نیاز به درمان ارزان قیمت برای معتادان به 'کراک' در ایران

تصویر سرنگ آماده تزریق
Image caption اعتیاد به ماده مخدر "کراک هروئین" در ایران طی سالهای اخیر گسترش چشمگیری داشته است

افزایش تعداد سوء مصرف کنندگان "کراک هروئین" و رواج استفاده از این ماده در میان معتادان خیابانی در ایران، بر نیاز فراهم ساختن خدمات درمانی ارزان برای این افراد، افزوده است.

عباس دیلمی زاده، مدیر عامل انجمن خیریه تولد دوباره، روز چهارشنبه (۱۴ بهمن) به خبرگزاری ایلنا گفت که بنا بر آمارهای بدست آمده اکثر مصرف کنندگان کراک فقیر هستند، و برای درمان آنها باید خدماتی که مناسب وضعیت اقتصادی آنهاست طراحی شود.

مدیر عامل انجمن خیریه تولد دوباره که از بزرگترین سازمان های غیردولتی در زمینه اعتیاد در ایران است، با اعلام وجود ۵۰۰ هزار مصرف کننده کراک هروئین در این کشور، خواستار گسترش خدمات درمانی ارزان قیمت برای معتادان به این ماده مخدر شد.

بنا بر اظهارات آقای دیلمی زاده، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت مصرف کنندگان کراک هروئین در ایران، در آمد روزانه کمتر از دو هزار تومان دارند و استفاده از خدمات درمانی موجود برای آنها مقدور نیست.

"کراک هروئین" نوعی ماده مخدر صنعتی جدید است که طی سال های اخیر به یکی از الگوهای جدید مصرف مواد اعتیاد آور در ایران تبدیل شده است.

در کشورهای غربی و آمریکای شمالی واژه "کراک" به ماده اعتیاد آور محرکی اطلاق می شود که به طور مصنوعی در آزمایشگاه تهیه می شود.

ماده اولیه تهیه این نوع کراک "کوکائین" و تفاله برگ های درخت کوکا است.

اما در ایران واژه کراک به نوعی ماده مخدر اطلاق می شود که در ساخت آن از هروئین، قرص های خواب آور و داروهای شیمیایی استفاده می شود.

به گفته آقای دیلمی زاده هم اکنون کلینیک های متادون (MMT) در ایران تنها ظرفیت پذیرش ۱۵ هزار نفر را دارد و بدین ترتیب بیش از ۱۰۰ هزار معتاد به کراک امکان استفاده از این مراکز را پیدا نخواهند کرد.

MMT مخفف اصطلاح Methadone Maintenance Therapy است که در ایران به "درمان نگهدارنده با متادون" (کلینیک متادون) شهرت یافته است.

در این نوع درمان که یکی از رایج ترین روش های کاهش آسیب های اعتیاد در جهان محسوب می شود، معتادان به مواد مخدری نظیر هرویین و تریاک زیر نظر پزشک متادون (داروی شیمیایی که اثرات مشابهی نظیر هروئین بر مغز دارد) را جایگزین ماده مخدر می کنند.

کسانی که از این روش درمانی استفاده می کنند، با نظر پزشک معالج، به تدریج با پایین آوردن میزان مصرف متادون، همراه با دریافت مشاوره های روانشناسی و حمایت مددکاران، در یک فرآیند تدریجی (که می تواند گاه تا چند سال ادامه یابد) وابستگی جسمی و روانی خود به ماده مخدر را قطع می کنند.

هم اکنون درمان نگهدارنده با متادون (MMT) از موفق ترین روش های کاهش آسیب در جهان شناخته می شود و بسیاری از کشور های جهان با راه اندازی کلینیک های متادون از میزان مرگ و میر معتادان خیابانی و آلودگی آنها به بیماری های عفونی نظیر ایدز و هپاتیت کاسته اند.

مطالب مرتبط