بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 13 آبان

تیترهای اول

"22 بهمن امسال پیام های جدیدی برای بشریت دارد" عنوان اول ابرار است که از زبان محمود احمدی نژاد نقل شده، رسالت همین گزارش را با عنوان "ملت نومیدی بر اردوی دشمن حاکم می کند" نقل کرده، آفتاب یزد از قول محمد خاتمی نوشته "معتقدیم ذات حکومت اسلامی مبتنی بر مردم است" و بهار از همین مقام نوشته "چهره ها به مردم پشت نکرده اند".

"عقب نشینی نمی کنم" از زبان آیت الله یزدی تیتر اول ابتکار است، اعتماد از همین مقام نقل کرده "وظیفه نداریم سکوت کنیم"و "اعتراف فتنه گران: به آخر خط رسیده ایم" تیتر کیهان است.

"خوشه بندی یارانه ها اصلاح می شود" گزارش اصلی جام جم است، دنیای اقتصاد در عنوان اول خود به "اوضاع تولید پس از یارانه ها" پرداخته، مردم سالاری و جهان صنعت در صدر اخبار خود پرسیده اند "توقف توپولف ها منوط به نظر روسیه؟" و آرمان "خواب ده ساله سهام عدالت" را بررسی کرده است.

"بهره برداري از صدها طرح عمراني و صنعتي در نخستين روز از دهه فجر" تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و "روز باشکوه پایتخت" گزارش اصلی تهران امروز درباره تونل توحید است.

گزیده مقالات

ایران و آمریکا

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان تحولات تازه در روابط ایران و آمریکا را بررسی کرده و نوشته با آمدن اوباما تلاش می‌شد روابط با ایران از طریق گفت و گوهای دوجانبه و پیگیری مسیر دیپلماسی مسائل مختلف به ویژه تکنولوژی هسته‌ای دنبال شود. این استراتژی با توجه به عکس العمل‌هایی به تدریج به پیگیری جمعی از سوی گروه 1+5 نزدیک شد. رئیس جمهور آمریکا با رویکرد تاکیدی خود بر دیپلماسی از چند جانب تحت فشار گرفت.

این استاد دانشگاه با بررسی منابع مختلف فشار به رییس جمهوری آمریکا به این نتیجه رسیده که همواره چه در قطعنامه‌های شورای امنیت و چه در رویکرد آمریکا در مورد ایران ضمن تاکید بر احتمال اعمال تحریم‌های سنگین تر، تصریح می‌شود که باب مذاکره همواره باز است. پس رویکرد آمریکا در برابر ایران و اظهار نظرها در این مورد تغییری نکرده است.

روش های اخلال

کیهان در سرمقاله خود درباره آمادگی هواداران جنبش سبز برای حضور در مراسم سالگرد انقلاب نوشته بر مبناي اطلاعات موجود كانون فتنه اكنون تلاش مي كند به هر نحو ممكن خود را از زير بار له كننده حماسه 9 دي بيرون بكشند و لذا به دنبال آن است تا بتواند روش هايي براي اخلال در تظاهرات بزرگ 22 بهمن بيابد.

این روزنامه هوادار دولت بدون ذکر منبع خود نوشته اطلاعات نشان مي دهد البته تلاش اين كانون بيش از آنكه ناشي از احساس توانايي براي شكل دهي به يك حركت جديد باشد ناشي از اين است كه اين افراد احساس مي كنند اگر در 22 بهمن حماسه اي بزرگ تر از 9 دي خلق شود آن وقت ديگر همه چيز تمام خواهد شد.

کارها، نه اهداف

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب از مسوولان دولتی خواسته اين حس را در قاطبه مردم ايجاد كنند كه آنچه از سوي دولت تدارك ديده شده در چارچوب منافع ملي و آسايش و آرامش آحاد جامعه است. در چنين حالتي است كه مي توان انتظار داشت عزمي عمومي و قدرتمند براي كمك به تحقق اهداف عاليه ترسيم شده در ميان مردم ايجاد گردد.

به نوشته این روزنامه نقطه مقابل اين رفتار كوبيدن بر طبل اهداف است كه ناگزير انسان را به ورطه شعارزدگي مي كشاند چرا كه اين توقع ايجاد مي شود كه جاي خالي ارتباطي مبتني بر اعتماد صداقت و شفافيت را بين مردم و حاكميت بزرگنمايي اهداف پر كند كه همان شعارزدگي است.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی اضافه کرده به نظر مي رسد حال كه به دلائل و علل متعدد شاهد همزماني طرح چند مقوله حساس و مهم هستيم شايسته است متوليان بررسي و اجراي اين برنامه ها و قوانين با محرم دانستن مردم زواياي مختلف و بعضا نامشخص اين برنامه ها، از جمله هدفمندسازي يارانه ها، بودجه سال 89 و برنامه پنجم را براي مردم تشريح و تبيين كنند تا رفع نگرانيها شود.

