شرکت در اعتراضات در میان اتهامات اعدام‌شدگان اخیر نیست

محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی پور
Image caption آقای علی زمانی و آقای رحمانی پور در جلسات علنی محاکمات دسته جمعی متهمان حوادث پس از انتخابات ایران حاضر بودند

دادسرای تهران جزئیات اتهامات آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی را که اخیرا اعدام شدند، اعلام کرده است که در آن نشانی از اتهام شرکت در اعتراضات انتخاباتی دیده نمی شود.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز دوشنبه ۱۲ بهمن (اول فوریه) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که هر دو متهم مذکور به اتهام عضویت در گروه "انجمن پادشاهی ایران" دستگیر شده اند.

در حالی که گفته می شود هر دو متهم مدت ها پیش از انتخابات دستگیر شده بودند، در این اطلاعیه زمان دقیق بازداشت این دو نفر مشخص نشده و تنها آمده است که هر دوی آنها در "سال جاری" بازداشت شده اند.

بر اساس این اطلاعیه، آرش رحمانی پور به برنامه ریزی برای ایجاد آتش سوزی در دو امامزاده، تلاش برای ایجاد انفجار در حسینیه ارشاد و مسجد النبی نارمک در تهران، دریافت دستورالعمل ساخت مواد منفجره از اعضای انجمن پادشاهی از طریق ای میل و چت، نگهداری و آزمایش مواد منفجره، تبلیغ علیه نظام و دین و توزیع مقالات رهبر گروه انجمن پادشاهی میان بستگان و دوستان خود متهم بوده است.

محمدرضا علی زمانی هم اتهاماتی چون تلاش برای به راه انداختن یک شبکه تلویزیونی مخالف حکومت ایران با بودجه نیروهای آمریکایی در عراق، آموزش ساخت بطری های انفجاری به افرادی در ایران به قصد ایجاد انفجار در مراکز دولتی و تبلیغ علیه نظام و دین از طریق مصاحبه با شبکه های ماهواره ای داشته است.

این در حالی است که خبرگزاری های ایران روز پنجشنبه ۸ بهمن (۲۸ ژانویه) به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نوشته بودند: "در پی اغتشاشات و اقدامات ضدانقلابی و ساختارشکنانه ماه های اخیر به خصوص در روز عاشورا، شعب دادگاه های انقلاب اسلامی تهران به اتهامات تعدادی از متهمان رسیدگی و ۱۱ نفر را به اعدام محکوم کردند. در همین راستا حکم دو نفر از این تعداد به نام‌های محمدرضا علی‌زمانی و آرش رحمانی‌پور که به تایید دادگاه تجدیدنظر تهران رسیده بود، سحرگاه امروز پنج شنبه اجرا شده و محکومان به دار مجازات آویخته شدند".

مقامات قضایی ایران همچنین پیش تر آقای رحمانی پور و آقای علی زمانی را در جلسات علنی دادگاه های دسته جمعی بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران در کنار چهره های سرشناس جناح اصلاح‌طلب حاضر کرده بودند و اعترافات آنها هم در تلویزیون ایران پخش شده بود.

در پی انتشار خبر اعدام این دو نفر، نسرین ستوده، وکیل آقای رحمانی پور اعلام کرد که موکلش در فروردین ماه ۱۳۸۸، حدود سه ماه پیش از انتخابات بازداشت شده بود و اتهاماتش به اعتراضات انتخاباتی ایران مربوط نمی شد.

خانم ستوده همچنین گفت که از حضور او در جلسه محاکمه آقای رحمانی پور جلوگیری شده و موکلش در تنها دیداری که با او داشته، به او گفته است که تحت فشار به "کارهای نکرده" اعتراف کرده است.

اما دادسرای عمومی و انقلاب تهران تأکید می کند که هر دو متهم "در تمام مراحل دادرسی" وکیل داشته اند.

گروهی از مخالفان دولت ایران می گویند که اعدام این دو نفر و مرتبط کردن آن به اعتراضات انتخاباتی ایران، با هدف ایجاد فضای رعب و وحشت در آستانه روز ۲۲ بهمن صورت گرفته است تا به این ترتیب هوادارن جنبش اعتراضی ایران از شرکت در راهپیمایی این روز منصرف شوند.

مطالب مرتبط