ایران ارتباط با 'محموله سلاح' ضبط شده در تایلند را تکذیب کرد

کشتی باری (عکس آرشیو)
Image caption در ماه اوت نیز امارات متحده عربی یک کشتی حامل سلاح را که گفته می شد به مقصد ایران می رفته ضبط کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران هر گونه ارتباط کشورش با محموله ای که تایلند می گوید از کره شمالی احتمالا به مقصد ایران می رفته و حامل سلاح بوده را رد کرده است.

رامین مهمان پرست روز سه شنبه در ارتباط با گزارش تایلند به شورای امنیت گفت: "هیچ گونه ارتباطی میان این هواپیما و کشور ما وجود ندارد. مقامات تایلندی در گزارش ها به این مساله هیچ اشاره ای نکردند."

او افزود: "اصولا ما نیازی به این چیزها نداریم. با توجه به پیشرفتی که کشور ما در مسائل نظامی دارد این خبرسازی ها را در راستای جنگ نرم می دانیم."

روز شنبه گزارش شده بود که دولت تایلند در نامه ای که تسلیم شورای امنیت سازمان ملل کرده گزارش داده است که یک محموله بزرگ سلاح از کره شمالی را ضبط کرده است که حدس می زند مقصد نهایی آن فرودگاه مهرآباد تهران بوده باشد.

گزارش ها حاکیست که هواپیمای حامل این محموله 35 تنی روز 11 یا 12 دسامبر در فرودگاه بانکوک فرود آمد. به گزارش رویترز پنج خدمه هواپیما پس از فرود آن در فرودگاه بانکوک دستگیر شدند.

در گزارش دولت تایلند به کمیته شورای امنیت سازمان ملل آمده است که هواپیمای حامل این محموله به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران پرواز می کرد و از جمله شامل گلوله راکت، راکت انداز و آنچه به نظر می رسد قطعات موشک باشد بود. صادر کننده این محموله "شرکت صنایع مکانیکی کره" عنوان شده است.

اما پانیتان واتانایاگورن سخنگوی دولت تایلند روز یکشنبه به نیویورک تایمز گفت: "ما دقیقا نمی دانیم که هواپیما کجا می رفت."

او گفت که در اسناد ارائه شده توسط خدمه هواپیما چندین مقصد غیر از مهرآباد نیز ذکر شده است و سخنگوی دولت تایلند گفت که "محموله می توانست در هر یک از این مقاصد تخلیه شود."

یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل که مسئول تحریم های کره شمالی است هم اکنون مشغول ارزیابی گزارش دولت تایلند است و درحال تنظیم نامه ای برای ارسال به کره شمالی و سایر کشورها جهت دریافت توضیحات است. این کمیته قرار است روز 11 فوریه در مورد مساله به شورای امنیت گزارش دهد.

دیپلمات ها به خبرگزاری رویتر گفتند که به نظر می رسد جابجایی سلاح از کره شمالی به ایران ناقض تحریم های سازمان ملل علیه کره باشد.

هرچند ایران در ارتباط با برنامه اتمی اش موضوع تحریم های جداگانه سازمان ملل است اما ظاهرا این محموله مشمول این تحریم ها نمی شود.

در ماه اوت سال گذشته نیز امارات متحده عربی یک کشتی حامل سلاح از کره شمالی با موادی مشابه از جمله راکت انداز (آر پی جی)، چاشنی انفجاری، و مهمات آر پی جی ضبط کرد که احتمال داده می شد به مقصد ایران می رفته است.

مطالب مرتبط