واکنش‌های متفاوت به اظهارات احمدی‌نژاد در مورد مبادله سوخت هسته‌ای

احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران در مورد بی اشکال بودن ارسال اورانیوم غنی شده این کشور به خارج سخن گفته است

در حالی که آمریکا، بریتانیا و روسیه به اظهارات تازه محمود احمدی نژاد در مورد تبادل سوخت هسته ای واکنش مثبت ولی محتاطانه نشان داده اند، فرانسه و آلمان می گویند که به این اظهارات خوشبین نیستند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا امروز به بی بی سی گفت که اگر ایران آماده پذیرش پیشنهاد سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تبادل سوخت باشد، این خبر خوبی محسوب می شود اما اگر ایران واقعا در این مورد جدی است، باید آن را از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح و پیگیری کند.

روسیه و بریتانیا هم این اظهارات را نشانه ای از امکان توافق ایران با پیشنهاد سال گذشته گروه ۱+۵ دانستند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: "اگر ایران آماده بازگشت به توافقنامه نخست باشد، ما فقط می توانیم موافقت خود را با این موضوع اعلام کنیم".

وزارت خارجه بریتانیا هم با انتشار بیانیه ای صحبت های آقای احمدی نژاد را "نشانه ای مثبت" از تمایل ایران برای تعامل با جامعه جهانی دانست، اما در عین حال بر "حیاتی بودن" ادامه مذاکرات تاکید کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا آمده است که این اظهارات "نیاز برای مذاکراه" با اعضای گروه ۱+۵ را منتفی نمی کند.

احمدی نژاد چه گفت؟

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران دیشب (سه شنبه ۱۳ بهمن - ۲ فوریه) در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که از نظر او تبادل سوخت ۳ و نیم درصد ایران با سوخت ۲۰ درصد اشکالی ندارد.

او حتی کسانی را که در داخل ایران با این پیشنهاد مخالفت کرده بودند، به "همراهی ناخودآگاه با صهیونیست ها" متهم کرد.

آقای احمدی نژاد گفت: "همکاران ما پیشنهاد داده بودند که تبادل سوخت ۳ و نیم درصد با سوخت ۲۰ درصد در سه مرحله انجام شود و نظر طرف های خارجی این بود که این مسئله از لحاظ فنی امکان پذیر نیست و این حرف درستی بود".

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: "حتی اگر ما سوخت ۳ و نیم درصد را در اختیار آنها قرار دهیم، مشکلی وجود ندارد. البته برخی ها در داخل سر و صدا کردند و گفتند که آنها سوخت را می گیرند و سوخت نمی دهند. ما پاسخ دادیم که اگر ندهند چه می شود؟ حرف چه کسی اثبات می شود؟ اگر آنها به تعهد خود عمل نکنند اثبات می شود که حرف آنها درست نبوده است و دست آژانس و امضاءکنندگان قرارداد رو می شود و دست ما باز می شود که کارهای خود را خودمان انجام دهیم".

پیشنهاد خارج کردن بیش از ۷۰ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از این کشور، با مخالفت هایی در میان جناح های مختلف سیاسی ایران رو به رو شده بود، از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت به آن اعتراض کرده بودند.

بدبینی و تردید فرانسه و آلمان

عدم موافقت ایران با این پیشنهاد باعث شد که تلاش کشورهای غربی برای اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران، به ویژه در هفته های اخیر شتاب پیدا کند، اما اکنون به نظر می رسد که اظهارات تازه رئیس جمهوری ایران، بر این تلاش ها اثر می گذارد.

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۱۴ بهمن (۳ فوریه) در این مورد به خبرنگاران گفت که برداشت شخصی او از موضع گیری تازه آقای احمدی نژاد این است که "آنها در تلاش اند تا زمان بخرند".

آقای کوشنر همچنین افزود که او "'گیج" شده است و حتی تا حدی در این مورد "بدبین" است.

گیدو وسترولا، وزیر امور خارجه آلمان هم در واکنشی مشابه گفته است: "در سال های اخیر در پرونده هسته ای ایران شاهد مانورهای زیادی از سوی این کشور بوده ایم، به همین دلیل است که باید اقدامات عملی آنها را در نظر بگیریم، نه حرف ها را"

Image caption آقای احمدی نژاد گفته است که بریتانیا و اسراییل از همکاری ایران با جامعه جهانی نگران هستند

طرح پیشنهادی آژانس در مورد تبادل سوخت هسته ای با ایران بر اساس گفت و گوهای گروه ۱+۵ با نمایندگان ایران در ژنو تنظیم شده بود.

نمایندگان ایران ابتدا در روز اول اکتبر ۲۰۰۹ در ژنو به طور اصولی با این طرح موافقت کرده بودند، اما ایران بعدا با جزئیات این طرح مخالفت کرد و هنوز آن را نپذیرفته است.

صالحی: توافق نهایی به دست نیامده است

در همین حال علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرده است که گفت و گوی هسته ای با غرب ادامه دارد و هنوز "توافق نهایی" در این زمینه حاصل نشده است.

در طرح اولیه که از سوی آژانس بین الملی انرژی اتمی مطرح شده بود، پیشنهاد شده بود که بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به منظور کاستن از نگرانی های غرب در مورد احتمال استفاده از آنها در یک برنامه نظامی احتمالی، از ایران خارج شود.

ایران همواره هر گونه تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد کرده است و برنامه هسته ای این کشور را صلح آمیز توصیف می کند.

اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد در شرایطی مطرح شده است که توقع می رود اعضای گروه ۱+۵ به زودی برای تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران تشکیل جلسه دهند.

مطالب مرتبط