علیه شهرداری

سيدجواد سيدپور در سرمقاله تهران امروز نقل کرده که پيش‌تر از اين، روزي خبرنگار يكي از خبرگزاري‌ها آمد و گفت: «خبري نداري عليه شهرداري باشد؟» با تعجب گفتم: «چرا؟» گفت: «به ما گفته‌اند براي هر خبري كه عليه شهردار و شهرداري بياوري پاداش خوبي مي‌دهند.» اما چرا بايد فضا به‌گونه‌اي بشود كه عده‌اي كام‌شان را از تلخي ديگران شيرين كنند؟ چرا عده‌اي براي فرو افتادن ديوارهاي تونل توحيد لحظه‌شماري مي‌كردند؟‌ مگر تونل توحيد جاي چه كسي را تنگ مي‌كرد؟

نویسنده این مقاله پرسیده مگر نه اين است كه هر روز تاخير در اين پروژه بزرگ هزينه‌هايي به شهر و شهروندان آن تحميل مي‌كرد، پس چرا زود راه افتادن آن براي برخي باعث تشويش شده بود و از جمله تصادف ساده را جوری منعکس کرده اند انگار فاجعه‌اي در حد خارج شدن قطار تهران – مشهد از ريل يا سقوط هواپيماي توپولف هواپيمايي تابان رخ داده است.

اصلاح خوشه بندی ها

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته خوشه بندی ها اصلاح می شود و اضافه کرده با روشن شدن اشكالات خوشه‌بندي مردم در دريافت يارانه، هم دولت و هم مجلس به اين سو رفته‌اند كه يا خوشه‌بندي‌ها را اصلاح كنند و يا دامنه پوششي آن را به تمام افراد جامعه افزايش دهند.

به گزارش خبرنگار جام جم در حالي‌كه بيشتر افرادي كه سال گذشته اطلاعات اقتصادي خود و خانوار تحت پوششان را به ستادهاي تعيين شده از سوي مركز آمار ايران اعلام كرده بودند، از خوشه‌بندي خانوار خود مطلع شده‌اند، اعتراضات زيادي نسبت به خوشه‌بندي‌ها صورت گرفته است بيشتر شهروندان مي‌خواهند بدانند بر چه اساسي و با در نظر گرفتن كدام ملاك در خوشه‌خاصي قرار دارند.

شبیه افسانه

كدام چشم‌انداز عنوان سرمقاله دنیای اقتصادست که در آن صادق جنان صفت نوشته اين بيشتر به يك افسانه شبيه است كه شركت‌هاي پيمانكاري فعال در صنعت برق، 5 هزار ميليارد تومان از دولت طلب دارند و اين طلب از 3 سال پيش روندي فزاينده گرفته است. اما اين حرفي است كه روزگذشته يكي از اعضاي كميسيون انرژي مجلس قانونگذاري ايران بر زبان آورده و صحت آن را تاييد كرده است.

به نوشته این اقتصاددان جداي از اينكه اين موضوع چگونه شروع شده، چه فرجامي خواهد داشت، شركت‌هاي پيمانكاري براي دريافت طلب خود چه كرده وچه پاسخ‌هايي شنيده‌اند و... مساله مهم، وفاي به عهد است كه به نظر مي‌رسد در اين موضوع خاص ناديده گرفته شده است.

در پایان مقاله دنیای اقتصاد آمده نوع تعامل دولت با شركاي اقتصادي خود، تصويري ناراحت كننده از مشكلات در سطوح كلان و مياني كسب و كار در ايران را در برابر ديدگان قرار مي‌دهد. براي اينكه حال و روز كسب و كار ايرانيان از ناخوشي فعلي بيرون ‌آيد و تصوير روشني از آينده ترسيم شود، راهي جز اعتمادسازي نيست.

ده سال دیگر

آرمان در عنوان اصلی خود خبر داده که میوه سهام عدالت ده سال دیگر می رسد و در متن گزارشی از قول رئیس سازمان خصوصی نوشته سهام شرکت‌های واگذار شده تا 10 سال در وثیقه خواهد ماند و 43 میلیون نفری که سهام عدالت می‌گیرند، نمی‌توانند در یک روز سهام خود را در بورس عرضه کنند.

آرمان نوشته با استناد به گفته‌های سخنگوی سازمان خصوصی‌سازی می‌توان به این نتیجه رسید که سهام عدالت که ابزاری برای مهرورزی دولت به مردم بود 10 سال دیگر شکل واقعی به خود خواهد گرفت و افرادی که در مرحله اول سودی دریافت کرده‌اند در سال 95 می‌توانند برگه سهام عدالت خود را به فروش برسانند.

ارسال به روسیه

جهان صنعت به گفته های روز گذشته رييس سازمان هواپيمايي کشوري پرداخته که با تاکيد بر اينکه اين سازمان هيچ ضعف و قصوري در بروز سوانح هوايي اخير نداشته است گفته ايرادهائی که در موتور هواپيماهاي توپولوف 154 مشاهده شد به کارخانه سازنده آن (روسيه) گزارش شده و ادامه پرواز اين نوع هواپيما در کشور به اعلام نظر اين کارخانه بستگي دارد.

روزنامه نگاران ایرانی در روزهای گذشته از وزارت راه پرسیده بودند چرا با وجود این که هواپیمائی روسیه تمامی توپولف های خود را از دور حذف کرده و به هواپیماهای غربی متوسل شده ایران همچنان به اجازه توپولف ها ادامه می دهد.

این مقام دولتی به نوشته جهان صنعت تصريح کرده قبلا اين ضعف در موتور هواپيماهاي توپولوف را مشاهده نکرده بوديم و در سانحه قزوين به اين نتيجه رسيده ايم.