هشدار علیه برنامه موشکی ایران؛ آزمایش ناموفق آمریکا

آزمایش موشکی آمریکا مورخ 31 ژانویه
Image caption سیستم های دفاع موشکی آمریکا عمدتا در ایالت های آلاسکا و کالیفرنیا مستقر هستند

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ایران را یک خطر موشکی جدی در منطقه خاورمیانه دانسته است و هم زمان، آزمایشی برای هدف قرار دادن موشک بالستیک دور بردی بر فراز آب های اوقیانوس آرام انجام داده که موفق نبوده است.

سازمان دفاع موشکی آمریکا (ام دی ای) وابسته به پنتاگون آزمایش مذکور را با هدف رهگیری و منهدم کردن موشک های بالستیک کشورهایی مانند ایران و کره شمالی، انجام داده است.

این سازمان می گوید، آزمایش عصر یکشنبه (۳۱ ژانویه) موفقیت آمیز نبود، زیرا که رادار سیار "اکس باند" که در آب مستقر می شود، بدرستی عمل نکرد.

در این آزمایش قرار بود موشکی که از جزایر مارشال - حدود ۶۷۰۰ کیلومتر دورتر از آمریکا - پرتاب شده بود بر فراز اوقیانوس آرام، توسط موشک دیگری که از پایگاه وندنبرگ ایالت غربی کالیفرنیا پرتاب شد، منهدم شود.

ارتش آمریکا پیشتر آزمایش های مشابهی در ایالت آلاسکا برای مقابله با موشک های دوربرد کره شمالی انجام داده بود.

به گزارش خبرگزاری رویتر، آزمایش روز یکشنبه حدود ۱۵۰ میلیون دلار هزینه داشت و دو شرکت خصوصی بوئینگ و ریتئان در آن نقش مهمی ایفا کردند.

وزارت دفاع آمریکا همچنین روز دوشنبه (یکم فوریه) با انتشار گزارشی گفت، ایران و کره شمالی هنوز نتوانسته اند که موشک های قاره پیمایی که مستقیما آمریکا را تهدید کند تولید کنند و از این نظر تهدیدی "بالقوه" برای کشور آمریکا بحساب می آیند.

این گزارش مفصل توانایی دفاعی آمریکا در برابر موشک های بالستیک را بررسی کرده است.

بر اساس این سند، آمریکا برنامه دارد که در کوتاه مدت بر تقویت قابلیت هایش برای مقابله با تهدیدهای موشکی منطقه ای تمرکز کند و به تدریج سیستم های دفاعی پیشرفته ای در برابر موشک های دوربرد بالستیک گسترش دهد.

پنتاگون در گزارش یاد شده نتیجه گرفته که توانایی موشکی ایران و کره شمالی خطر منطقه ای "مهم" برای نیروهای آمریکایی و متحدان این کشور در خاورمیانه و شرق آسیاست.

ایران می گوید که برنامه موشکی اش کشوری را تهدید نمی کند و فقط جنبه بازدارنده دارد.

ایران ۱۶ دسامبر گذشته یک فروند موشک "بهینه شده" سجیل-۲ که موشکی با سوخت جامد دو مرحله ایست، را بطور "موفقیت آمیز" آزمایش کرد.

وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود تاکید دارد که آمریکا توانایی مقابله با "تهدید" موشکی ایران را دارد.

این در حالیست که آمریکا تقویت سیستم دفاع موشکی خود در خلیج فارس و کشورهای عرب منطقه را تسریع کرده است.

دو کشتی آمریکایی مجهز به سیستم ضد موشک های بالستیک بنام "ایجیس" به خلیج فارس اعزام شده اند و به گفته مقام های آمریکایی بطور شبانه روز مشغول گشت زنی هستند.

دولت باراک اوباما همچنین استقرار سیستم های ضد موشک "پاتریوت" در امارت متحده عربی، بحرین، کویت و قطر را آغاز کرده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به بی بی سی گفت که با وجود تقویت سیستم های دفاع موشکی آمریکا در خلیج فارس، آمریکا همچنان به مذاکره اتمی با ایران پایبند است.

مطالب مرتبط