گزارشگران بدون مرز: خطر اعدام روزنامه نگاران در ایران به اتهام محاربه

گزارشگران بدون مرز
Image caption گزارشگران بدون مرز نسبت به خطر اعدام بعضی از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسانی که در دادگاه به اتهام محاربه محاکمه شده اند هشدار داده است

سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه ای نسبت به خطر اعدام عده ای از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسانی که به تازگی با اتهام محاربه در دادگاهی در ایران محاکمه شده اند، هشدار داده است.

این سازمان در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه چهاردهم بهمن ماه ۱۳۸۸ منتشر کرده است نسبت به محاکمه ۱۶ نفر از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران که در روز دهم بهمن ماه امسال در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "محارب" و "مفسد فی الارض" در دادگاه محاکمه شدند هشدار داده و نسبت به اعتراف گیری های اجباری از عده ای از بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرده است.

گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود به امید منتظری، یکی از روزنامه نگاران روزنامه های توقیف شده "شرق" و "کارگزاران" اشاره کرده است که در تاریخ هفتم دیماه سال جاری بازداشت شد و در کیفر خواست صادر شده در دادگاه روز چهاردهم بهمن ماه به دلیل فعالیت های مطبوعاتی و مصاحبه با رسانه های بین المللی به محاربه متهم شد.

این اطلاعیه همچنین نسبت به بازداشت مهین فهیمی، مادر امید منتظری و انتقال او به محل نامشخصی اعتراض کرده و در آن به نقل از شاهدان عینی عنوان شده که اکنون امید منتظری و مادرش "از سوی بازجویان برای اعتراف به داشتن رابطه با برخی از سازمان های سیاسی مستقر در خارج از کشور تحت فشار قرار دارند".

در ادامه این اطلاعیه همچنین اعلام شده که وکلای امید منتظری و میهن فهیمی موفق به دیدار با موکلان خود نشده اند و به آنها حتی در روز برگزاری دادگاه هم اجازه حضور در دادگاه برای دفاع از موکلانشان داده نشده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن دادگاه معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر نسبت به پیاده شدن "سناریوی وحشت" جمهوری اسلامی از طریق اعدام بازداشت شدگان هشدار داده است: "رهبران جمهوری اسلامی گمان می‌کنند با اعدام می توانند آرامش را به کشور بازگردانند. تعدادی از حرفه‌کاران رسانه‌ها به "محاربه" متهم و خطر اعدام آنها را تهدید می‌کند. همه‌ آنها به شکل غیر قانونی بازداشت و برای اعتراف تحت شدیدترین فشارهای قرار گرفته‌اند. این دادگاه‌های استالینی حتی بر مبنای قوانین قضایی حاکم بر ایران نیز مضحکه‌ عدالت است".

در نهایت در این اعلامیه نسبت به وضعیت چند نفر دیگر روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر ابراز نگرانی شده است.

علیرضا ثقفی، سردبیر نشریه توقیف شده راه آینده، علی اشرف فتحی، روحانی وبلاگ نویس که در حاشیه مراسم چهلم آیت الله منتظری بازداشت شد و مهرانه آتشی عکاس مطبوعاتی که به همراه همسرش بازداشت شده است از جمله افرادی هستند که گزارشگران بدون مرز از بازداشت و محاکمه آنها ابراز نگرانی کرده است.

برخی از مخالفان دولت که در جریان تظاهرات روز عاشورا بازداشت شدند در دادگاه به "محاربه" محکوم شدند که پرونده برخی از آنها اکنون برای بررسی دوباره به دادگاه تجدید نظر فرستاده شده است.

در پایان این اطلاعیه بروز اختلال در شبکه اینترنت در بعضی از شهرهای ایران در آستانه برگزاری مراسم ۲۲ بهمن که رهبران معترضان از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم از حامیان خود برای شرکت در آن دعوت کرده اند، از سوی گزارشگران بدون مرز محکوم شده است.

مطالب مرتبط