انتقاد نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه از 'فراجناحی' بودن

علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه
Image caption نماینده ولی فقیه در سپاه برخی "خواص" را متهم کرد که "پشت صحنه به فتنه گران لبخند زده اند"

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با انتقاد از "دو پهلو" سخن گفتن در فضای موجود سیاسی در ایران گفت: "پس از روشن شدن حق، فراجناحی عمل کردن خیانت است."

علی سعیدی در سخنرانی چهارشنبه شب خود در قم، که متن آن امروز ۱۵ بهمن (۴ فوریه) در خبرگزاری فارس منتشر شد، تاکید کرد: "زمانی که حق محور شفاف دارد، دو پهلو سخن گفتن درست نیست."

وی با اشاره به سخنان کسانی که معتقدند در جریان اختلافات سیاسی پس از انتخابات هر دو طرف مسئله باید کوتاه بیایند اظهار داشت: "موضوع دو کاندیدا تنها تا چند روز پس از انتخابات وجود داشت و پس از آن، جدال بین حق و باطل است."

سعیدی برخی "خواص" را متهم کرد که "در پشت صحنه به فتنه گران لبخند زده اند" و تاکید کرد که نمی‌توان به اعتبار اعمال گذشته هر کاری انجام داد.

آقای سعیدی از کسی نام نبرد، اما این سخنان در شرایطی بیان می شوند که در در هفته های گذشته، انتقادات مدافعان دولت از چهره هایی مانند اکبر هاشمی رفسنجانی به خاطر آنچه عدم شفافیت در مواضع وی می دانند افزایش یافته است.

انتقاد از "دو پهلو" سخن گفتن هاشمی

یک هفته پیش از انتشار اظهارات نماینده ولی فقیه در سپاه، محمد یزدی، نایب رییس مجلس خبرگان، از "موضع گیری‌های دو پهلوی" رئیس این مجلس در جریان حوادث پس از انتخابات به شدت انتقاد کرده بود.

آقای یزدی، که ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نیز به عهده دارد، در سخنانی در ۵ بهمن (۲۵ ژانویه) به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد: "ما دلمان نمی خواهد وضعیتی که برای آقای منتظری پیش آمد برای شما هم پیش بیاید، نظام با کسی تعارف و شوخی ندارد."

نایب رییس مجلس خبرگان با اشاره به سخنان هاشمی رفسنجانی، که گفته بود حل مشکلات کشور تنها توسط آیت الله خامنه ای ممکن است، این سخن را مصداق "دوپهلو حرف زدن" دانست.

تاکید هاشمی رفسنجانی بر نقش رهبر ایران در حل مشکلات کشور، چند روز پس از یک سخنرانی آیت الله خامنه ای صورت می گرفت که در آن "موضع گیری دو پهلوی خواص" را نامطلوب خوانده و از آنان می خواست موضع خود را در برابر "دشمن" به صورت شفاف بیان کنند.

آیت الله خامنه ای در ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) گفت: "در شرایط کنونی همه جریان ها و گرایش های سیاسی داخل نظام باید خط و مرز خود را با دشمن به صورت شفاف مشخص کنند و در این میان وظیفه خواص، به ویژه خواصی که تأثیرگذاری بالایی دارند، بیش از دیگران است".

رهبر ایران، پیش از آن نیز در دیدار با اعضای مجلس خبرگان از سکوت "نخبگان" انتقاد کرده و آن را کمک به "فتنه" دانسته بود.

وی در سخنرانی خود در ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) هشدار داد: "همه و بخصوص خواص باید مراقب باشند تا با اقدامات و یا اظهارات خود تکمیل کننده طراحی و اهداف معارضان نظام نباشند."

برخی رسانه های هوادار دولت، مخاطب این اظهارات آیت الله خامنه ای را رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دانستند.