احمدی نژاد از امکان 'مبادله' سه آمریکایی با زندانیان ایرانی می گوید

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت مایل نیست هیچ کس زندانی باشد

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران سه شنبه شب در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران از گفتگوهایی درباره "مبادله" سه آمریکایی که چند ماه پیش در مرز این کشور دستگیر شدند سخن گفته است.

این سه آمریکایی شش ماه قبل در مرز ایران و عراق دستگیر شدند. خانواده های آنها و دولت آمریکا می گویند که آنها هنگام کوهپیمایی در کردستان عراق به اشتباه از مرز گذشته اند اما دولت ایران پیشتر از قصد خود برای محاکمه آنها به جرم جاسوسی خبر داده بود. به علاوه وزیر خارجه ایران گفته است که حکم یکی از آنها به زودی صادر خواهد شد.

به گزارش منابع خبری ایران آقای احمدی نژاد گفت: "اينها برخی از شهروندان كشورمان را از كشورهای ديگر دزديده‌اند و يا به آن دولت فشار آورده اند و بی جهت شهروند ما را دستگير كرده و تحويل آمريكايی‌ها داده‌اند و در آمريكا شهروند ما را محكوم كرده‌اند كه اين خيلی بد است و دست ما و قوه قضائيه را می‌بندد."

او در اشاره به سه آمریکایی به نام های شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد افزود: "یک گفت و گوهايی می‌شود كه اگر بشود يک مبادله‌ای انجام دهيم ما دوست نداريم كسی در زندان باشد ولی بالاخره اين افراد تجاوز مرزی كرده‌اند و جرمشان آشكار است ولی آن ايرانی‌هایی كه در زندان‌های آمريكا هستند هيچ جرم معلومی ندارند."

یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات آقای احمدی نژاد گفت که آمریکا قبلا روشن کرده که مایل است مساله همه شهروندان ناپدید و بازداشت شده آمریکایی در ایران از جمله این سه کوهپیما و همچنین کیان تاجبخش، رضا تقوی و رابرت لوینسون حل شود.

او گفت که اگر اظهارات آقای احمدی نژاد به این معنی باشد که ایران آماده حل این موارد است، آمریکا از این گام استقبال می کند.

او افزود: "اما ما وارد هیچ گفت و گویی با ایران درباره چنین تبادلی نشده ایم. همانطور که علنا اشاره کرده ایم، اگر ایران درباره شهروندانش که در آمریکا در بازداشت هستند سوالاتی داشته باشد، ما آماده پاسخگویی به این سوالها هستیم."

ایران یک ماه و نیم پیش - روز 14 دسامبر - اعلام کرد که قصد محاکمه این سه کوهپیما را دارد که چند روز پس از درخواست این کشور برای آزادی 11 ایرانی بود که می گوید در آمریکا زندانی هستند.

ایران آمریکا را متهم کرده است که حداقل سه شهروند این کشور از جمله یک دانشمند اتمی را ربوده است.

شهرام امیری، دانشمند هسته ای که ایران می گوید با کمک آمریکا در عربستان سعودی ربوده شده، علیرضا عسگری معاون سابق وزارت دفاع ایران که سه سال قبل در ترکیه ناپدید شد و ایران می گوید به آمریکا منتقل شده است و حسین اردبیلی که دو سال قبل در گرجستان دستگیر و در آمریکا محاکمه شد از جمله 11 نفری هستند که ایران از آنها نام برده است.

مقام های جمهوری اسلامی به خصوص در مورد پرونده مربوط به امیرحسین اردبیلی که به جرم تلاش برای صدور فناوری حساس نظامی ساخت آمریکا به ایران زندانی شده است، ابراز خشم کرده اند.

آقای اردبیلی روز 14 دسامبر در دلوور آمریکا به پنج سال حبس محکوم شد اما گفته می شود که ممکن است ظرف سه سال آزاد شود چرا که پیش از صدور حکم دو سال را تحت بازداشت بوده است.

