بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 15 بهمن

"مردم خوشه بندی ها را کنار بگذارند" به نقل از محمود احمدی نژاد عنوان اصلی روزنامه آرمان است، ابتکار در یکی از تیترهای اصلی نوشته "رهبر انقلاب دکترای افتخاری را نپذیرفتند" و آفتاب یزد در عنوان اولش "هشدار نسبت به نبود شادی و نشاط در جامعه" را از قول یک نماینده اصولگرا برجسته کرده است.

"درعرصه سیاست، غفلت گاه همان نتایج خیانت را دارد" به نقل از آیت الله خامنه ای تیتر یک اعتماد است، مردمسالاری عنوان اصلی اش را به ابلاغ "قانون دسترسی آزاد به اطلاعات" از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام اختصاص داده و بهار "نکاتی از نامه خاتمی به رهبری" را در عنوان اصلی اش دارد.

"مواضع جدید هسته ای ایران" عنوان اصلی تهران امروز است، جمهوری اسلامی در تیتر یک خود به "رونمایی از دستاوردهای فضایی کشور" پرداخته و همشهری در یکی از عناوین اصلی اش به نقل از رییس جمهور از "آمادگی ایران برای معاوضه سوخت هسته ای" خبر داده است.

"انقلاب اسلامی نظم سیاسی دنیا را برهم ریخت" از قول یک نماینده حامی دولت یکی از عنوان های اصلی رسالت است، ، "کاوشگر 3 با موجودات زنده به فضا رفت" تیتر یک کیهان است، خراسان هم "بار سنگین زندگی 160 هزار خانوار بدسرپرست بر دوش زنان نان آور" را برجسته کرده است.

"سیمرغ بلورین به رنگ ارغوان در آمد" تیتر برجسته جام جم است، "یارانه ها به همه تعلق می گیرد" تیتر یک دنیای اقتصاد است، جهان صنعت هم نوشته "موج جدید بیکاری در راه است".

گزیده مقالات

وظیفه مسولان در برابر مردم

آفتاب یزد در مقاله ای به اهمیت وظیفه مسئولان در برابر مردم پرداخته و نوشته عدم رعايت حال ‌lردم در بعضي دستگاه‌هاي اداري و عدم حفظ حيثيت و آبرو و شخصيتي است كه بعضا ناديده گرفته ‌مي‌شود. اگر نتوانيم به اين خواسته‌ها جوابگو باشيم، به اين مـردم بـا بصيـرت و آگاه و متدين ايران اسلامي ‌كه وظيفه خود را در تمام مقاطع تاريخ به نحو احسن انجام داده‌اند جفا كرده‌ايم و بالاتر از آن به خودمان جفا ‌كرده‌ايم.‌

سلمان خدادادی نماینده اصولگرای مجلس در ادامه این مقاله تاکید کرده حالا كه مجلس در حال بررسي بودجه‌سال 89 و تنظيم برنامه 5 ساله پنجم مي‌باشد، بايد دقت كند در آستانه ‌‌اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها آسيبي به قشر آسيب‌پذير جامعه وارد نشود. عدالت براي توسعه در ‌مناطق محروم مدنظر باشد و بيكاري و تورم مهار گردد. امروزه وجود بيكاري كه ريشه‌بسياري از ‌ناهنجاري‌هاي اجتماعي است و همه‌خانواده‌ها را گرفتار نموده آن هم در بين اقشار تحصيل‌كرده يك واقعيتي ‌است كه بايد آن را پذيرفت و براي آن چاره انديشيد.

