آمریکا آزمایش موشکی ایران را 'تحریک آمیز' خواند

تصویر پرس تی وی از پرتاب کاوشگر 3
Image caption کاوشگر سه روز چهارشنبه همراه با یک "کپسول زیستی" راهی فضا شد

در پی اقدام ایران در پرتاب یک موشک تحقیقاتی حامل یک "کپسول زیستی" به فضا که آن را موفقیت آمیز توصیف کرد، آمریکا می گوید که این پرتاب را یک عمل "تحریک آمیز" قلمداد می کند.

بیل برتون معاون سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که دولت باراک اوباما هنوز درحال بررسی گزارش های مربوط به این پرتاب است.

اما او افزود که چنین اقدامی از سوی ایران یک "عمل تحریک آمیز" خواهد بود.

فرانسه نیز گفت خبر پرتاب این موشک را با "نگرانی زیاد" دریافت کرده است.

یک سخنگوی دولت فرانسه در پاریس گفت: "اعلام این خبر تنها نگرانی جامعه جهانی را تشدید می کند زیرا ایران به موازات آن درحال توسعه یک برنامه اتمی است که هیچ گونه هدف غیرنظامی قابل تشخیصی ندارد."

ایران اتهامات غرب دایر بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد می کند. مقام های این کشور همچنین بر صلح آمیز بودن برنامه های فضایی خود تاکید ورزیده و گفته اند که هدف از اجرای این برنامه ها، دستیابی به فناوری پیشرفته چهت استفاده علمی و صنعتی از امکانات ماهواره ای و موشکی است.

برنامه موشک های فضایی ایران که دو سال است به مرحله اجرا رسیده از این جهت مایه نگرانی غرب است که گفته می شود می توان از فناوری آن برای ساخت سلاح های حامل کلاهک اتمی استفاده کرد.

تلویزیون ایران روز چهارشنبه تصاویر پرتاب این موشک از محیطی بیابانی را نشان داد. دقایقی بعد تصاویر برفکی از جدا شدن کپسول از موشک و چرخش آن در مدار نشان داده شد.

Image caption کاوشگر 3 از نقطه ای نامعلوم به فضا پرتاب شد

این کپسول حامل تعدادی حیوان زنده - لاک پشت، موش و کرم خاکی - بود که اولین آزمایش ایران در ارسال موجودات زنده به فضا به حساب می آید.

مقام های ایرانی گفتند که کپسول با چتر به زمین بازگشته است.

یک کارشناس دفاعی در آمریکا در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار نظر کرد که احتمالا فرستادن این حیوانات به فضا بیش از آنکه جنبه علمی داشته باشد با هدف تقویت منزلت ایران در جامعه جهانی صورت می گیرد.

اما پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران نوشت که پرتاب این کپسول زیستی امکانات جدیدی را برای فعالیت های علمی در عرصه فناوری فضایی در اختیار ایران قرار می دهد.

ایران ابتدا در سال 2008 دو موشک- کاوشگر 1 و کاوشگر 2 - را به فضا پرتاب کرد که حامل باری نبودند.

اما این کشور در فوریه سال 2009 (بهمن ماه سال پیش) اولین ماهواره ساخت داخل به نام امید را راهی فضا کرد.

در مراسم "روز ملی فناوری فضایی" در روز چهارشنبه همچنین از ماهواره طلوع، نمونه مهندسی ماهواره ملی مصباح 2، ماهواره نوید علم و صنعت و نمونه مدل اولیه ماهواره بر سیمرغ و موتور این ماهواره بر، پرده برداری شد.

مطالب مرتبط