آمانو:‌ گفتگوهای هسته ای با ایران تسریع شود

یوکیا آمانو
Image caption آقای آمانو بر پابرجا بودن پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار تسریع در گفتگوهای هسته ای جامعه جهانی با ایران شده است.

آقای آمانو که شنبه در حاشیه اجلاس امنیت جهانی در مونیخ با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد، به خبرنگاران گفت پیشنهاد سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص کم ایران با سوخت اتمی مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران همچنان پابرجاست.

آقای آمانو گفت:‌‌ ''گفتگوها ادامه دارد. نکته مهم این است که باید در آن تسریع شود.''

آقای متکی نیز ضمن مثبت توصیف کردن دیدارش با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی، از گفتگو با آقای آمانو درباره پیشنهاد این سازمان بین المللی خبر داد.

به گفته آقای متکی این امکان وجود دارد که ایران خواستار مبادله مقدار کمتری از اورانیوم غنی شده خود نسبت به ۱۲۰۰ کیلوگرم مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد.

پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی شامل خارج کردن حدود ۷۰ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از این کشور و مبادله آن با سوخت اتمی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران است.

آقای متکی پیش تر از احتمال توافق هسته ای با کشورهای غربی در آینده نزدیک خبر داده بود.

آقای متکی روز جمعه در سخنانی در اجلاس امنیت جهانی در مونیخ ضمن تاکید بر آمادگی ایران برای ''عملیاتی کردن'' توافق هسته ای احتمالی با گروه ۱+۵، دو شرط کشورش برای پذیرش پیشنهاد أژانس را بیان کرد.

به گفته او ایران خواستار تعیین میزان اورانیوم غنی شده مورد مبادله بر اساس نیاز خود و معاوضه آن به طور همزمان با سوخت هسته ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران است.

تحلیلگران غربی می گویند شرایط ایران می تواند موانع مهمی برای رسیدن به توافق با این کشور باشد.

توماس والاسک، از مدیران مرکز اصلاحات اروپایی گفته است اگر قرار باشد ایران بخواهد مفاد توافق هسته ای را بر اساس نیازهای راکتور تحقیقاتی تهران تعیین کنند، می توان گفت چنین توافقی هیچ گاه به دست نخواهد آمد.

آقای والاسک گفت:‌ ''این شرط معامله را به هم می زند زیرا تفکر پشت این پیشنهاد (طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی) این است که همه مواد هسته ای از این کشور خارج شود تا ضمن خریداری زمان (برای ادامه گفتگوها) اسراییلی ها نگران نشوند و اقدام به بمباران ایران نکنند.''

علی لاریجانی روز شنبه از پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی به عنوان یک کلاهبرداری سیاسی نام برد و هدف از آن را خارج کردن اورانیوم غنی شده از دست ایران دانست.

این در حالی است که محمود احمدی نژاد به تازگی گفته است از نظر او تبادل اورانیوم با خلوص پایین ایران با سوخت هسته ای غنی شده در خارج از این کشور اشکالی ندارد.

او کسانی را که در داخل ایران با این پیشنهاد مخالفت کرده بودند، به "همراهی ناخودآگاه با صهیونیست ها" متهم کرده است.

رابرت گیتس،‌ وزیر دفاع آمریکا در واکنش به سخنان آقای متکی در سخنانی در ترکیه گفت به نظر او دو طرف گفتگوهای هسته ای به توافقی برای پایان دادن به تنش اتمی با ایران نزدیک نشده اند.

آقای گیتس گفت ایران نتوانسته نگرانی کشورهای غربی را درباره اهداف برنامه اتمی خود کاهش دهد و زمان افزایش تحریم های بین المللی این کشور فرارسیده است.

آمریکا پیش تر نیز خواستار تشدید تحریم های ایران شده بود ولی وزیر خارجه چین ضمن مخالفت با این موضوع خواستار ادامه گفتگوها شده است.

مطالب مرتبط