این نماینده حامی دولت در این مقاله انتقادی خود همچنین اشاره کرده که ‌سفر دولت به مناطق مختلف كشور، حركت مبارك و ميموني است كه حقيقتا تصميمات خـوبـي در آن گـرفـتـه ‌مـي‌شـود ولـي مـتـاسفانه تصميمات، خيلي كند به مرحله اجرا درمي‌آيد. دولت بايد با كار كارشناسي تصميم بگيرد و مصوب كند؛ تا وقتي موضوعي مصوب شد آن مصوبات عملي شود كه اگر خلاف اين باشد شيريني ‌سفرها در كام مردم تلخ مي‌شود. متاسفانه بعضا اين‌گونه است كه بعضي از اين مصوبات با بهانه‌هاي مختلف با ‌گذشت قريب به 4 سال عملي نشده‌اند.‌اجرا نشدن تعهدات باعث دلسردي مردمي خواهد شد كـه امـروزه بـزرگ‌تـرين پشتوانه نظام به حساب مي‌آيند.

دفاع بد از یک حقیقت

ابتکار در سرمقاله امروز خود به اظهار نظرهای عوامانه و دفاع بد از سه موضوع "ولایت فقیه"، "مردمسالاری" و "قانون" در جمهوری اسلامی و با تکیه بر این مساله که "دفاع بد از يک حقيقت، خطرناک تر از حمله کردن خوب به آن است"، به بررسی آن پرداخته است.

نویسنده این مقاله درباره "دفاع بد از ولایت فقیه" نوشته برخي مدافعان ضعيف اصل ولايت مطلقه فقيه، اين اصل را در حد استبداد شاهان قاجار معرفي مي کنند و بدون تبيين جنبه هاي راهگشاي ولايت براي عبور از بن بست ها و بحران ها، سعي مي کنند که ولي فقيه را چهره اي فرا قانوني، معرفي کنند که قدرت نامحدودي دارد و بدون توجه به موازين حکومت، مي تواند هر وقت اراده کرد زن مردم را طلاق دهد، از حساب مردم در بانک ها پول بردارد و اموال اين و آن را مصادره کرده، قانون و قانون گذار را سرجايش بنشاند و پاسخگوي هيچکس نباشد.

ابتکار در ادامه تاکید کرده مخالفان اصل ولايت مطلقه فقيه نيز با زيرکي از رواج اين مطالب استقبال مي کنند و با کمک متدولوژي هاي نو، ولايت مطلقه فقيه عادل را معادل حکومت مطلقه شاه ظالم معرفي مي کنند. براي رفع اين مشکل بايد سردمداران علمي و فکري دولت اسلامي بر مفهومي واحد از ولايت فقيه توافق کنند و سند معتبري را در اين مورد منتشر کنند، تا هر کس با بينش اجتهادي خود چيزي ننويسد و خطابه اي نخواند.

شکایت قضایی از دو نماينده حامي دولت

اعتماد در گزارشی از شکایت قضایی برعلیه دو تن از نمایندگان حامی دولت در مجلس خبر داده و نوشته محمدکريم عابدي و حميد رسايي دو چهره حامي محمود احمدي نژاد در مجلس به خاطر موضع گيري هايشان عليه مقامات نظام با شکايت روبه رو شده اند.

بنا بر این گزارش هر چند هنوز طرف اعلام شکايت از رسايي و عابدي مشخص نيست و جمعي از نمايندگان که البته در جرگه حاميان احمدي نژاد در مجلس قرار مي گيرند، طرح شکايت از اين دو نماينده را برنامه ريزي شده از سوي سران فتنه مي دانند اما آنچه در اين ميان قابل توجه و بررسي است حملات و موضع گيري تند و تيز رسايي و عابدي عليه سران اصلاحات و مشخصاً اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس مجلس خبرگان است.

اعتماد در این باره از قول زهره الهیان یکی دیگر از نمایندگان حامی دولت در مجلس درباره شاکی این شکایت ها نوشته پس از آنکه در وقايع انتخابات نمايندگان نقش مهمي را در مقابله با معارضين نظام ايفا کردند، همچنين در ريشه يابي جريان فتنه مواضع اصولي خود را در رسانه ها اعلام کردند، جرياني در حال شکايت از نمايندگان است؛ با اين هدف که دست نمايندگان را در ابراز مواضع اصولي ببندد و اقتدار مجلس را کاهش دهد. در حالي که اين اقتدار بزرگ ترين اهرمي است که در مقابل جريان برانداز و خائن به اهداف و آرمان هاي امام ايستاده است.

