استرالیا می گوید مانع صدور چند محموله کالا به ایران شده است

کوین راد
Image caption آقای راد به جزئیات کالاهای موجود در محموله ها اشاره ای نکرد

نخست وزیر استرالیا از ممانعت از صدور چند محموله کالا از این کشور به ایران ظاهرا به ظن کاربرد احتمالی آنها در برنامه اتمی ایران خبر داده است.

وزارت دفاع استرالیا با استناد به یک قانون مربوط به مهار سلاح های کشتار جمعی از صدور این محموله ها به ایران جلوگیری کرده است.

کوین راد نخست وزیر این کشور روز پنجشنبه گفت: "در مورد ایران، وزیر دفاع در چند مورد - به من گفته شده سه مورد - از اختیارات خود بر اساس آن قانون استفاده کرده است و این کار کاملا درست بوده است."

اما استرالیا زمان دقیق این اقدام و اینکه محموله ها دقیقا حامل چه اجناس یا ابزاری بوده است را فاش نکرد.

روزنامه "استرالیایی" که ابتدا خبر مربوط به انسداد صدور این محموله ها را منتشر کرده بود گفت که یکی از محموله ها حاوی پمپ مخصوصی بوده است که می تواند برای خنک کردن نیروگاه های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

آقای راد در گفت و گو با تلویزیون استرالیا همچنین گفت: "اگر به تهدیدی که ایران به خاطر برنامه سلاح های اتمی اش متوجه صلح منطقه و جهان می کند نگاه کنید، هیچ راهی به جز اقدامات قاطعانه بین المللی از جمله در این گونه موارد (انسداد محموله) وجود ندارد."

ایران اتهامات دایر بر نظامی بودن برنامه اتمی اش را رد می کند.

استرالیا به عنوان بخشی از تلاش های سازمان ملل برای قانع کردن ایران به تعلیق بخش های حساس برنامه اتمی اش، تحریم های تجاری مختلفی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

دولت تایلند نیز هفته گذشته طی گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد که یک محموله بار هوایی حامل سلاح که از کره شمالی می آمد و حدس می زند به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران می رفته را ضبط کرده است.

تحقیقات در این زمینه در جریان است اما دولت ایران هرگونه ارتباطی با این محموله را رد کرده است.

مطالب مرتبط