بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۴ بهمن

تیترهای اول

"پرونده قضات کهریزک در حال رسیدگی" تیتر اول بهار است و جهان صنعت در گزارش اصلی خود سئوال کرده "رشد اقتصاد ایران: هشت یا نیم در صد".

"پيشرفت‌هاي سه دهه نتيجه آزادي است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر اول روزنامه ایران است، از همین گزارش ابرار و ابتکار نوشته اند "برخی حوادث تلخ ماه های اخیر بر اثر غفلت بعضی افراد به وجود آمد"، کیهان نوشته "غفلت در مسائل سیاسی گاه به مثابه خیانت است" و جام جم نوشته "غفلت سیاسی گاهی نتایج خیانت بار دارد".

رسالت از سخنان آیت الله خامنه ای این جمله را در صدر عنوان های خود قرار داده "می توان ایران را به رتبه اول عملی جهان رساند" و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "ایران را باید با برنامه از اسارت عملی خارج و به رتبه اول عملی جهان رساند".

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود از قول نماينده زنجان و طارم نوشته "عدول از قانون هدفمند كردن يارانه‌ها پيامدهاي سنگين دارد"، دنیای اقتصاد "سمت و سوی پول در آمار" را موضوع اول خود قرار داده و جوان خبر از " عبور یارانه ها از محدوده خوشه بندی" داده است.

"پرونده فرزندان هاشمی در دادسرا" عنوان اصلی آرمان و تهران امروز است.

مردم سالاری از زبان آیت الله مکارم شیرازی نوشته "به جاي حاتم بخشي به بعضي بازيگران به مناطق محروم کمک کنيد".

گزیده مقالات

توسعه نیافتگی

عباس عبدی در مقاله ای با عنوان عدم تحمل احزاب در بهار نوشته دو جزء جامعه ما دچار پس افتادگی شدید نسبت به اجزای دیگر شده است یکی سیاست و ساختار سیاسی و دیگری جزء شخصیت است که بیشتر به دلیل پس افتادگی ساختار سیاسی با محیط انطباق نیافت و در ساختار کاملا عقب مانده و توسعه نیافته سیاسی امکان بروز شخصیتی متناسب با محیط از فرد و اعضای جامعه گرفته شد.

این جامعه شناس با اشاره به روزهای سقوط رژیم پادشاهی نوشته در ایران سال 56 بهبود اوضاع اقتصادی سبب گشایشی در اوضاع سیاسی نشد افزایش اقتدار شاه به سبب بهبود وضع اقتصادی به بسته تر شدن فضا و ساختار سیاسی انجامید و حتی دو حزب فرمایشی هم تحمل نشدند.

در انتهای مقاله بهار تاکید شده در آن زمان ساختار سیاسی به قدری متصلب و انعطاف ناپذیر بود که راه را بر شیوه های دیگر مبارزه سیاسی مسدود کرده بود، انقلاب مسیری بود که ساختار سیاسی گذشته به عنوان تنها راه مقدور برای خروج از آن اوضاع باز گذاشت.

خبر خوش احمدی نژاد

آرمان با اشاره به این که امروز ضرب الاجل ایران برای تبادل سوخت تمام شده پیش بینی کرده خبر خوشی که رییس جمهور می خواهد در روز 22 بهمن به مردم بدهد ارتباط مستقیم با همین امر دارد، یعنی تولید داخلی سوخت هسته‌ای تا مرز 20 درصد برای راکتور تحقیقاتی تهران.

نویسنده سرمقاله آرمان با تاکید بر این که سوخت نیروگاه تهران نباید اصلا مطرح می شد چرا که در واقع صلح آمیز محسوب شده و هیچ مشکلی به لحاظ حقوق بین الملل ندارد نوشته به هر حال تلاش دو سویه ایران برای تامین سوخت راکتور تهران حداقل از یک سو تضمین شده است و آن تکیه به توانمندی دانشمندان هسته‌ای کشورمان است.

کدام درست است؟

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته طی دو هفته گذشته دو نهاد معتبر اقتصادی بین‌المللی به روال سال‌های قبل، چشم‌اندازی از اقتصاد جهان ارایه کردند تا سرمایه‌گذاران خارجی تصمیم بگیرند کجا سرمایه‌گذاری کنند.

به نوشته این روزنامه بانک جهانی اخیرا، رشد یک درصدی برای سال آینده ایران پیش‌بینی کرد. به فاصله کمتر از 10 روز صندوق بین‌المللی پول هم رشد اقتصادی ایران را یک درصد اعلام کرد و سرانجام واحد اطلاعات اکونومیست این رقم را نیم درصد اعلام کرد. در چنین شرایطی معاون رییس‌جمهور رشد اقتصادی و هدف‌گذاری دولت در سال آینده را هشت درصد عنوان می‌کند.

جهان صنعت نوشته وقتی نیم‌نگاهی به عملکرد دولت درسال مالی جاری بیندازیم معلوم می شود با رشد اقتصاد 3/2 درصد نمی‌توان پرش هشت درصدی انجام داد؟ حالا باید پرسید آقای ممبینی براساس کدام ملاک چنین ادعایی می‌کند؟ آیا چنین قله‌ای استهزا کردن آمارها و پیش‌بینی‌ها نیست؟ این خوشبینی‌ها بلندپروازی‌هایی است که طی چهار سال تکرار شد و هرگز به نتیجه نرسید.