لزوم توجه به نبض اقتصادی کشور

مردمسالاری در سرمقاله اش نرخ بیکاری در کشور را به نبض اقتصادی کشور تشبیه کرده و نوشته نوسان نرخ بيکاري در کشور همچون نبض يک انسان در بدنه جامعه نشان از سلامتي اقتصاد و ريتم منظم شاخص ها و سياست هاي اقتصادي کشور دارد به طوري که با تغيير هر يک از شاخص هاي اقتصادي، نرخ بيکاري نيز دستخوش تغييرات مي شود.

نویسنده این مقاله در عین حالی که خواستار توجه جدی مسولان به این نبض اقتصادی شده، در ادامه افزوده اصرار دولت به دفاع از واردات به کشور و بالا نگه داشتن سطح تجارت جهاني ايران در بازارهاي بين المللي يکي از سياست هايي است که مستقيما روي شاخص نرخ بيکاري تاثيرگذار است.

مردمسالاری از خواستار توجه و کنترل جدی مسولان بر مساله واردات شده و نوشته همه روزه اخباري از واردات کالاهاي کشاورزي، صنعتي و غيره به گوش مي رسد. سنگ قبر، واگن هاي بي کيفيت، گردو، انواع ميوه، کفش، منسوجات، سازه هاي صنعتي، سنگ هاي زينتي، مصالح ساختماني، گوشت و ده ها قلم کالاي ديگر جزو کالاهايي است که همه روزه از مبادي اصلي کشور به کشور وارد مي شود و اولين تاثير سو خود را روي تعطيلي واحدهاي توليدي و بالا بردن نرخ بيکاري در کشور مي گذارد.

نمی‌توان روی روسیه و چین حساب باز کرد

آرمان در مقاله ای به تحولات اخیر در پرونده هسته ای ایران و همراهی چین و روسیه با آمریکا پرداخته و نوشته سیاست ایالات متحده در مورد بحث پرونده هسته‌ای ایران تقریبا نسبت به قبل تفاوت چندانی نکرده است و از یک مبنای مشخص و ثابتی پیروی می‌کند و علی‌رغم خوشبینی‌هایی که بعضی‌ها در این‌مورد داشتند که با تغییر رئیس جمهور در آمریکا شاهد تغییرات در رویکرد این کشور به مسائل ایران خواهیم بود اما روند کلی خلاف این مسئله را نشان داد.

دکتر اردشیر سنایی در این مقاله نوشته فقط لحن مقامات ایالات متحده نسبت به این مسئله تغییر کرده است و این مسئله منتهی شد به این که آمریکا مذاکراتی را با ایران در پیش خواهد گرفت و باب گفت و گو و دیپلماسی باز خواهد شد اما طبیعی بود که جمهوری اسلامی نتواند نظر ایالات متحده را در خصوص مسئله هسته‌ای آن‌چنان که آن‌ها می‌خواهند تامین کند. بنابراین ایالات متحده پس از طی این فرآیند به همان مسیر قابل انتظار رفت و بحث گسترش تحریم‌ها با اجماع جهانی علیه ایران و همراه کردن کشورهای چین و روسیه به ویژه چین در این قضیه و همه این موارد قطعات یک پازل بود که یکی پس از دیگری طی شد و در دو بعد نمایان گشت.

نویسنده این مقاله در پایان نتیجه گرفته دیگر خیلی نمی شود بر روی روسیه و چین حساب باز کرد البته این مسئله طبیعی است چرا که نمی توان از کشور دیگری انتظار داشت منافع ملی ما را تامین کند. به هر حال باید بتوانیم نسخه‌ای را در نظر بگیریم تا در این شرایط واقعا موفق بشویم.

