دولت ایران از رسانه های خارجی خواست "واقعیت" را منعکس کنند

محمد حسینی
Image caption محمد حسینی، وزیر ارشاد دولت محمود احمدی نژاد به خبرنگاران رسانه های خارجی گفت که در عصر ارتباطات، حقیقت پشت ابر نمی ماند

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران از خبرنگاران رسانه های خارجی خواست تا واقعیت ها را منعکس کنند.

آقای حسینی در جمع نمایندگان رسانه های خارجی و خبرنگاران دعوت شده برای پوشش خبری راهپیمایی ۲۲ بهمن، در تهران گفت که هر غیر ایرانی که وارد ایران می شود وضعیت را با آنچه که رسانه های خارجی منعکس کرده اند متفاوت می بیند.

او در دومین همایش "هم اندیشی نمایندگان رسانه های خارجی مقیم ایران" که روز یکشنبه ۱۸ بهمن (۷ فوریه) در تهران برگزار شد، با اشاره به بزرگنمایی "جنبه های منفی" از سوی بعضی از خبرنگاران خارجی گفت: "گزارش ها و تحلیل های نادرستی که از سوی برخی از رسانه های غربی از وضعیت ایران منعکس شده ذهنیت مسئولان آن کشورها را هم خراب کرده است."

وزیر ارشاد دولت ایران رسانه های خارجی را در حالی به "رعایت انصاف و ایفای نقش مثبت رسانه ای در بیان واقعیت ها" دعوت می کند که در ماه های گذشته، چندبار در هنگام بروز ناآرامی ها به نمایندگان رسانه های خارجی اجازه داده نشد که برای پوشش خبری تظاهرات ضد دولتی از دفاترشان خارج شوند.

آقای حسینی همچنین گفت که با وجود فعالیت های شبکه ها ی بی بی سی و دیگر شبکه های خبری با "همه امکانات و ابزارهایشان"، مردم نشان دادند که به "غربی ها" اعتماد ندارند.

این درحالی است که آخرخرداد ماه گذشته، یعنی چند روز پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، جان لاین گزارشگر بی بی سی که سال ها خبرنگار رادیو، وب سایت و تلویزیون بی بی سی انگلیسی در ایران بود، از این کشور اخراج شد.

همچنین مازیار بهاری، خبرنگار هفته نامه نیوزویک هم چند روز پس از انتخابات بازداشت و بیش از دو ماه در تهران زندانی بود.

در چند روز گذشته ، با نزدیک شدن به ۲۲ بهمن، سالگرد انقلاب ایران موج بازداشت روزنامه نگاران وخبرنگاران ایرانی افزایش یافته و خبرهایی از اختلال و کندی سرعت اینترنت در ایران منتشر شده است.

درخواست گروهی از روزنامه نگاران ایرانی از خبرنگاران خارجی که به ایران سفر کرده اند

در همین حال، گروهی از روزنامه نگاران ایرانی که می گویند به ناچار در خارج از ایران به سر می برند با انتشار نامه ای از خبرنگاران رسانه های خارجی که برای پوشش خبری مراسم ۲۲ بهمن به ایران می روند خواسته اند تا گزارش دهنده "مظلومیت "مردم ایران باشند و خواست واقعی این مردم را بشنوند.

در این نامه با اشاره به تعداد زیاد روزنامه نگارانی که در ایران زندانی هستند و گروه زیادی که در سراسر جهان پراکنده شده اند و "به ناچار در غربت" به سر می برند، آمده است: "گناه همه ما جز این نیست که می خواهیم بر اساس بیانیه جهانی حقوق بشر و درمتن جریان آزاد خبر، رویدادهای ایران را آزادنه منعکس کنیم."

در این نامه دعوت از خبرنگاران خارجی برای پوشش خبری راهپیمایی ۲۲ بهمن "نقشه فریبکارانه" دولت محمود احمدی نژاد توصیف شده است.

این نامه که برای امضای سایر روزنامه نگاران در اینترنت قرار گرفته است، نقشه حکومت ایران را معطوف کردن توجه خبرنگاران خارجی به تظاهرات دولتی ۲۲ بهمن و ممانعت از حضور آنها در نقاط دیگر بر شمرده است.

این روزنامه نگاران از همکارانشان که به دعوت دولت ایران به این کشور سفر کرده اند خواستند تا به دنبال روزنامه نگاران زندانی درایران باشند، آنها را "بجویند و بیابند" و از آنها و زندانبانان شان بپرسند که آنها به چه جرمی در زندان هستند.

در این نامه به تدارک گسترده سپاه پاسداران ایران دربستن خیابان های منتهی به مسیر اصلی راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران اشاره شده است و آمده :"دولت کودتایی مسیرها را کنترل خواهد کرد تا مردمی که از مقابل دوربین های شما می گذرد، بسیجیانی باشند که نمایش مضحکی از یک ملت را برای دوربین های تلویزیونی به صحنه می برند."

امضا کنندگان این نامه با اشاره به دعوت محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای شرکت مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نوشته اند: "جنبش سبز را باید در اطراف این مسیر و در سراسر تهران دید و نه تنها در مسیری که در اختیار تظاهر کنندگان دولتی گذاشته خواهد شد."

مسعود بهنود، نوشابه امیری، هوشنگ اسدی، علیرضا نوری زاده، امید معماریان، نیک آهنگ کوثر، آسیه امینی، حسن سربخشیان، جواد منتظری و مهدی جامی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

پیش از این هم تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی در نامه ای سرگشاده به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به وضعیت همکارانشان در داخل ایران ابراز نگرانی کرده اند.

برخورد های دولت ایران، به ویژه در ماه های اخیر شرایط کار برای روزنامه نگاران و خبرنگاران، را در این کشور مشکل تر کرده است و بسیاری از آنها مجبور به ترک این کشور شده اند.

مطالب مرتبط