به روز شده:  14:16 گرينويچ - شنبه 06 فوريه 2010 - 17 بهمن 1388

تردید غرب به اظهارات ایران در باره تبادل هسته ای

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گفته های اخیر مقامات ایران در مورد احتمال رسیدن به توافقی در زمینه تبادل اورانیوم غنی شده این کشور با سوخت هسته ای در آینده ای نزدیک، با واکنش تردید آمیز کشورهای غربی همراه بوده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در کنفرانس امنیت جهانی مونیخ در آلمان به سر می برد، روز جمعه، 16 بهمن، (5 فوریه) از احتمال توافق هسته ای با کشورهای غربی در "آینده ای نه چندان دور" خبر داده بود.

اما در تازه ترین واکنش به این اظهارات، آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که هنوز در این مورد قانع نشده اند و از ایران خواستند پیشنهاد "معنادار و ملموسی" در این ارتباط ارائه دهد و یا در غیر این صورت خود را برای تحریم های جدیدتر آماده کند.

چین که مخالف تحریم های بیشتر علیه ایران است اعلام کرده که در حال حاضر مذاکرات با ایران به ''مرحله حیاتی'' رسیده و بر ادامه دیپلماسی تاکید کرده است.

آمریکا و متحدان این کشور معتقدند که ایران در تلاش است از راه پیگیری برنامه هسته ای خود به سلاح اتمی دست پیدا کند. اگر چه مقامات ایرانی همواره این موضوع را رد کرده و تاکید دارد که برنامه هسته ای این کشور اهداف صلح آمیزی را دنبال می کند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که در آنکارا به سر می برد به خبرگزاری رویترز گفته است که کشورهای غربی باید اکنون در مورد اینکه آیا نیاز به "اقدامی متفاوت" در قبال پرونده ایران وجود دارد یا خیر تصمیم بگیرند.

در تازه ترین واکنش به این اظهارات، آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که هنوز در این مورد قانع نشده اند و از ایران خواستند پیشنهاد "معنادار و ملموسی" در این ارتباط ارائه دهد و یا در غیر این صورت خود را برای تحریم های جدیدتر آماده کند

در همین حال گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان در کنفرانس امنیت جهانی مونیخ گفت: "دستان ما همچنان به سوی ایران دراز است. اما هنوز پاسخی نگرفته ایم و من از دیروز تا بحال چیزی ندیده ام که بخواهم نظرم را تغییر بدهم".

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی آمریکا هم در مورد وضع تحریم های شدیدتر بین المللی علیه ایران هشدار داده است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا گفته است که ایران باید پاسخ خود را به رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال کند. او به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران باید در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اعتماد بین المللی را جلب کند.

خانم اشتون در این مورد گفت: "این کار باید از طریق گفتگو انجام شود. اما در گفتگو باید هر دو طرف مشارکت داشته باشند، و من برای گفتگویی معنادار و شفاف در مورد موضوعاتی که ما را نگران کرده است آمادگی دارم".

جان لاین، خبرنگار بی بی سی می گوید احتمالا دلیل تردید غرب درباره ادعای جدید ایران در مورد امکان تبادل اورانیوم غنی شده با سوخت هسته ای مورد نیاز ایران این است که غربی ها فکر می کنند مبادا این صحبت ها فقط راهکاری برای به تعویق انداختن تحریم های تازه آمریکا علیه ایران باشد.

فشار از خارج، مخالفت از داخل

علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی ایران غرب را متهم به "کلاهبرداری سیاسی" در رابطه با پرونده هسته ای ایران کرد

در همین حال در محافل داخل ایران هم واکنش های متفاوتی به موضوع تبادل اورانیوم غنی شده با سوخت هسته ای مطرح شده است.

در یکی از تازه ترین این واکنش ها علی لاریجانی، رییس مجلس ایران ضمن نکوهش آمریکا و مواضع سیاسی این کشور در قبال ایران گفته است: "با گرفتن مواد غنی‌شده‌ ایران به بهانه‌ تبدیل به خلوص بالاتر، ظاهرا دنبال حراج مواد غنی‌شده‌ ایرانی‌ها هستند، اما غربی‌ها بدانند که ایرانی‌ها سلیم‌العقلند".

این صحبت های آقای لاریجانی در شرایطی مطرح می شود که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران سه شنبه ۱۳ بهمن ماه در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود که از نظر او تبادل سوخت ۳ و نیم درصد ایران با سوخت ۲۰ درصد اشکالی ندارد.

او کسانی را که در داخل ایران با این پیشنهاد مخالفت کرده بودند، به "همراهی ناخودآگاه با صهیونیست ها" متهم کرد.

حسین شریعتمداری، سردبیر روزنامه کیهان هم در واکنش به این صحبت های محمود احمدی نژاد در سرمقاله روز شنبه، هفدهم بهمن ماه، واکنش همراه با تردید غربی ها در مورد پیشنهاد ایران را به دلیل نوع سخنان محمود احمدی نژاد دانست و گفت این سخنان "می توانست سوء برداشت مبنی بر عقب نشینی جمهوری اسلامی ایران از اصول قبلاً اعلام شده را در پی داشته باشد".

پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خارج کردن بیش از ۷۰ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از این کشور و مبادله آن با سوخت اتمی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران با مخالفت هایی در میان جناح های مختلف و سیاستمداران مختلف ایرانی همراه بوده است.

شرایط ایران

منوچهر متکی

وزیر امور خارجه ایران از امکان دستیابی به توافق هسته ای با غرب در آینده ای "نه چندان دور" سخن گفته است

مرتضی رئیسی، روزنامه نگار در آلمان می گوید یکی از شرایط ایران که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه این کشور در کنفرانس مونیخ به آن اشاره کرده است، مبادله همزمان اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای است.

این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار مبادله مرحله ای مواد هسته ای دو طرف شده است.

از سوی دیگر،‌ آقای متکی گفت ایران خواستار تعیین مقدار اورانیوم غنی شده مورد مبادله است.

آقای متکی گفت:‌ ''درخواست ما این است که میزان اورانیوم مورد تبادل باید به وسیله کشور مشخص شود که مصرف کننده اورانیوم غنی شده است و نکته مهم این است که میزان مورد نظر را بر اساس نیازمان اعلام خواهیم کرد و این مهم ترین نکته است.''

آقای متکی در ابتدا برنامه ای برای شرکت در اجلاس مونیخ نداشت و قرار بود یک دیپلمات ارشد ایرانی و یکی از نمایندگان مجلس این کشور در این اجلاس حاضر شوند.

تحلیلگران حضور ناگهانی آقای متکی در مونیخ را نشانه تلاش برای خروج از بن بست کنونی در گفتگوهای هسته ای عنوان کرده اند.

کارل تیودور گوتنبرگ، وزیر دفاع آلمان که اجلاس امنیتی مونیخ را افتتاح کرد ضمن استقبال از حضور وزیر خارجه ایران، تنش هسته ای غرب با ایران را یکی از مهم ترین موضوع های مورد بررسی در این گردهمایی دانست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.