متکدیان غریبه به زادگاهشان برگردانده می شوند

جام جم در گزارشی از طرح جدید نیروی انتظامی برای مقابله با تکدی گری در شهرتهران خبر داده و نوشته جمع‌آوري هر متكدي شهر تهران بالغ بر 130 تا 600 هزار تومان براي شهرداري هزينه دارد و اين در حالي است كه بالغ بر 70 درصد اين متكديان از شهرهاي ديگر به پايتخت آمده‌اند و همين مساله باعث شده است پليس تهران بزرگ به فكر چاره‌اي تازه براي ساماندهي متكديان بيفتد؛ چاره‌اي كه به نظر نمي‌رسد چندان منطقي باشد.

جام جم در این گزارش با اشاره به این که روساي پليس‌هاي تخصصي، مديركل بهزيستي استان تهران، رياست خدمات اجتماعي و رفاهي شهرداري و كارشناسان بخش‌هاي ديگر در تهیه این طرح نقش داشته اند، افزوده طرحي كه اين گروه از كارشناسان به آن رسيده‌اند، طرحي است كه براساس آن پليس اجازه خواهد داشت، متكدياني را كه تاكنون چند بار دستگير و جمع‌آوري شده‌اند به زادگاهشان بازگرداند، اما اين طرح فقط در صورتي اجرايي مي‌شود كه استانداري و مقامات قضايي، آن را تصويب كنند.

این روزنامه از قول معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ در این باره نوشته در صورت تصويب استاندار و با هماهنگي مقامات قضايي صالح، متكديان و افراد ولگردي كه بدون شغل و محل سكونت مشخص در سطح شهر رها هستند و تاكنون چند بار سابقه جمع‌آوري يا دستگيري داشته‌اند، با ساز و كار تعريف‌شده‌اي به شهرهاي زادگاه خود عودت مي‌شوند تا مردم تهران به خاطر سرريز معضلات ديگر شهرها، هزينه‌اضافي پرداخت نكنند.

ملاحظاتی پیرامون خوشه‌بندی

دنیای اقتصاد موضوع خوشه بندی مردم در راستای قانون هدفمند کردن یارانه را مورد توجه قرار داده و با توجه به عدم قطعیت نحوه خوشه بندی ها نوشته با توجه به اطلاعیه اخیر کارگروه تعیین شده برای‌اين هدف، مشخص گردیده که تکلیف نحوه خوشه‌بندی هنوز قطعی نیست و در مورد کیفیت انجام کار هنوز غور و بررسی صورت مي‌گیرد.

علی سرزعیم در این مقاله تاکید کرده نکته اولی که باید توجه داشت ‌اين است که در ‌اين رابطه دو خطاي مشابه؛ دو خطایی که در آزمون فرض آماری وجود دارد، مي‌تواند رخ دهد. خطای اول‌اين است که خانواده‌اي فقیر در زمره خانواده‌اي با درآمد متوسط یا خانواده‌اي با درآمد متوسط در زمره خانواده‌اي با درآمد بالا در نظر گرفته شوند. خطای دوم ‌اين است که خانواده‌اي با درآمد متوسط در زمره خانواده‌های فقیر گنجانده شود یا خانواده‌اي با درآمد بالا در زمره خانواده‌اي با درآمد متوسط قلمداد شود.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد در ادامه افزوده نکته دومي‌که‌اين روزها مطرح گردیده، خطاهایی است که ممکن است در اثر دسته‌بندی بر اساس صرف درآمد صورت گیرد. تئوری‌های اقتصادی به ما مي‌گویند که اصولا در مسیر رشد همگرایی میان نقاط مختلف بین کشوری و همچنین درون کشوری رخ مي‌دهد؛ اما در عین حال روشن است که درآمد یا ثروت افراد متفاوت است؛ اما هزینه‌های افراد مختلف در نقاط مختلف کشور یکی نیست. در واقع حداقل سبد مصرفی لازم برای زنده ماندن و زندگی کردن در نقاط مختلف جهان متفاوت است.