تناقض آمار

محمد عدلي در سرمقاله تهران امروز نوشته قوه مجريه بايد بپذيرد در آستانه اجراي طرحي كه از آن به عنوان جراحي اقتصاد ياد مي‌شود بايد انسجام بيشتري از خود نشان دهد. در شرايطي كه قرار است آزادسازي قيمت‌ها از ابتداي سال 89 آغاز شود، توقع زيادي نيست كه در روزهاي باقي مانده تا پايان سال 88 مردم به تدريج در جريان چگونگي اجرا و جايگاه خود در اين طرح قرار بگيرند.

به نوشته این مقاله البته هرازگاهي توسط يكي از مسئولان دولتي اطلاع رسانی مي‌شود. اما ابراز نگراني مردم موجب مي‌شود ساير مسئولان به تكذيب سخنان مطرح شده بپردازند و موضعي متناقض با آنچه در ابتدا گفته شده، بگيرند؛ اتفاقي كه در اعلام خوشه‌ها توسط رئيس مركز آمار ايران رخ داد و پس از آن وزير اقتصاد و معاون او به نوعي به تكذيب سخنان او پرداختند.

هیچ حساب کرده اید؟

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد اگر قیمت بنزین‌، گازوئیل‌، برق‌، گاز‌، نان و کالاهای دیگری که قرار است یارانه آن‌ها هدفمند شود‌، افزایش یابد‌، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی هم افزایش مي‌یابد که به معنای تورم است. تقسیم تمام یا بخشی از ‌اين درآمد اضافه شده دولت در میان گروه‌هايی از جامعه‌، درآمد آن‌ها را بالا مي‌برد‌، اما از نرخ تورم نمي‌کاهد.

این اقتصاددان با تاکید بر این که قدرت خرید ریال در بازار داخلی‌، در پایان سال آينده 25 درصد کمتر از قدرت خرید آن در آغاز سال خواهد بود پرسیده آيا هیچ‌کس‌ اندیشیده است که چنانچه ما همچنان نرخ دلار را کم و بیش ثابت نگه‌داریم‌، در طول سال آينده چه بر سر تولید‌کنندگان داخلی و صادرکنندگان کشور خواهد آمد؟

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد اگر گزارش‌هاي نشریات و شنیده‌ها و دیده‌ها حتی نزدیک به حقیقت هم باشد و تعداد روزافزونی از تولیدکنندگان داخلی‌، به دلیل ارزان‌تر تمام شدن تولید در کشورهايی نظیر چین‌، هم اکنون تولیدات خود را دربست «برون سپاری» مي‌کنند‌، در سال آينده ‌اين قبیل اقدامات چه دامنه‌اي خواهد یافت؟

سرگردانی خوشه ای

حمید رضا شکوهی در مردم سالاری نوشته سرگرداني مردم در مورد هدفمند کردن يارانه ها اکنون با سرگرداني مردم در مورد خوشه بندي ها همراه شده و ايجاد ارتباط بين هدفمند کردن يارانه ها و خوشه بندي ها در ذهن مردم، به معمايي لا ينحل تبديل شده است. زماني محمود احمدي نژاد در سفر انتخاباتی به اصفهان نويد هر ايراني ماهانه 120 هزار تومان را داد اما به مرور زمان اين گمانه زني به ماهانه 25 و 20 هزار تومان براي هر فرد کاهش يافت.

به نوشته این مقاله اين پرسش ذهن مردم را به خود مشغول کرد که چگونه هر ايراني قرار است ماهانه 20 هزار تومان دريافت کند اما في المثل قيمت برق 21برابر شود و قيمت گاز و آب هم افزايش زيادي را تجربه کند و آن گاه چگونه اين يارانه اندک مشکلا ت ناشي از آن افزايش قيمت ها را جبران کند؟

عیاری دولتی

ابتکار در سرمقاله خود نوشته خوشه بندي یا بر اساس برابری خواهد بود یا عادلانه و یا بر اساس نیازها و توضیح داده که چنین پیداست که دولت در نقدي کردن يارانه ها و خوشه بندي ها در پي بکارگيري اصل نياز است. چنین مبنايي نمي تواند براي تقسيم يارانه ها صحيح باشد چرا که در اين حالت دولت نقش عياري را به خود خواهد گرفت که حقي را از ثروتمدان به اجبار گرفته و به نيازمندان مي دهد.

به نوشته این روزنامه دولت بايد توجه داشته باشد که مبناي تسهيم نياز به گونه اي پيش نرود که اين تسهيم تبديل به عملي عيارانه شود. همان عیاران که بر اين باور بودند که مي بايست از اغنيا به اجبار يا دزدي مالهايشان گرفت و به فقرا داد تا عدالت برقرار شود. از اين منظر فقر فقرا معلول خود خواهي و شايد دزدي ثروتمندان است.