'آمریکا رایزنی با اروپایی ها برای تحریم ایران را آغاز کرده است'

شورای امنیت سازمان ملل
Image caption شورای امنیت سازمان ملل تاکنون سه قطعنامه در ارتباط با برنامه اتمی ایران صادر کرده است

یک دیپلمات غربی در گفت و گو با یک خبرنگار بی بی سی تایید کرده است که آمریکا خطوط کلی تحریم های ممکن بعدی علیه ایران را با شرکای اروپایی خود در شورای امنیت سازمان ملل در میان گذاشته است.

این اولین مرحله از تلاش های غرب برای توافق بر سر پیش نویس چهارمین قطعنامه تنبیهی علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور است.

همزمان نخست وزیر فرانسه می گوید که کشورش در پی وضع تحریم های شدید علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در مقر سازمان ملل در نیویورک می گوید یک دیپلمات غربی روز چهارشنبه تایید کرد که آمریکا متنی را در میان کشورهای اروپایی توزیع کرده که در آن مواردی چون افزایش محدودیت های اعمال شده بر سفرهای خارجی و انسداد دارایی های کسانی که با صنایع اتمی ایران ارتباط دارند و همچنین تدابیر مالی مانند ایجاد محدودیت بر بانک مرکزی ایران ذکر شده است.

این نامه به خصوص بر تنبیه اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بر برنامه نظامی ایران نظارت دارند تمرکز می کند.

آمریکا و شرکای اروپایی آن در شورای امنیت سازمان ملل ابتدا باید نظر روسیه و چین را نسبت به لزوم چنین قطعنامه ای جلب کنند، گامی که به دلیل مخالفت علنی چین با تحریم ها در مرحله کنونی دشوار به نظر می رسد.

خبرنگار ما می گوید که اظهارات تازه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران درباره اینکه به نظر او مبادله اورانیوم غنی شده ایران با اورانیوم 20 درصد غنی شده ای که قدرت ها پیشنهاد می کنند "اشکالی ندارد" مساله را برای شورای امنیت پیچیده تر می کند.

اشاره آقای احمدی نژاد به توافق سال گذشته ژنو بود که طی آن ایران بخش اعظم اورانیوم غنی شده خود را در اختیار روسیه و فرانسه قرار می دهد تا آن را به سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کنند. گفته می شود که آن طرح نگرانی غرب در مورد نیات برنامه اتمی ایران را تا حدودی برطرف می کند.

ایران بعدا این طرح را که به طور رسمی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد رد کرد و اظهارات تازه آقای احمدی نژاد نژاد به معنی پذیرش آن به طور رسمی نیست.

خبرنگار ما می گوید که اروپایی ها اکنون منتظر موضع رسمی ایران در این باره هستند اما مظنونند که این یک تاکتیک برای وقت کشی باشد.

از سوی دیگر فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه، چهارشنبه شب در جمع یک گروه از یهودیان فرانسوی گفت که دولت فرانسه در پی تصویب تحریم های شدیدی علیه ایران در شورای امنیت خواهد بود.

او گفت که هنوز برای استفاده از ابزارهای سیاسی برای جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح اتمی دیر نیست.

نخست وزیر فرانسه از اتحادیه اروپا خواست که به مسئولیت هایش در این زمینه عمل کند.

اما کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا علیه حرکت شتابزده اروپا برای اعمال تحریم های تازه بر ایران هشدار داده است.

خانم اشتون در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه بر این مساله تاکید کرد که از نظر او اتحادیه اروپا باید منتظر اقدامات شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه بماند.

مطالب مرتبط