هیلاری کلینتون 'مبادله' زندانی با ایران را رد کرد

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption این سه آمریکایی شش ماه است که در ایران زندانی بوده اند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن رد سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران درباره 'مبادله' زندانیان، از ایران خواست که بطور یکجانبه شهروندان آمریکا را آزاد کند.

او تاکید کرد که ایالات متحده در اینباره با ایران مذاکره نکرده است. هیلاری کلینتون حبس چند شهروند آمریکا در ایران را "ناعادلانه" دانست و خواهان آزادی یکجانبه و فوری آن ها از سوی ایران شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سه شنبه شب در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران از گفتگوهایی درباره "مبادله" سه آمریکایی که شش ماه پیش در مرز عراق دستگیر شدند صحبت کرد.

او درباره سه آمریکایی به نام های شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد که در زندان اوین تهران محبوسند گفت: "یک گفت و گوهايی می‌شود كه اگر بشود يک مبادله‌ای انجام دهيم ما دوست نداريم كسی در زندان باشد ولی بالاخره اين افراد تجاوز مرزی كرده‌اند و جرمشان آشكار است ولی آن ايرانی‌هایی كه در زندان‌های آمريكا هستند هيچ جرم معلومی ندارند."

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه (3 فوریه) گفت: "ما علاقه ای به مبادله زندانی نداریم، بلکه می خواهیم مساله تمام شهروندان ما که باید فورا آزاد شوند حل شود."

او گفت آمریکا بارها از ایران خواسته که علاوه بر سه نفر یاد شده، دو ایرانی- آمریکایی بنام های کیان تاجبخش و رضا تقوی را آزاد کند و سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) را روشن کند.

بر اساس گزارش ها رابرت لوینسون، 9 مارس سال 2007 در جزیره کیش ناپدید شد. ایران می گوید که از سرنوشت او بی اطلاع است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت اگر ایران سوالی درباره شهروندان محبوسش دارد می تواند آن را مطرح کند. او تاکید کرد که واشنگتن و تهران درباره "مبادله" این افراد با شهروندان آمریکا مذاکره ای نداشته اند.

آقای کراولی تاکید کرد، نمی توان یک شهروند ایران که به اتهام قاچاق اسلحه و نقض قوانین بین المللی محکوم شده را با سه آمریکایی که اشتباها از مرزی که علامتی ندارد عبور کرده و وارد ایران شده اند، مقایسه کرد.

مقام های جمهوری اسلامی در مورد پرونده مربوط به امیرحسین اردبیلی که به جرم تلاش برای صدور فناوری حساس نظامی ساخت آمریکا به ایران زندانی شده است، ابراز خشم کرده اند.

آقای اردبیلی روز 14 دسامبر در دلوور آمریکا به پنج سال حبس محکوم شد اما گفته می شود که ممکن است ظرف سه سال آزاد شود زیرا پیش از صدور حکم دو سال را تحت بازداشت بوده است.

او در سال 2007 پس از ملاقاتی در شهر تفلیس گرجستان با ماموران دولت آمریکا که خود را معامله گر سلاح جا زده بودند دستگیر و به آمریکا مسترد شد. تلاش برای خریداری و صدور سیستم پیشرفته هدایت موشک و قطعات هواپیماهای جنگنده به ایران از جمله اتهامات او بود.

ایران همچنین آمریکا را متهم کرده است که یک دانشمند اتمی اش بنام شهرام امیری را در عربستان ربوده است. ایران می گوید که علیرضا عسگری معاون سابق وزارت دفاع ایران که سه سال قبل در ترکیه ناپدید شد، به آمریکا منتقل شده است.

مطالب مرتبط