ایران موشک تحقیقاتی به فضا پرتاب کرد

تصویر آرشیوی از خبرگزاری فارس
Image caption ایران از افتتاح طرح های جدید در روز ملی فناوری فضایی خبر داده است

چند طرح ساخت و پرتاب ماهواره در تهران رونمایی و افتتاح شده است.

روز چهارشنبه، 14 بهمن (3 فوریه)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که در مراسمی به مناسبت "روز ملی فناوری فضایی" که در محل سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد از ماهواره ملی طلوع، نمونه مهندسی ماهواره ملی مصباح 2، ماهواره نوید علم و صنعت و نمونه مدل اولیه ماهواره بر سیمرغ و موتور این ماهواره بر رونمایی و یک راکت کاوشگر به فضا پرتاب شد.

در این گزارش آمده است که محمود احمدی نژاد، وزير علوم و تحقيقات و فناوري، وزير دفاع، وزير آموزش و پرورش و وزير ارتباطات در این مراسم حضور داشتند و طی آن، نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره ای هم افتتاح و راکت کاوشگر 3 نیز با پیام محمود احمدی نژاد به فضا پرتاب شد.

سال گذشته در روز 14 بهمن، مقامات جمهوری اسلامی پرتاب ماهواره بر سفیر 2 حامل ماهواره ملی امید را اعلام داشتند و گفتند که این تجهیزات توسط مهندسان ایرانی طراحی و در سازمان صنایع هوا فضای جمهوری اسلامی تهیه شده است.

تلویزیون جمهوری اسلامی ماموریت ماهواره ملی طلوع را که روز چهارشنبه به فضا پرتاب شد تصویر برداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر و ذخیره و ارسال داده های تصویری به ایستگاه های زمینی دریافت تصویر توصیف کرده است.

براساس این گزارش، تصاویر تهیه شده توسط ماهواره طلوع می تواند در نقشه برداری زمین در مقیاس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریاها، مشاهده و ارزیابی آسیب های زیست محیطی و مطالعات علمی در زمینه منابع طبیعی به کار رود.

برای این ماهواره، که از نوع ارتفاع پائین معرفی شده، دو سال عمر مفید پیش بینی شده است.

به گفته منابع خبری ایران، کاربرد ماهواره مصباح 2 مخابراتی و ماموریت اصلی آن کسب دانش فنی و آزمایش ماهواره ای به صورت بومی به منظور طراحی و پرتاب یک ماهوراه نزدیک به زمین و ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران با دیگر نواحی جهان است.

موشکهای جدید

ماهواره نوید علم و صنعت نیز نخستین ماهواره علمی دانشجویی کشور معرفی شده که ماموریت آن تصویربرداری از زمین است.

در مراسم روز چهارشنبه، نمونه اولیه موشک ماهواره بر سیمرغ نیز نمایش داده شد که براساس گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی، قادر است در صورت نصب موتورهای پیشرفته، ماهواره هایی به وزن تا یکصد کیلومتر را در مدار پانصد کیلومتری زمین قرار دهد.

مدل اولیه یک موتور خاص ماهواره بر نیز در همین مراسم به نمایش گذاشته شد.

در جریان این مراسم، سرتیپ پاسدار احمدی وحیدی، وزیر دفاع، در سخنانی در مورد راکت کاوشگر 3 گفت که این موشک همراه با یک کپسول زیستی حاوی موجودات زنده به فضا پرتاب شده که به گفته خبرگزاری ایلنا، متشکل از کرم خاکی، لاک پشت و موش بوده است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت هم در این مورد گفته است که پرتاب این کپسول زیستی امکانات جدیدی را برای فعالیت های علمی در عرصه فناوری فضایی در اختیار ایران قرار می دهد.

جمهوری اسلامی در دو سال اخیر برنامه هایی را برای تولید و پرتاب ماهواره به فضا اعلام کرده که ظاهرا برخی از این برنامه ها نیز تحقق یافته است.

اجرای این برنامه ها در مواردی با ناخرسندی برخی کشور ها مواجه شده که با توجه به بی اعتمادی خود نسبت به حکومت جمهوری اسلامی، نسبت به احتمال بهره برداری نظامی از این امکانات ابراز نگرانی کرده اند.

با توجه به تحولات اخیر ایران، که به گفته مخالفان دولت شامل تسلط بیشتر نهادهای نظامی و امنیتی بر کشور و اقدامات بی سابقه دولت در ایجاد اختلال در دسترسی مردم به امکانات ارتباطی و اطلاع رسانی بوده، برنامه های اعلام شده در روز چهارشنبه احتمالا نگرانی هایی را بر می انگیزد.

در عین حال، مقامات جمهوری اسلامی بر صلح آمیز بودن برنامه های فضایی خود تاکید ورزیده و گفته اند که هدف از اجرای این برنامه ها، دستیابی به فناوری پیشرفته چهت استفاده علمی و صنعتی از امکانات ماهواره ای و موشکی بوده است.

مطالب مرتبط