'هر روز ۱۲۶ قاچاقچی مواد مخدر در تهران دستگیر می شوند'

تصویر تیغ اصلاح و ماده مخدر
Image caption ایران می گوید که موفق ترین کشور جهان در زمینه مبارزه با مواد مخدر (تریاک و هروئین) در جهان است

پلیس مواد مخدر ایران می گوید که به طور متوسط هر روز ۱۲۶ نفر در ارتباط با قاچاق مواد مخدر در تهران دستگیر می شوند.

جواد کشفی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، در گفتگو با فارس، که گزارش آن روز جمعه ۱۶ بهمن (۵ فوریه) منتشر شد، اعلام کرد که تا پایان دی ماه سال ۱۳۸۸ در تهران ۳۸ هزار و ۱۶۱ نفر قاچاقچی، توزیع کننده و حامل مواد اعتیاد آور بازداشت شده اند.

آقای کشفی گفت که بیش از ۹۸ درصد از بازداشت شدگان مرد و کمتر از ۲ درصد آنها زن هستند.

بنا بر اظهارات رئیس پلیس مواد مخدر ایران، طی مدت مذکور شش هزار و ۷۸۳ کیلوگرم انواع مواد اعتیاد آور از بازداشت شدگان کشف و ۱۱۵ باند قاچاق مواد اعتیادآور نیز منهدم شده اند.

هشتاد درصد معتادان از نوجوانی سیگاری شده اند

در همین حال، وزیر بهداشت ایران می گوید که ۸۰ درصد از معتادان به مواد اعتیاد آور پیش از ۱۵ سالگی مصرف دخانیات را آغاز کرده اند.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، به خبرنگار ایلنا گفت که سن مصرف دخانیات در ایران کاهش یافته است و ۸۰ درصد از کسانی که مواد اعتیاد آور مصرف می کنند، برای نخستین بار مصرف سیگار را در دوران نوجوانی آغاز کرده اند.

بنا بر اظهارات خانم وحید دستجردی ۲۱ درصد از مردان ایرانی سیگار می کشند و تنها ۸/. درصد از زنان این کشور دخانیات مصرف می کنند و به طور متوسط یازده درصد از جمعیت ایران سیگاری هستند.

بدین ترتیب نزدیک به هشت میلیون نفر از جمعیت ۷۰ میلیونی ایران سیگار می کشند و با احتساب آمار دو میلیونی معتادان در این کشور (که آخرین بار و به طور رسمی در سال ۱۳۷۶ و بدون احتساب الکل و فرص های اعصاب اعلام شده بود) هم اکنون نزدیک به ۱۰ میلیون ایرانی با مشکلات ناشی از مصرف دخانیات و مواد اعتیاد آور غیر قانونی مواجه هستند.

معرفی مدعیان وجود مواد اعتیاد آور جدید به دادگاه

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می گوید کسانی که به دروغ مدعی رواج مواد اعتیاد آور جدید شوند، به دادگاه معرفی خواهند شد.

طاها طاهری، جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، روز جمعه ۱۵ بهمن (۵ فوریه) در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت که ادعای وجود نیکوتین در یکی از انواع آدامس های پر طرفدار در ایران، حقیقت ندارد و این ادعا توسط "مافیای" سیگار مطرح شده است.

آقای طاهری نامگذاری جدید بر روی مواد اعتیاد آور موجود در بازار ایران را ادعای "مافیای مواد مخدر" دانست و گفت که اسامی جدیدی مانند "تسبیح"، "نخ"، و "جمیله" که بر روی بسته بندی های مواد اعتیاد آور نوشته می شوند، تنها تبلیغات قاچاقچیان این نوع مواد است و دلیلی برای وجود ماده اعتیادآور جدید نیست.

بنا بر اظهارات آقای طاهری، افرادی که مدعی ماده اعتیادآور جدید در ایران هستند باید بتوانند ادعای خود را اثبات کنند و در غیر این صورت به دادگاه معرفی خواهند شد.

مطالب مرتبط