مخالفت‌های داخلی با رویکرد جدید هسته‌ای دولت ایران

علی لاریجانی و حسین شریعتمداری
Image caption آقای لاریجانی و آقای شریعتمداری در گذشته هم به تندی با پیشنهاد مبادله ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران با سوخت هسته‌ای مخالفت کرده بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان با رویکرد تازه دولت ایران در پذیرش احتمالی پیشنهاد مبادله سوخت هسته‌ای با غرب مخالفت کرده‌اند.

علی لاریجانی روز شنبه ۱۷ بهمن (۶ فوریه) گفت که این پیشنهاد را یک "کلاهبرداری سیاسی" می داند و حسین شریعتمداری هم اظهارات تازه رئیس جمهوری ایران را "خطرناک" توصیف کرد و نسبت به تأثیر برخی نزدیکان محمود احمدی نژاد بر او در این زمینه هشدار داد.

رئیس جمهوری ایران اخیرا و در پی شدت گرفتن تلاش‌های غرب برای اعمال تحریم های تازه علیه کشورش، در سخنانی که نوعی "تغییر موضع" تعبیر شد، گفته بود که در تحویل دادن ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تبدیل به سوخت هسته ای مشکلی نمی بیند.

آقای احمدی نژاد کسانی را که در داخل ایران با این تبادل مخالفت کرده بودند به همراهی ناخودآگاه با "صهیونیست‌ها" متهم کرد.

عده ای عقیده داشتند که اشاره او به افرادی چون علی لاریجانی یا میرحسین موسوی است که با پیشنهاد مبادله سوخت با آژانس و کشورهای غربی مخالفت کرده بودند.

آقای لاریجانی که از جمله منتقدان اصلی دولت آقای احمدی نژاد در میان سیاستمداران جناح اصولگرا است، این پیشنهاد را یک "فریب" خوانده و هدف آن را تنها خارج کردن اورانیوم غنی شده از دست ایران دانسته بود.

او اکنون بار دیگر خطاب به مقامات کشورهای غربی گفته است: "چرا شما اینقدر نگران سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران هستید؟ حقیقت مسئله این است که شما در این زمینه به دنبال نوعی کلاهبرداری سیاسی هستید و می خواهید مواد غنی شده را از دست ایرانی ها خارج کنید".

آقای لاریجانی گفت: "غربی ها باید بدانند که ایرانی ها ساده لوح نیستند".

دام خطرناک

رئیس مجلس ایران در سخنانش اشاره ای به اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد نکرد، اما حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده آیت الله خامنه ای در این روزنامه، سرمقاله روز شنبه خود را مستقیما به سخنان آقای احمدی نژاد اختصاص داد.

آقای شریعتمداری پیشنهاد مبادله سوخت را یک "دام خطرناک" توصیف کرد که برای "به یغما بردن دستاورد چند ساله جمهوری اسلامی ایران در تولید اورانیوم غنی شده ۳ تا ۵ درصد" طراحی شده است.

او به صراحت نوشته که این پیشنهاد تاکنون با "تیزبینی و کیاست" آیت الله خامنه ای ناکام مانده است.

این نخستین بار است که اعلام می شود رهبر ایران با پیشنهاد مبادله سوخت مخالف است.

آقای شریعتمداری با اشاره به این جمله در سخنرانی سه شنبه شب رئیس جمهوری ایران که: "بعضی از کشورها واقعا همکاری با ایران را پذیرفته اند که این موجب ناراحتی بعضی ها همچون انگلیس و رژیم صهیونیستی شد"، اظهار نگرانی کرده منظور آقای احمدی نژاد از این کشورها، آمریکا باشد.

مدیر مسئول کیهان نوشته است: "این روزها شایعات بی اساسی مبنی بر تمایل یکی از افراد نزدیک به رئیس جمهور محترم برای تعامل با آمریکا وجود دارد".

او به آقای احمدی نژاد هشدار داده است که "مبادا خدای ناخواسته، در کنار حضرتعالی کسانی یافت شوند که به جسم در میان شما و به دل در حلقه دیگران باشند".

ناظران می گویند که منظور آقای شریعتمداری احتمالا اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران و از نزدیک ترین مشاوران او است.

کشمکش میان سیاستمداران ایرانی در حالی جریان دارد که مقامات غربی در واکنش به اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد گفته اند که اگر ایران واقعا قصد دارد پیشنهاد مبادله سوخت را بپذیرد، باید آن را رسما به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند.

مطالب مرتبط