دنیس بلر: ایران همه گزینه ها برای تولید بمب اتمی را حفظ کرده

دنیس بلر، رئیس جدید سازمانهای اطلاعاتی آمریکا
Image caption دنیس بلر: تشدید تحریم ها بر اقتصاد ایران اثر منفی خواهد گذاشت

دنیس بلر، بلندپایه ترین مقام اطلاعاتی آمریکا گفته است، ایران همچنان همه گزینه‌ها برای دستیابی به بمب اتمی را حفظ می کند و علیرغم بحران داخلی، سیاست خارجی اش تغییر نکرده است و برای افزایش نفوذ در منطقه خاورمیانه تلاش می کند.

دنیس بلر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا، همچنین افزایش فشارها بر معترضان و رهبران مخالف دولت از سوی طرفداران دولت را پیش بینی کرده است.

این دریاسالار بازنشسته روز سه شنبه (2 فوریه) نظر مشترک 16 سازمان اطلاعاتی ایالات متحده درباره اوضاع ایران را به مجلس سنا اعلام کرد.

او به کمیته اطلاعاتی سنا گفت، ایران همه گزینه‌ها برای تولید یک بمب اتمی را حفظ کرده است و در آینده موضع نهایی اش درباره تولید چنین سلاحی بر اساس ملاحظات سیاسی، بین المللی و امنیتی خواهد بود نه قابلیت های فنی.

به گفته دنیس بلر، ایران قابلیت علمی و صنعتی آن را دارد که طی "چند سال آینده" مقدار کافی اورانیوم غنی شده برای تولید یک بمب اتمی تولید کند.

ایران بارها با رد چنین اتهام هایی، تاکید کرده که تمام فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است.

دنیس بلر صراحتا نگفت که ایران چند سال با سلاح هسته ای فاصله دارد. اظهارات او محرمانه نبود هرچند وی بطور خصوصی و محرمانه نیز اطلاعات بیشتر در اختیار اعضای کمیته سنا قرار می دهد.

دنیس بلر با استناد به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که حداقل نیمی از حدود 8000 دستگاه غنی سازی اورانیوم- سانترفیوژ - در تاسیاست نطنز ظاهرا به دلیل مشکلات فنی فعال نیستند و ایران حدود 1800 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پائین در اختیار دارد.

اورانیومی که حدود 90 درصد غنی شود در ساخت سلاح اتمی کاربرد دارد.

این مقام آمریکایی پیش بینی کرد که در صورت تولید سلاح هسته ای در ایران، این کشور از موشک بالستیک برای حمل آن ها استفاده کند.

اوضاع داخلی

دنیس بلر در گزارش خود وقایع پس از انتخابات ایران را مشکلی جدی برای دولت ایران دانست.

با این وجود، او پیش بینی کرد که علی رغم ناآرامی ها، سیاست خارجی ایران عمدتا ثابت باقی بماند و به گفته او، ایران تلاش برای افزایش نفوذ در خاورمیانه و حمایت از گروه های "شورشی" و "تروریستی" را کنار نگذارد.

ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند و در مقابل حضور نظامی آمریکا را تهدیدی برای صلح و ثبات در خاورمیانه می داند.

مقام اطلاعاتی آمریکا همچنین در گزارش خود پیش بینی کرد که طی سال آینده علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و متحدانشان به احتمال زیاد برای تحکیم قدرت خود تلاش کنند.

به گفته او، افزایش قدرت آن ها به احتمال زیاد فرصت اصلاح طلبان برای شرکت در روند سیاسی و سازماندهی اعتراضات را محدود خواهد کرد.

دنیس بلر گفت: "رژیم سعی خواهد کرد رهبران مخالفان را به حاشیه براند، تلاش ها برای سازماندهی اعتراض ها را مختل یا مرعوب کند، و برای سرکوب ناآرامی ها به زور متوسل شود."

این مقام آمریکایی با اشاره به اوضاع اقتصادی ایران گفت، سازمان های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که تشدید تحریم ها بر اقتصاد ایران اثر "منفی" خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط