده این مقاله نظام به آساني قادر به برخورد با اين جريانات خواهد بود اما اين موضوع را نبايد فراموش كرد كه نداي آشتي كه اين روزها از گوشه و كنار شنيده مي شود يا بيانيه هايي كه در راه خواهد بود، هدفي جز نجات دادن سران فتنه از هزينه هاي محتومي كه لاجرم بايد بپردازند ندارد. اين حق مسلم مردم است كه خواهان محاكمه و مجازات سران فتنه هستند.

در پایان مقاله کیهان آمده نهايتا اين دو علامت نشان مي دهد كه نوعي اجماع داخلي و خارجي در اين مورد وجود دارد كه فتنه سبز جوانمرگ شده است. حاميان خارجي اش اكنون به داد و فرياد كردن روي آورده اند تا شايد به عدد فريب خوردگان چند نفري اضافه شود و بانيان داخلي هم در به در به دنبال راهي مي گردند كه از مهلكه بگريزند. سوال اين است: صورت اين جنازه مرده را تا كي به رنگ و لعاب بزك مي توان كرد؟

این مضمون در سال های اخیر بارها درباره جنبش اصلاح طلبی نوشته شده و در هفت ماه گذشت جنبش سبز نیز چنین توصیف شده است.

سوانح هوائی و عامل انسانی

آفتاب یزد نوشته بعد از گذشت چند روز ازحادثه هواپيمايي تابان، واكنش‌ها نسبت به اين حادثه همچون ‌ساير حادثه‌هاي هوايي بر روي عامل انساني به عنوان تنها گزينه پيش روي مسئولان ‌سازمان هواپيمايي كشوري نشان داد كه در مواجهه با حوادث هواپيمايي همچنان مسئولان ‌علاقه‌مند هستند تا برروي خطاي انساني به جاي مديريت بحران تكيه كنند.

به نوشته این روزنامه به استدلال كارشناسان امر، هيچ‌گاه تحريم‌های خارجی ‌موجب عقب ماندگي صنعت هوائی نشده است و با ابزارها و تخصص‌هاي موجود مي‌توان اين ‌تحريم‌ها را مديريت كرد چيزي كه در اين صنعت به آن توجه نمي‌شود.

گزارش آفتاب یزد نتیجه می گیرد که اين دو چالش همچون ‌كلاف سر درگم موجب می شوند مسئولان سازمان هواپيمايي كشوري هيچ‌‌گاه به دليل اصلي ‌وقوع حوادث هوايي پي نبرند و هيچ‌گاه ازسوانح حادث شده قبلي درس نگيرند به گونه‌اي كه ‌در دو هفته گذشته، بيش از سه سانحه هوايي بزرگ در سكوت خبري خاص سازمان ‌هواپيمايي پشت سر گذاشته شده است.

خوشه های اعتراض

آرمان نوشته رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرد خوشه‌های اول و دوم یارانه دریافت می‌کنند و خوشه سوم یارانه دریافت نمی‌کند و با این گفته اعتراض‌ها نسبت به شیوه خوشه‌بندی این مرکز شروع شد. اما این تصور وجود داشت که احیانا ساکنان شهرهایی همچون تهران، گرگان و اردبیل خوشه سومی شده‌اند و افراد کم درآمد در روستا‌ها و شهرهای کوچکتر خوشه اولی هستند و بیش از همه یارانه دریافت خواهند کرد.

به نوشته این روزنامه خبرهای جدیدی منتشر شده که اساسا نشان می‌دهد که خوشه‌بندی خانوارها به صورتی که مرکز آمار ایران (وابسته به نهاد ریاست جمهوری) انجام داده است فاقد هر گونه دقت و بدون پشتوانه کارشناسی است. البته این عدم دقت دور از ذهن نیست.

حذف عملی نیست

بهار در سرمقاله خود نوشته بحث هدفمند کردن یارانه ها در ایران آرزوی اقتصاددانان بوده است. اقتصاددانان تمامی مکاتب معتقددند سیستم یارانه ای و سویسید اختلالاتی در بازار ایجاد می کند و نابسامانی هائی در پی می آورد.

به نوشته این مقاله دولت ها در سی سال گذشته هیچ وقت حاضر نشده اند الگوی اقتصادی خاصی را بپذیریند و بر مبنای آن سیاسیت های خود را ساماندهی کنند همین مساله باعث شد که دولت سعی کند درامدهای نفتی را به طور مستقیم در جامعه توزیع کند و می بینم که این سیاست در بخش تولید و صنعت مشکلات زیادی به بار آورده است.

صابر شیبانی در سرمقاله بهار تاکید کرده گرچه دولت مصمم است یارانه ها را در یک برنامه زمانی حذف کند اما باز هم قضیه حذف یارانه ها به طور جدی مطرح نیست.

