جامعه روحانیت مبارز در غیاب سه عضو بانفوذ

غلامرضا مصباحی مقدم
Image caption غلامرضا مصباحی مقدم می گوید اعضای جامعه روحانیت مبارز از انتشار گفت و گوهای درونی خود راضی نیستند

یک عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز در مورد غیبت علی اکبر ناطق نوری رییس "دفتر بازرسی بیت رهبری"، حسن روحانی دبیر سابق شورای امنیت ملی و محمد امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران از جلسات این تشکل توضیح داد.

غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، که امروز پنجشنبه ۱۷ بهمن (۵ فوریه) منتشر شد، گفت که این سه عضو جامعه روحانیت مبارز، از "انتشار بدون هماهنگی گفت‌وگوهای درونی جامعه روحانیت توسط برخی اعضا" گله دارند.

مصباحی مقدم همچنین به امکان تاثیر "حوادث بعد از انتخابات" بر غیبت این اعضای باسابقه اشاره کرد و افزود: "ناطق نوری از اینکه نام او در مناظره‌ها برده شد و کسی از او حمایت نکرد گله‌مند است."

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم و به دنبال اتهامات مالی محمود احمدی نژاد علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری، اخباری راجع به شکاف در جامعه روحانیت مبارز منتشر شد و سرانجام نیز این تشکل، از هیچ کاندیدایی حمایت نکرد.

انتشار گفت و گوهای درونی روحانیان

آقای مصباحی مقدم در بخشی از مصاحبه امروز خود با ایلنا به نارضایتی اعضای غایب جامعه روحانیت مبارز از یکی از اعضا اشاره کرد که در مصاحبه با رسانه‌ها "جزئیات گفت و گوهای درونی" این تشکل روحانی را بیان می‌کند.

اگرچه وی توضیح بیشتری در مورد فردی که به گفته وی مصاحبه های بدون هماهنگی انجام می دهد نکرد، اما سخن وی در شرایطی بیان شده که قبل و بعد از انتخابات، اظهار نظرهای زیادی به نقل از "جعفر شجونی" یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز انتشار یافته که موضوع بخشی از آنها، مباحثات درونی این تشکل بوده است.

شجونی، که پیش از مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری اخیر برای مدت ۲۸ سال تقریبا از صحنه رسانه ای کشور غایب بود، یک هفته قبل از اظهارات مصباحی مقدم، توضیحاتی را در مورد غیبت چهار نفر از اعضای بانفوذ جامعه روحایت مباررز در جلسات این تشکل بیان کرده بود.

وی با یادآوری این که "ناطق نوری، حسن روحانی و امامی کاشانی بعد از انتخابات در جلسات جامعه روحانیت شرکت نمی‌کنند" گفته بود: "آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حدود ۲۵ سال است که در جلسات جامعه روحانیت حضور نمی یابد و علی اکبر ناطق نوری، حسن روحانی و آیت الله امامی کاشانی هم پس از انتخابات ریاست جمهوری در این جلسات غیبت دارند."

اختلاف جامعه روحانیت در آستانه انتخابات

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم، با وجود تلاش فراوان حامیان دولت برای حمایت جامعه روحانیت مبارز از محمود احمدی نژاد، این تشکل از هیچ یک از کاندیداها حمایت نکرد.

جعفر شجونی سه هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم، در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت که علی اکبر ناطق‌نوری، مصطفی پورمحمدی، حسن روحانی و سیدرضا اکرمی به دلیل انتقاداتی که به احمدی‌نژاد دارند از وی حمایت نمی‌کنند و هاشمی رفسنجانی نیز "حدود ۲۰ سال است در جلسات جامعه روحانیت شرکت نمی‌کند".

این در حالی بود که در آستانه انتخابات، محسن دعاگو امام جمعه شمیران و دیگر عضو جامعه روحانیت مبارز هم به انتقاد علنی از احمدی نژاد پرداخته بود.

در همان زمان، علی اکبر ناطق نوری در باره جلسه این تشکل برای معرفی نامزد در انتخابات ریاست جمهوری، به این توضیح بسنده کرد که هیچ یک از کاندیداها موفق به کسب دو سوم آرای حاضران نشده اند.

جامعه روحانیت مبارز از تشکل های بانفوذ محافظه کار کشور است که شورای مرکزی آن از ۳۵ نفر تشکیل شده و تصمیماتش با رای دو سوم حاضران در جلسات رسمی رسمیت می یابد.

دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز را محمدرضا مهدوی کنی بر عهده دارد و اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد یزدی، محمد امامی کاشانی، علی اکبرناطق نوری، حسن روحانی، غلامرضا مصباحی مقدم، احمد سالک و مصطفی پورمحمدی از جمله اعضای آن هستند.