شرکت بریتانیایی به خاطر فروش هواپیما به ایران جریمه شد

شرکت بویینگ
Image caption تحریم های آمریکا علیه ایران شامل منع فروش هواپیما و قطعات آن است

یک شرکت هواپیمایی در بریتانیا به خاطر فروش هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ به ایران و تقض تحریم های آمریکا علیه این کشوربه پرداخت هفده میلیون دلار جریمه محکوم شده است.

دو میلیون دلار از جیمه شرکت هواپیمای بالی قابل بخشش است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد شرکت هواپیمایی بالی که در بریتانیا به ثبت رسیده است روز جمعه در یک دادگاه فدرال ایالات متحده اتهام مربوط به فروش غیرقانونی هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ به شرکت هواپیمایی ماهان ایران را پذیرفته است.

بر این اساس، گروه تجاری بالی که مالک شرکت هواپیمایی با همین نام است، به علت واگذاری غیرقانونی شش فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ به شرکت ایرانی در مجموع به پرداخت ۱۷ میلیون دلار جریمه محکوم شده است.

قوانین آمریکا فروش هواپیما و قطعات مورد استفاده در صنایع هواپیماسازی به ایران را منع می کند و شرکت بوئینگ نیز یک شرکت آمریکایی است.

تحریم های آمریکا باعث شده شرکت های هواپیمایی ایران نتوانند با شرکت بوئینگ برای نوسازی و گسترش ناوگان هوایی خود قرارداد ببندند. آنها همچنین از خریداری هواپیمای مسافربری ایرباس که با استفاده از قطعات آمریکایی در اروپا تولید می شود محروم بوده اند و به همین علت به خریداری هواپیمای دست دوم از شرکت های هواپیمایی خارجی یا به کارگیری از هواپیماهای ساخت روسیه روی آورده اند.

مقام های قضایی آمریکا می گویند بالی پیش از واگذازی هواپیماهای مورد بحث باید از دولت آمریکا مجوز دریافت می کرد.

گزارش ها بیانگر آن است که بالی سه هواپیما را به طور مستقیم به ایران واگذار کرده است. سه فروند هواپیمای دیگر هم از طریق اجاره به یک شرکت هوایی در ارمنستان به ایران منتقل شده بود.

چنینگ فیلیپس، جانشین دادستان فدرال پایتخت آمریکا درباره برخورد با شرکت بالی گفت:‌ ''اتهام های وارد شده بیانگر عزم ایالات متحده برای اعمال جدی قوانین خود علیه شرکت هایی است که سعی دارند به نیابت از مشتریان ایرانی خود از آمریکا هواپیما بخرند.''

دادگستری آمریکا در ماه های گذشته فشار خود بر ایران را از طریق اجرای دقیق تر تحریم های این کشور افزایش داده و تاکنون چند نفر به اتهام تلاش برای صادرات تجهیزات قابل استفاده در نیروهای مسلح ایران بازداشت یا محکوم شده اند.

مطالب مرتبط