هشدار ژنرال آمریکایی درباره پیامدهای حمله به ایران

Image caption این ژنرال آمریکایی پیشتر فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق بود

در حالیکه ژنرال دیوید پتریوس درباره پیامدهای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران هشدار داده، رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرده که تحریم های "شدیدی" در پیش روی ایران است.

ژنرال پتریوس، فرمانده نظامی آمریکا در مناطق خاورمیانه و آسیای میانه روز چهارشنبه (۳ فوریه) این امکان را مطرح کرد که دولت ایران از هرگونه حمله نظامی به مراکز اتمی اش برای تحریک احساسات ملی مردم به نفع خود استفاده خواهد کرد.

او در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رویتر، گفت که نفوذ سپاه پاسداران در ایران رو به افزایش است و حکومت بیش از همیشه برای حفظ قدرت به حمایت نهادهای امنیتی نیاز دارد.

ژنرال دیوید پتریوس پیشتر گفته بود که ارتش آمریکا جوانب حمله احتمالی به مراکز اتمی ایران را بررسی کرده است و توانایی این کار را دارد.

او روز ۱۰ ژانویه امسال به شبکه سی ان ان آمریکا گفت:"قطعا امکان بمباران این تاسیسات وجود دارد. اما میزان تاثیرگذاری آن بستگی به نیروی مهاجم و نوع مهمات مورد استفاده و در عین حال توانایی آن ها برای مقاومت در برابر این حملات دارد."

ایران در واکنش این اظهارات را "غیرمسوولانه" دانسته بود. ایران تاکید دارد که توان دفاع از تاسیسات اتمی اش را دارد و به هرگونه حمله خارجی به شدت پاسخ خواهد داد.

تحریم ها

از سوی دیگر، وزیر دفاع آمریکا هشدار داده است که ایران در صورت عدم تغییر خط مشی هسته ای، با "تحریم های شدید" ایالات متحده و کشورهای متحدش روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت گیتس روز سه شنبه در کنگره آمریکا به این سخن باراک اوباما، رئیس جمهوری اشاره کرد که اخیرا به ایران هشدار داده بود، با "پیامدهای فزاینده" روبروست.

رابرت گیتس پیش بینی کرد که تحریم های احتمالی ترکیبی از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و مجازات های یک جانبه آمریکا و کشورهای متحدش باشد.

سنای آمریکا در ماه ژانویه امسال طرح تحریم گسترده ای که شامل تحریم شرکت های تامین کننده بنزین ایران می شود را تصویب کرد.

این در حالیست که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سه شنبه (۲ فوریه) در سخنانی که توسط برخی ناظران چرخشی در موضع اتمی ایران ارزیابی می شود، گفت که از نظر او تبادل سوخت ۳ و نیم درصد ایران با سوخت ۲۰ درصد اشکالی ندارد.

دنیس بلر، بلندپایه ترین مقام اطلاعاتی آمریکا سه شنبه گفت، ایران همچنان همه گزینه‌ها برای دستیابی به بمب اتمی را حفظ کرده و علیرغم بحران داخلی، سیاست خارجی اش تغییر نکرده است و برای افزایش نفوذ در منطقه خاورمیانه تلاش می کند.

به گفته دنیس بلر، ایران قابلیت علمی و صنعتی آن را دارد که طی "چند سال آینده" مقدار کافی اورانیوم غنی شده برای تولید یک بمب اتمی تولید کند.

ایران بارها با رد چنین اتهام هایی، تاکید کرده که تمام فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است.

مطالب مرتبط