وضعیت نامناسب اقتصادی

زنگ‌ها برای اقتصاد ‌ايران به صدا درآمده است عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است کهمحمدصادق الحسینی در آن به بررسی گزارش نماگرهای اقتصادی سه ماهه دوم سال 1388 پرداخته و از جمله نشان داده که آمارها نشان مي‌دهد که جواز تاسیس واحدهای صنعتی در اتفاقی نادر برای دومین سال متوالی منفی است. به طوری که در سال 86 جواز تاسیس واحدهای صنعتی منفی 3/11 درصد کاهش یافته بود و در سال 87 نیز ‌اين شاخص به صورت بی‌سابقه‌اي با رشد منفی 7/45 درصد روبه‌رو شده است.

به نوشته این اقتصاددانتولید و صادرات نفت نیز چه در سال 87 و چه در سه ماهه دوم سال جاری منفی بوده است. هرچند که رشد منفی‌اين شاخص کوچک بوده است اما‌ اين رشد منفی خصوصا برای تولید مي‌تواند نشان‌دهنده وضعیت نامناسب کشور در گسترش و سرمایه‌گذاری کردن در میادین نفتی و به طور کلی عدم توجه به سرمایه‌گذاری در اين بخش در سال‌های گذشته باشد که خطرناک است.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گرفتهوضعیت اقتصاد ‌ايران بر مبنای آمارهای بانک مرکزی کشور وضعیت مطلوب و مناسبی نیست. ‌اين وضعیت نامناسب هنگامي ‌بیش از پیش خود را نشان مي‌دهد که بدانیم رشد اقتصادی کشور برای سال 1387 معادل 4/8 درصد هدف‌گذاری شده بود که بنابر آمارهای رسمی، تنها رشدی 3/2 درصد به دست آمده که خود به تنهایی نشان مي‌دهد که زنگ‌ها برای اقتصاد ‌ايران به صدا در آمده است.

بدعادت می شویم

جهان صنعت در سرمقاله خود به عذرخواهی مدیرعامل تویوتا از مردم جهان اشاره کرده که بابت اشکالی بوده است که در مدل تازه خودروهای ساخت این کارخانه وجود دارد.

به نوشته این مقاله این موضوع ما را به این فکر فرو برد اگر این موضوع اینچنین مهم است چرا در ایران سال‌هاست که انواع سوانح و اتفاقات در خودروهای تولید داخل و خارج می‌افتد اما هیچ واکنشی تاکنون از سوی دولت و خودروسازان داخلی دیده نشده است؟ یا اینکه مدیرعامل تویوتا و دولت‌های دیگر بیش از حد به مصرف‌کننده احترام می‌گذارند یا اینکه ما هیچ از حقوق خود نمی‌دانیم؟

سرمقاله جهان صنعت به طعنه نوشته ما چیزی از حقوق مصرف‌کننده ایرانی در بخش خودرو ندیده‌ایم و می‌ترسیم با این‌گونه برخوردهای غلط اجنبی‌ها مردم بد عادت شوند و خدای ناکرده بخواهند که حقوقشان رعایت شود.

تعویض آرم روزنامه

روزنامه تهران امروز که دو هفته قبل نشریه نزدیک به آیت الله مصباح یزدی نوشته بود که آرم این روزنامه شبیه به زنی است که پاهایش را روی پاهای خود انداخته امروز توضیحی دارد به قلم مدیر مسوول روزنامه که در آن نوشته شده که این لوگو توسط استادان گرافیک چگونه تعیین شد.

مدیر مسوول تهران امروز در نوشته خود به جلسه ای با محمد علی رامین معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اشاره کرده که وی گفته چون اين شائبه‌ايجاد شده بهتر است اصلاحاتي در آن صورت گيرد تا اين موضوع رفع شود.

به نوشته این مقاله با وجود این که مدیر مسوول این روزنامه توضیح داده که لوگوي يك روزنامه به‌عنوان نماد آن، چيزي نيست كه بشود به اين راحتي آن را عوض كرد ولی به احترام آقاي دكتر محمدعلي رامين نويسنده و متفكر (نه معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد) و به احترام اعضاي هيات نظارت بر مطبوعات اصلاحات لازم را در لوگو صورت خواهيم داد. پس به‌زودي لوگوي تهران‌امروز را همراه با حس‌غم‌انگيزي اصلاح خواهيم کرد.

گفتنی است که به دنبال ایراد نشریه پرتو سخن چاپ قم ، چند تن از کارشناسان نشان داده بودند که آرم همان نشریه نیز در صورتی که گردانده شود می توان صورت و اندام زنی باشد.