چین با تحریم بیشتر ایران مخالفت کرد

یانگ جیچی
Image caption آقای یانگ می گوید که باید به مذاکره مستقیم با ایران ادامه داد

وزیر امور خارجه چین هشدار داده است که گفت و گو در مورد تشدید تحریم ها علیه ایران ممکن است به پیچیده تر شدن شرایط و شکست تلاش های دیپلماتیک منجر شود.

یانگ جیچی که به فرانسه سفر کرده است، روز پنجشنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) گفت که ایران هنوز راه مذاکره را کاملا نبسته و به جای بحث بر سر تحریم های بیشتر، باید به مذاکره مستقیم با این کشور ادامه داد.

پیش تر منابع دیپلماتیک در سازمان ملل از آغاز گفت و گوهای غیر رسمی در مورد سرفصل های مربوط به اعمال تحریم های جدید علیه ایران خبر داده بودند.

این منابع گفته بودند که آمریکا پیش نویسی را در میان نمایندگان کشورهای اروپایی توزیع کرده است که در آن مواردی چون افزایش محدودیت های اعمال شده بر سفرهای خارجی مقامات ایرانی، انسداد دارایی های کسانی که با صنایع اتمی ایران ارتباط دارند و ایجاد محدودیت برای فعالیت های بانک مرکزی ایران در نظر گرفته شده است.

آمریکا و سایر کشورهای غربی عضو گروه 1+5 خواستار افزایش تحریم های ایران به علت پذیرش پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص پایین ایران با سوخت مورد نیاز راکتور اتمی تهران هستند.

همزمان سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در سخنانی در واشنگتن بروز هرگونه تنش با چین بر سر نحوه برخورد با برنامه اتمی ایران را رد کرد.

پی جی کراولی با اشاره به سخنان وزیر امورخارجه چین گفت به جای استفاده از واژه"تنش" برای اشاره به این مساله، از لفظ "موضوع مورد بحث" استفاده می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا پیش تر در سخنان کم سابقه ای گفته بود اگر چین از تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نکند تحت فشار کشورهای غربیقرار خواهد گرفت.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، سه شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی، در مورد پیشنهاد مبادله سوخت هسته ای با ایران سخنانی گفته بود که با مواضع قبلی ایران تفاوت داشت.

او گفت که تبادل ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با غنای ۳ و نیم درصد با سوخت ۲۰ درصد از نظر او اشکالی ندارد و با تحویل دادن ذخیره اورانیوم ایران به آژانس برای تبدیل به سوخت به طور اصولی مخالف نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی چند ماه قبل پیشنهاد کرده بود که بیش از ۷۰ درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به خارج از این کشور منتقل و به جای آن میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به این کشور داده شود.

آمریکا و متحدان اروپایی اش در مورد هدف های برنامه هسته ای ایران تردید دارند و از احتمال تلاش این کشور برای ساخت بمب اتمی نگرانند؛ خروج بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده از ایران می تواند این نگرانی ها را دست کم تا مدتی کاهش دهد، اما ایران تاکنون حاضر نشده است که پیشنهاد آژانس با بپذیرد.

اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد با استقبال محتاطانه مقامات آمریکایی، بریتانیایی و روسی روبرو شد اما مقامات فرانسوی و آلمانی نسبت به آن ابراز بدبینی و تردید کردند.

آمریکا و بریتانیا می گویند که اگر ایران آماده پذیرش پیشنهاد آژانس است، باید آن را رسما به مقامات آژانس اعلام کند، اما مقامات فرانسوی می گویند که مقامات ایران احتمالا در صدد به دست آوردن وقت بیشتر هستند.

پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت اتمی را برای نخستین بار رئیس جمهوری ایران به طور علنی مطرح کرده بود، اما پس از آنکه این پیشنهاد در درون کشور با انتقاد چهره های منتقد و مخالف دولت روبرو شد، ایران از پذیرش پیشنهاد رسمی آژانس در این مورد خودداری کرد.

مطالب مرتبط