او در سال 2007 پس از ملاقاتی در شهر تفلیس گرجستان با ماموران دولت آمریکا که خود را معامله گر سلاح جا زده بودند دستگیر و به آمریکا مسترد شد. تلاش برای خریداری و صدور سیستم پیشرفته هدایت موشک و قطعات هواپیماهای جنگنده به ایران از جمله اتهامات او بود.

خانواده های سه آمریکایی که در مرز عراق دستگیر شده بودند سه روز قبل با صدور بیانیه ای آزادی آنها را از ایران درخواست کردند. بر اساس گزارش ها این سه در زندان اوین تهران محبوسند.

دفاع از طرح ژنو

آقای احمدی نژاد در مصاحبه سه شنبه شب با تلویزیون ایران همچنین از تلاش های چند ماه پیش دولت خود برای توافق با گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) جهت ارسال اورانیوم غنی شده ایران به خارج و دریافت سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران در ازای آن، دفاع کرده است.

براساس پیشنهادی که آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال گذشته تنظیم کرد، از ایران خواسته شده بود حدود 75 درصد از 1500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را برای غنی سازی بیشتر به روسیه بفرستد تا برای تولید سوخت مورد نیاز یک راکتور تحقیقاتی در تهران به میزان 20 درصد غنی سازی شود.

طرح پیشنهادی آژانس براساس گفت و گوهای گروه 1+5 با نمایندگان ایران در ژنو تنظیم شده بود.

نمایندگان ایران ابتدا در روز اول اکتبر 2009 در آن مذاکرات در شهر ژنو سوئیس به طور اصولی با این طرح موافقت کرده بود اما ایران بعدا با جزئیات این طرح مخالفت کرد و هنوز آن را نپذیرفته است.

اما آقای احمدی نژاد هنوز آن طرح را معامله خوبی می داند و ناکامی آن را به مخالفت های داخلی و همچنین "صهیونیست ها" نسبت می دهد.

او گفت "بعضی از کشورها واقعا همکاری با ایران را پذیرفته اند" که باعث ناراحتی بعضی ها "همچون انگلیس و رژیم صهیونیستی" شد.

به گزارش خبرگزاری فارس او افزود: "صهیونیست ها نان این تنش ها را می خورند و با تبدیل شدن تقابل به تعامل بین ایران و کشورهای هسته ای ناراحتی صهیونیست ها را به دنبال داشت و متاسفانه بعضی ها هم ناخودآگاه با این ها همراهی کردند درحالی که تبادل اشکالی ندارد."

رئیس جمهور ایران در این مصاحبه ارسال سوخت ایران به خارج را حرکتی بی اشکال ارزیابی کرد.

او افزود: "اخیرا دوباره پیغام هایی از سوی این کشورها - گروه 5+1 - داده شد که گفتند بیایید بنشینید صحبت کنیم و حتی سوخت شما در ایران بماند و ما سوخت مورد نیاز شما را درست می کنیم و با شما مبادله می کنیم هر چند اگر سوختمان را بدهیم واقعا مشکلی ندارد که بعضی ها بی خودی سر و صدا کردند."

او این استدلال گروهی در داخل کشور که قدرت ها ممکن است سوخت ایران را بگیرند و پس ندهند را چنین رد کرد: "باید دید اگر سوخت را از ما بگیرند و به ما سوخت ندهند حرف چه کسی در دنیا اثبات می شود".

رئیس جمهوری ایران افزود که مطمئن است "این کشورها می خواهند این تقابل را به تعامل تبدیل کنند" و اینکه "برای ما اشکالی ندارد آمریکا، فرانسه یا روسیه برای ما نیروگاه بسازند."

البته آقای احمدی نژاد غربی ها را متهم کرد که آنها بوده اند که "دعوا درست کردند درحالی که ما کار خودمان را داشتیم انجام می دادیم."

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اظهارات آقای احمدی نژاد گفته است: "ما پیشنهادی منصفانه و براساس حسن نیست در ارتباط با راکتور تحقیقاتی تهران داده ایم. ما معتقدیم که این برای همه طرف ها معقول است. اگر اظهارات آقای احمدی نژاد منعکس کننده موضع به روز شده ایران باشد، منتظر خواهیم بود تا ایران آژانس اتمی سازمان ملل را در جریان آن بگذارد."

مطالب مرتبط