موسوی و کروبی از معترضان چه می‌خواهند

کروبی و موسوی
Image caption مهدی کروبی و میرحسین موسوی در آستانه ۲۲ بهمن خطاب به معترضان سخن گفته‌اند

با گذشت تقریبا هشت ماه از انتخابات ریاست جمهوری ایران، روزی در تقویم ایران نزدیک می شود که شاید پاسخ بسیاری از سئوالات درباره چشم انداز کوتاه مدت جنبش اعتراضی ایران در آن روشن شود.

بسیاری از معترضان و رهبران آنها از مدت ها پیش در انتظار ۲۲ بهمن، سالگرد پیروزی انقلاب بوده اند، روزی که با ارزش های نمادینش فرصت بالقوه بزرگی در اختیار حرکت اعتراضی آنها موسوم به "جنبش سبز" می گذارد.

با این حال به گفته ناظران، بسیاری از مقام های دولتی و نظامی نیز آشکارا امیدوارند که برخوردهای اخیر در روز عاشورا و پس از آن، معترضان را دلسرد کرده و فرصت خودنمایی در ۲۲ بهمن را از آنها گرفته باشد. بعضی از آنها حتی با اطمینان اعلام کرده اند که در ۲۲ بهمن شسکت آنچه "فتنه" می خوانند را جشن خواهند گرفت.

اما در مقابل، همان درخواست ها و فراخوان هایی که پیش از مراسم روز قدس، ۱۳ آبان، ۱۶ آذر و عاشورا هم از سوی معترضان و مخالفان شکل می گرفت، بار دیگر و به قوت سابق در فضای اینترنت پدیدار شده است.

"شورای هماهنگی جبهه اصلاحات" متشکل از ۱۷ گروه و حزب اصلاح طلب نیز روز چهارشنبه ۱۴ بهمن در بیانیه ای نوشت که معترضان در روز ۲۲ بهمن با نمادهای سبز خواهند آمد تا حقوق مصرح خود در قانونی اساسی را طلب کنند و آزادی زندانیان سیاسی را فریاد بزنند.

در این میان البته مصاحبه میرحسین موسوی و بیانیه مهدی کروبی در دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن بیش از همه جلب توجه می کند؛ به ویژه آنکه هیچ یک از این دو تن برای تظاهرات روز عاشورا فراخوانی صادر نکرده بودند.

ناظران می گویند که دعوت به شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان دهنده عزم این دو رهبر مخالفان دولت به ادامه اعتراضات و حفظ فشار خیابانی بر حکومت به عنوان بخشی از یک استراتژی کلی است.

اما در اظهارات تازه آقایان موسوی و کروبی به خصوص یک نکته پررنگ جلوه می کند: درخواست از معترضان برای محدود کردن خواسته هایشان به چارچوب های قانونی.

آقای موسوی و آقای کروبی در گذشته از شعارهای تند علیه رهبر ایران و شعارهایی که گاه در دفاع از حکومتی غیرمذهبی سرداده می شد، فاصله گرفته بودند اما ضمنا چنین شعارهایی را نتیجه طبیعی برخورد خشن با معترضان دانسته بودند.

آنها در موضع گیری های تازه خود قویا از معترضان می خواهند که مطالبات خود را در چارچوب قانون اساسی نگاه دارند، چرا که به عقیده آنان این بهترین رویکرد برای به ثمر رساندن اعتراضات است.

آقای موسوی در مصاحبه ای با سایت "کلمه" که روز ۱۳ بهمن منتشر شد، ابراز عقیده کرد که "بدون ایجاد اجماع نباید منتظر یک تحول اساسی و معنادار باشیم، برای همین بعضی از شعارهای معطوف به عبور از قانون اساسی مورد سوءظن مردم متدین و نهادهای سنتی است و متاسفانه باید گفت که گاهی شعارهای افراطی در این زمینه بیشتر از افراط کاری های اقتدار گرایان به جنبش آسیب می رساند."

او همچنین گفت: "امروز شعارهایی مفید است که به صورت مشخص به تبیین اهداف جنبش کمک کند و یا همدلی عامه مردم را در کنار نخبگان و طبقات میانه جلب کند."

با این حال آقای موسوی گفت که کسی نمی تواند مردم را به سوی شعارهای محدود و از پیش تعیین شده سوق دهد و شعارها باید خودجوش باشد.

مهدی کروبی که یکی از مهم ترین سخنگویان معترضان در ماه های پس از انتخابات بوده نیز از آنها خواسته است تا "آرام و با صلابت" در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت و آرمان های امیدبخشی را که "یا به فراموشی سپرده شده یا به انحراف رفته" مطالبه کنند.

اما آقای کروبی نیز معترضان را به ماندن در چارچوب قانون اساسی فرا خواند.

او در بیانیه ای که روز ۱۴ بهمن منتشر کرد به معترضان توصیه می کند که "مبادا تمامیت خواهان شما را به ساختار شکنی وادار نمایند که این امر خواست مخالفان و دشمنان حرکت مسالمت آمیز شماست" و هشدار می دهد که ممکن است "عوامل نفوذی و بیگانگان و اجانب در صفوف شما رخنه نموده و ارزش های دینی و اخلاقی و ملی شما را خدشه دار نمایند."

مهدی کروبی هشدار داد که "بدون شک بالا بردن مطالبات و انحراف از اهداف ذکر شده دستاویزی برای سرکوب خشن این حرکت می گردد" و می افزاید: "طرح مباحث دیگری به جز خواسته به حق و قانونی، انحراف از مسیر است و این خواست مخالفان این جنبش و در مواردی، ساخته و پرداخته آنان یا عوامل نفوذی می باشد."

نیاز به حاکم شدن قانون بر کشور، برگزاری انتخابات آزاد، رفع محدودیت ها از مطبوعات و آزادی زندانیان سیاسی از جمله این درخواست هاست.

آقای کروبی در بیانیه اخیر خود نوشت که فصل مشترک جنبش سبز "استیفای حق رای، انتخابات آزاد، آزادی مطبوعات، آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی، اصلاح شیوه حکومت داری و قانون مداری و رعایت حقوق شهروندی مردم است."

میرحسین موسوی نیز ضمن بیان درخواست های مشابه در آستانه سالگرد انقلاب ابراز عقیده کرد که انقلاب به اهداف خود نرسیده است.

به علاوه او گفت که قانون اساسی را "وحی منزل" نمی داند و هشدار داد: "همه باید بدانیم عدم رعایت حقوق اساسی مردم که در قانون اساسی آمده است و هم چنین به رسمیت نشناختن حاکمیت مردم بر سرنوشت خود به ابطال این میثاق ارزشمند ملی خواهد انجامید."

مطالب مرتبط