اتهام جاسوسی به دو متهم حوادث عاشورا در ایران

دادگاه دستگیرشدگان روز عاشورا
Image caption دو تن از دستگیرشدگان اعتراضات عاشورا به جاسوسی برای آلمان متهم شدند

دو تن از دستگیر شدگان اعتراضات روز عاشورا در تهران به جاسوسی برای بیگانگان متهم شدند.

خبرگزاری فارس بدون ذکر نام متهمان گزارش کرده که در "چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات دستگیرشدگان روز عاشورا"، که روز چهارشنبه ۱۴ بهمن (۳ فوریه) برگزار شده، به دو نفر اتهامات "ارتباط با سفارت آلمان در تهران" و "مسایل اخلاقی" تفهیم شده است.

هر دوی این افراد گفته اند تحت تاثیر دیپلمات های آلمانی در تجمعات اعتراضی شرکت کرده اند و از یکی از آنها دستبندهای سبزی با عبارت "من ندا هستم" دریافت کرده اند.

شکایت متهم از دیپلمات ها

در جلسه دادگاه، نماینده دادستان نخستین متهم را به "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و استفاده از وسایل دریافت برنامه‌های ماهواره" متهم کرد و افزود که پرونده اتهامات "ارتباط مشکوک با دیپلمات‌ها"، "جاسوسی برای سفارت‌خانه آلمان" و "ارتباط نامشروع" با دیپلمات های خارجی، برای این متهم مفتوح است.

این متهم اظهار داشت در حالی در تظاهرات شرکت کرده که تا دو ماه قبل از انتخابات از برگزاری آن اطلاع نداشته است.

وی در عین حال گفت که از وقتی رهبر جمهوری اسلامی از مردم خواسته در راهپیمایی های اعتراضی شرکت نکنند دیگر در این تجمعات شرکت نکرده است.

متهم مزبور به "همه آنهایی که به فکر ۲۲ بهمن می‌باشند" توصیه کرد "به جای نگاه کردن به بی بی سی و سی ان ان" به سرگذشت افرادی مانند وی توجه کنند.

وکیل مدافع این متهم نیز گفت که موکلش "بازیچه دو دیپلمات آلمانی شده" و از آنها شکایت دارد.

"تحت تاثیر جنبش سبز"

اتهامات دومین متهم، که متولد شهر منچستر، دارای تابعیت انگلیسی و ساکن تهران معرفی شد، عبارت بودند از "اجماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام،‌ توهین به مقامات ارشد نظام و استفاده از وسایل دریافت ماهواره".

نماینده مدعی العموم تاکید کرد: "پرونده متهم در باره اتهامات جاسوسی و ارتباط غیر اخلاقی با بیگانگان مفتوح است".

متهم اظهار داشت که "تحت تاثیر جنبش سبز" قرار داشته و "اطلاعاتی" را از شبکه‌های تلویزیونی صدای آمریکا و بی بی سی می‌گرفته است.

خبرگزاری فارس گزارش داد که وکیل این متهم در بخشی دفاعیات خود پرسید: "اگر جنبش سبز غیرقانونی است چرا در مورد این جنبش اقدامات لازم صورت نگرفته است؟"

اظهارات هفته پیش مقام امنیتی

یک هفته پیش معاون وزارت اطلاعات ایران خبر از دستگیری دو دیپلمات آلمانی داد که به گفته وی در سازماندهی اعتراضات روز عاشورای تهران حضور و با سرویس اطلاعاتی آلمان ارتباط داشتند. خبری که سخنگوی وزارت خارجه آلمان به بی بی سی گفت که نمی تواند آن را تایید کند.

معاون وزارت اطلاعات، که نام او ذکر نشده بود، همچنین از دستگیری "یک زن ۴۴ ساله" خبر داد که به گفته وی دارای پاسپورت‌های متعدد اروپایی و ایرانی بود و افزود: "وی وابسته به انجمن پادشاهی است و با یکی از دیپلمات‌های اروپایی در زمینه مواد مخدر همکاری داشته است."

این معاون در اظهارات خود در۷ بهمن (۲۷ ژانویه) همچنین یکی از مشاوران بازداشت شده میرحسین موسوی را، بدون این که از او نام ببرد، به ارسال اطلاعات محرمانه به خارج از کشور متهم کرد و افزود که او به داشتن ارتباط با "سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای اروپایی" اعتراف کرده است.

وی در سخنان خود تاکید کرد که محاکمه بعضی از دستگیرشدگان مورد اشاره، از جمله مشاور میرحسین موسوی، هفته آینده برگزار می شود.

در پی جلسه محاکمه ای که امروز (چهارشنبه) و یک هفته بعد از انتشار اظهارات معاون وزیر اطلاعات برگزار شد، رسانه ها خبری را در مورد محاکمه هیچ یک از مشاوران میرحسین موسوی منتشر نکرده اند.

همچنین، هنوز مشخص نیست که زنی که به گفته معاون وزیر با دیپلمات های اروپایی همکاری می کرده و پاسپورت های اروپایی داشته، یکی از محاکمه شوندگان جلسه ۱۴ بهمن (۳ فوریه) بوده است یا خیر.

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات روز عاشورا (۶ دی) در تهران، حدود ۱۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی بازداشت شدند که تعدادی از آنها به مجازات های سنگین محکوم شده اند.

مطالب مرتبط